Home / Genel Siteler / Balinalar Nedir? Kripto Para Birimlerini Balinalar Nasıl Etkiler?

Balinalar Nedir? Kripto Para Birimlerini Balinalar Nasıl Etkiler?

 

Balinalar Nedir? Kripto Para Birimlerini Balinalar Nasıl Etkiler?

Öncelikle Balina’dan başlayalım. Balina Nedir?. Balina; kripto varlıklarını kullanarak piyasayı manipüle edebilen kişi veya bir gruba denir. Balinalar, kripto para dünyası için büyük önem taşıyan büyük olan bu sektörün büyük yatırımcıları, bilir kişileri. Küçük yatırımcılara ise balık deniyor.   Bitcoin’in üreticisi Satoshi Makamoto, görünür de 1 milyon adet Bitcoin’e sahip olan bu piyasa ( kripto para sektörü) alanında ki en büyük balina olarak isimlendiriyor.

Şimdi Balinalar hakkında neler bilmeliyiz? Ya da bilmemiz gerekenlerden bilgilerden hangisi işimize yarar? Diyecek olursanız;  küçük yatırımcılar için bir balinanın ne zaman alım- satım yaptığını bilmek büyük önem arz eder. Yanlış verilen bir karar büyük kayıplara neden olabilir. Bundan ötürü piyasa yenilerini dikkatle takip etmek, gözlemlemek önemlidir. Hatta bu önem şöyle ki ; büyük oyuncuları ( balina) tespit etmek için bir çok program geliştirildi.  Fakat bu programların hiçbir kesinliği yoktur. Kripto para piyasasını anlamak için ilk etapta bilgileri doğrudan olmanız programdan daha büyük önem taşır ve size faydası daha fazla olur.

Balina Alımını Nasıl Yapabilirsiniz?

Küçük yatırımcılar ( küçük balıklar) için balinaların sipariş defterinde görünmesini beklemek büyük önem taşıyor. Balinaları avlaya bilmenize yardımcı olabilecek birkaç madde sıralayacak olursak;

  • Öncelikle teklif boyutun da olağan dışında bir artış söz konusu olduğu zaman sipariş defteri dediğimiz ördek Book’u  kontrol etmelisiniz.
  • Piyasa durgun olduğu zaman normal olmadığını anlayın. Genel olarak kripto paralar sürekli inişli ve çıkışlıdır. Eğer genel olaral bir coin oldukça sabir fiyat aralığında hareket ediyorsa ve aniden volatilite ile fiyatta bir artış söz konusu ise bu bir Balinanın veya bir grup Balinanın varlığını bildirir.
  • Kripto para piyasasın da alım-satım işlemleri eşit olarak bölünür. Fiyat yükseldikçe alıcının oranı % 70 ,satıcı oranı % 30’dur Fiyat düştüğü zaman bu defa tam tersi olur. Eğer piyasa da Balina varsa alıcıların oranı kısa sürede %90’a kadar artabilir.

 

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …