Home / Eğitim Siteleri / AÖL Giriş Yap

AÖL Giriş Yap

Aol giriş yap, aöl şifremi unuttum ve aöl otomasyon öğrenci girişi gibi işlemler için sitemizden istifade edebilirsiniz.

AÖL ( Açık Öğretim Lisesi ) resmi internet sayfasına girmek için http://aöl.meb.gov.tr adresi üzerinden giriş yapabilirsiniz.

AÖL NEDİR?

AÖL açılımı açık öğretim lisesi olup örgün lise eğitimini herhangi bir sebepten dolayı alamayan veya liseden ihraç edilen öğrenciler için lise eğitimini tamamlamak amacıyla MEB ( Milli Eğitim Bakanlığı ) tarafından kurulmuş olan lisedir. AÖL (Açık Öğretim Lisesi) örgün eğitim almadan 3 dönemli sınavlarla okumakta olup kredi sistemi ile okunmaktadır. 2018 verilerine göre AÖL (Açık Öğretim Lisesi)’nde yaklaşık 1 milyondan fazla öğrenci kaydı bulunmaktadır.

AÖL Kimler Başvurabilir?

 • Orta okul mezunu olanlar
 • Herhangi bir sebepten dolayı liseden ihraç edilenler
 • Yurt dışında okuyup orta okulu bitirmiş olan veya liseden ihraç edilenler

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) NASIL KAYIT OLABİLİRİM?

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) sınavına yeni kayıt yapmak isteyen öğrenciler için bazı evraklar gerekmektedir. Ancak e-okulda kaydı olan ve olmayanlar için faklı evraklar gerekmektedir.

e-okul’da kaydı olanlar için;

 • T.C. kimlik fotokopisi
 • AÖL (Açık Öğretim Lisesi) kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe vermesi
 • Sistem üzerinde gerçekleşen kayıt raporunun imzalanması gerekmektedir. ” Eğer kayıt yapan öğrenci 18 yaşından küçükse kayıt raporunun velileri tarafından imzalanması gerekmektedir.”

e-okul’da kaydı olmayanlar için

İlkokul/Ortaokul öğrencileri için;

 • T.C. kimlik no. gösteren belge
 • Son 6 ay içerisinde ön cepheden çekilmiş olan 1 adet renkli vesikalık fotoğraf
 • İlkokul veya ortaokulu bitirdiklerine dair diplomalarının aslı gerekmektedir. ” Eğer diplomasını kayıp ettiyse diploma kayıp örneğinin aslı gerekmektedir.

Okuldan ayrılmış olan öğrenciler için;

 • T.C. kimlik no. gösteren belge
 • Son 6 ay içinde ön cepheden çekilmiş olan 1 adet renkli vesikalık dotoğraf
 • Tasdikname
 • T.C. kimlik no. gösteren belge yoksa sınav kayıt bedelinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı gerekmektedir.

Sınav Ücretleri Kimlerden Alınmamaktadır?

Sınav ücretleri belirli kişi gruplarından alınmamaktadır. Bunlar;

 • Ceza evinde olanlardan veya hükümlü cezası olanlardan
 • 1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatında şehit olan askerlerin, eşleri veya çocuklarından, Yada bu savaşta görev yapıp gazi olan kişilerden, eşlerinden veya çocuklarından
 • Eğitim tedbiri verilen kişi veya kişi gruplarından
 • Şehitlerin anne, baba, çocukları, eşi ve kardeşlerinden.
 • Gazilerin eş, çocuk, anne, baba ve kendilerinden sınav ücretleri alınmayacaktır.

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) SINAVLARI NASIL GERÇEKLEŞMEKTEDİR

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) sınavı bir yılda 3 sefer gerçekleşmekte olup sınavlar dönemler halinde ayrılmaktadır.

Sınavlara girmek için öncelikle kayıt yenileme yapmak gerekmektedir.

AÖL(Açık Öğretim Lisesi) Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

 • Aöl kayıt yenileme yapmak için öncelikle bankaya 30 tl yatırılması gerekmektedir. Daha sonra Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne gidip 5 tl yatırılması halinde kaydınız yenilenecektir.
 • Kayıt yenilemesi aktif olduktan sonra AÖL (Açık Öğretim Lisesi) resmi internet sitesi üzerinden toplam maksimum 35 kredi olmak üzere ders seçimi yapmanız gerekmektedir.
 • Ders seçimi yaptıktan sonra Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne kitap alımı için müracaat edilmesi gerekmektedir.

Ortak Ve Seçmeli Dersler Nelerdir?

Ortak Dersler; Açık Öğretim Lisesinden mezun olmak için mecbur sayılan derslerdir. 3 sınavda geçilmeyen dersler otomatik olarak muaf sayılacaktır. Muaf olan derslerin kredisi öğrenciye yansımayacak ve  Muaf olduğu derslerden daha sonralarda girebilecektir. Ancak öğrencinin mezun olması için ” Türk Dili Ve Edebiyatı ve Dil ve Anlatım “ derslerini geçmesi gerekmektedir. Aksi taktirde bu dersler muaf olmayacak ve öğrenci mezun olmayacaktır.

AÖL Sınavı İçin Kitap Nasıl Alınır?

AÖL sınavına giren öğrencilerin sınavda başarılı olmaları için derslerine çalışmaları gerekmektedir. Derslerine çalışmak için de kitap almaları gerekmektedir. Kitap almaları için AÖL sitesi üzerinden kitap bilgileri sayfasından alınan çıktıyı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne vererek seçmiş olduğunuz kitapları alabilirsiniz.

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) Sınavına Girmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sınava girecek olan adayların yanında bazı belgeleri götürmeleri gerekmektedir. Bunlar;

 • Sınav giriş belgesi
 • T.C. kimlik kartı aslı,”fotoğraflı pasaport veya fotoğraflı ehliyet” gerekmektedir.
 • Kalem, Silgi

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) Sınav Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) sınavına girmek için gerekli olan sınav giriş belgesini çıkartmak için öncelikle AÖL ( Açık Öğretim Lisesi ) resmi sitesi olan http://aöl.meb.gov.tr adresine giriş yapın. Sonra en üst solda bulunan “sisteme giriş” seçeneğine tıklayın ve gelen seçeneklerden en altta bulunan “öğrenci girişi” seçeneğine tıklayın. Daha sonra gelen sayfada bulunan “kullanıcı adı – öğrenci numarası ve şifreyi” girip sisteme giriş yapınız. Öğrenci genel bilgilerinde en altta bulunan “Sınav Giriş Belgesi” bölümüne giriş yapınız. Daha sonra yazıcıdan cıktı olarak çıkartınız.

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) Sınav Şekli Nasıldır?

 • AÖL ( Açık Öğretim Lisesi) sınavında seçilmiş olan derslerden sınava girilmektedir.
 • Her derste toplam 20 soru sorulmakta olup her soru 4 seçenekten oluşmaktadır.
 • Doğru cevaplanan her sorunun değeri 5 puandır.
 • Yanlış yanıtlanan cevaplar doğru cevapları götürmemektedir.

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) SINAVLARINA GİRENLER ASKERLİK TECİL ETTİRİLEBİLİR Mİ?

AÖL (Açık Öğretim Lisesi)’nde okuyan öğrenciler için askerlik kanunu ( 1111 – 35/c ) üzerinde yapılan değişikliklerde açık öğretim lisesinde okuyan öğrenciler için tecil hakkı verilmiştir.

AÖL Üzerinden Tecil Ettirmek İçin Ne Yapmamız Gerekmektedir?

Askerlik yaşı (20) gelen öğrencilerin askerliklerini AÖL (Açık Öğretim Lisesi) üzerinden yapmak için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne giderek ” EK-C2 ” formunu almaları ve bu formu askerlik şubesine götürüp askerlik erteleme başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) MEZUNİYET ŞARTLARI NELERDİR?

 • AÖL ( Açık Öğretim ) sınavlarına giren öğrencilerin mezun olmaları için öncelikle 192 krediyi tamamlamaları gerekmektedir. 192 krediyi tamamlayan öğrencilerin daha sonra “ortak ders” kalmamasına dikkat edilmelidir.
 • Eğer 192 krediyi tamamlamış ama ortak dersleri vermemiş öğrenciler mezun olmayacaktır. ( 3 kez ortak dersten kalır ve geçemezse girmiş olduğu ortak ders muaf olacaktır. Öğrenci Muaf olan derslerin kredisi alamayacak. Sadece muaf derslerden geçe zorunluluğu ortadan kalkacaktır. Ancak öğrenci muaf derslerden daha sonraki zamanlarda tekrar girebilmektedir.
 • Okuduğu dönem sayısının en az 8 dönemin üzerinde olması gerekmektedir.
 • AÖL (Açık Öğretim Lisesi) sınavlarına 1 dönemden fazla sınava girmiş olması gerekmektedir.

AÖL ( Açık Öğretim Lisesi ) SINAV GİRİŞLERİNDE ARAMALAR NASIL OLMAKTADIR?

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) sınavına girecek olan adayların yanlarında sadece kalem, kalemtıraş (uçlu kalem ucuda olabilir), silgi haricinden hiç bir şey içeriye sokamazlar. Girişte aramalar yapılmakta olup aramada yakalanan veya içeri malzeme girdirmeye çalışan adayların gireceği oturumdaki sınavı iptal olacaktır.

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) KREDİ SİSTEMİ NASILDIR?

Açık Öğretim Lisesinde mezun olmak için gereken puan sistemidir. Öğrenciler geçtikleri derslerin kredileri ile mezun olmaktadır. Açık Öğretim Lisesinden mezun olmak isteyen adayların en az 192 krediyi tamamlamaları gerekmektedir. Aksi taktirde 192 krediyi tamamlamadıkları halinde mezun olmayacaklardır. Her sınavda öğrencinin alabileceği en fazla kredi 35 kredidir. Ders seçimi yapan öğrenciler 35 kredi üzerinden ders seçimi yapmakta olup seçtiği derslerden sınava girmektedir.

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) SINAVI İÇİN NASIL İTİRAZ EDEBİLİRİM?

Sınav hakkında yapılacak olan itirazlar Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yapılacaktır.

Sınav hakkında yapılacak olan itirazların Ölçme, Değerlendirme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi sitesi olan http://odsgm.meb.gov.tr adresi üzerinden itiraz edeceğiniz sınavı seçerek itiraz edebilmektedir. Yaptığınız itirazları aynı site üzerinden görebilir ve takip edebilirsiniz. İtiraz edilen sınavla ilgili, eğer itiraz kabul edilirse sınav için yeniden tarih belirlenip sınav yeniden gerçekleşecektir.

About aeditor

Check Also

AÖF GİRİŞ YAP

Aöf giriş yap, aöf kayıt yenileme, aöf otomasyon ve aöf şifremi unuttum gibi bilgileri aşağıdaki …