Home / Genel Siteler / 2020 LGS’ de Öğrencileri Neler Bekliyor?

2020 LGS’ de Öğrencileri Neler Bekliyor?

600 bin çocuğun 8 sınıfa geçmesi ile beraber 2020 Liseye Geçiş Sınavında ki  (LGS) öğrenci sayısında ciddi bir yükselme yaşanacak bununla beraber geçen sene 1 milyon öğrenci sınava girmişken 2020 Haziran ayında bu rakamlarda yükselme görülecektir.

 

2020 Haziran ayında ki sınavda bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Bununla alakalı eğitim yazarımız bir kaç hususa dikkat çekiyor;

2020 de ki Sınava Giren Öğrenci Sayısında Ciddi Manada Yükselme Olacak!

8. sınıfta eğitim gören öğrenci sayısı 2 milyona ulaşacak. 4+4+4 sistemi ile 2012-2013 yılında okula başlayan öğrenci  sayısı 600 binin üzerinde ve bu öğrenciler 2020 yılında Liseye Geçiş Sınavı’na girecek.

Kontenjanlar Eksik Kaldığı için Yeni Okul İhtiyacı Olacaktır!

4+4+4 sisteminde sıkıntı çeken öğrenciler 2020 de ki sınava katılacak Geçmiş yıllara nazaran öğrenci sayısında ki artışın 600 binden fazla olması bekleniyor. Bu yükselmeden dolayı yeni okullara ihtiyaç duyulacak bunun yanı sıra yeni okullar inşa edilmediği takdirde devlet liselerinde ikili eğitime geçilmek zorunda kalınacak.

Sınavda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

20 dakika daha arttırılan sınav süresi 155  dakikaya çıkarıldı. Bu kural bu yılda tekrarlanacak. Her zaman için devam eden 3 yanlış 1 doğruyu götürecek kuralı bu yıl içinde geçerli olacak.Öğrencileri psikolojik olarak etki altında bırakmamak adına, verilen iki oturum arasında ki 45 dakikalık mola da velilerin öğrencilere sınavın nasıl geçtiğini sormamaları gerekiyor. Öğrencilerde sınav stresi yapmamalı.

Yorumların Etkin Olduğu Sorular Olacak!

Bilgiden ziyade LGS yorumlara ağırlık verilen bir sınav. Bundan ötürü konuya hakim olup yorumları bu yönde yapıp şıkları dikkatlice okuduktan sonra işaretlemek gerekiyor. Sınavdan belli bir süre önce sınav gününe bir kaç gün kala bu zaman zarfında bol bol okumak yorumları olumlu yönde etkileyecektir.

Yeni Lise Müfredatı Kimleri Kapsayacak?

Bu sene hazırlık sınıfı okuyanlar da yeni lise müfredatına dahil olacak. Bu lise stili ile ilk üniversite sınavı da 2024 yılında yapılacak. Üniversite sınavı da tamamen değişecek.

Serbest Dönemi Değerlendirmek için Vekaletname!

Serbest kayıt döneminin önemine dikkat çekelim. Aileden veya tanıdık çevreden birine kayıt hakkı için vekaletname verilmelidir. Bu sayede bir kaç saat içinde bahçede olup okula girebilirsiniz.

 

 

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …