Home / Genel Siteler / 2019 YDS  Başvuru Tarihleri Açıklandı!

2019 YDS  Başvuru Tarihleri Açıklandı!

 

2019 YDS  Başvuru Tarihleri Açıklandı!

YDS Başvuru Koşulları Nelerdir?

  • E-YDS elektronik ortamda yapılan bir sınavdır. Bundan dolayı sınava başvuracak şahısların kişisel br bilgisayar kullanma bilgisine sahip olması gerekiyor. Sınav anında adaylara hiçbir şekilde bilgisayar eğiti ya da bilgisayar kullanımı ile alakalı yardım edilmez.
  • E-YDS ile alakalı bütün bilgilendirmeler elektronik ortamlarda gerçekleşir ve adaylara sözlü- yazılı danışmanlık hizmeti verilemez. Sınavda yazılı veya sözlü bilgilendirme yapılması söz konusu olamaz.
  • Sınav süresi boyunca adaylar görevliler ile konuşamaz. Görevliler adaylara sınav ile alakalı açıklama yapamaz.
  • Sınav ile alakalı bütün bilgiler ve bilgilendirmeler elektronik ortamda temin edilir.
  • Sınava katılmadan önce örnek olarak yapılacak e- YDS ye katılmaları faydalı olur.
  • Sınav ücreti ödemiş olsanız bile e-sınav merkezinde adayın engeline ve sağlık sorununa yönelik düzenlemez yapılamaz ve ÖSYM’ye gönderilen sağlık kurulu raporlarıbu amaç ile dilekçe yazamaz.
  • Görme engelli adayların istekleri üstüne ekran okuyucu ya da ekran büyüteci ile sınava alınabilirler. Adaylar ekran okuyucu ya da ekran büyüteci taleplerini başvuru da genel amaçlı dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM’ye bildirir. Ekran okuyucu ile sınava giren adaylara ek sürede verilir ve de bu bilgi adayların sınav giriş belgelerine de yansır.
  • ÖSYM yönetim kurulunun 14.01.2019 tarihi kararı gereği, şehit eşi, şehit evladı, gazi, gazi eşi ya da gazi çocuklarından başvuru hizmet ve sınav ücreti alınmayacaktır.  E-işlemlerde yer alan  Ödemeler alanına şehit yakını-gazi-gazi yakını seçeneği işaretlenecek ve bu adaylardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.
  • Şehit eşi, şehir çocuğu, gazi ,gazi eşi ve çocukları için Ankara, İstanbul, İzmir e-sınav merkezlerinde ihtiyaca göre kontenjan belirlenir.
  • Ceza evinde ve de engelli bina-salonlarında elektronik sınav yapılmadı için sınava giriş şartları bulunmayan adayları sınava başvurma hakları yoktur. Sınava giriş koşullarını taşımadıkları halde başvurmalarını gerçekleştirerek sınava gelen adaylar sınava alınmaz.

Sınava başvuru süreci,-16 Ekim 2019 – 31 Ekim 2019 tarihleri arasında olacaktır. Başvurularını 16 Ekim 2019 tarihinde ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr adresinden saat 14.00’ten itibaren yapabileceklerdir.

 

 

 

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …