Home / Genel Siteler / Bitcoin’in Hikayesini Merak Ediyor Musunuz? Hep Beraber Öğrenelim!

Bitcoin’in Hikayesini Merak Ediyor Musunuz? Hep Beraber Öğrenelim!

Bitcoin İlkNasıl Ortaya Çıktı? İşte Bitcoin’in Hikayesi!

Kişiden Kişiye Elektronik Para Sistemi;  Bitcoin!

Bitcoin; A peer to peer Electronic Csh System, Türkçe ile :Bitcoin; Kişiden kişiye elektronik para sistemi. Peki nedir bu kişiden kişiye elektronik para sisteminin hikayesi?

Bundan tam 10 yıl önce  (2009) kimliği henüz tam olarak doğrulanmayan Satoshi Nakamoto isimli bir kişi veya bir grup tarafından bir mail grubuna dokuz ( 9 ) sayfalık bir pdf dosyası gönderildi. Gönderilen bu mail başlığı ise az önce bahsetmiş olduğumuz “ Kişiden kişiye elektronik para sistemi.”

Bu mail gönderildiği zaman şu an ki gibi bir sonuç vereceği kimin aklına gelirdi? Herhalde mail’i gönderen kişi veya grupta tahmin etmedi. Devlete, hükümetlere ya da merkez bankalarına bağlı olmayan kripto para piyasasının işlem hacmi özellikle 2017 yılında aşır yükselişin ardından 50 milyar dolara yaklaştı. Bu aslında şuna tekabül ediyor; Geçmişte yalnızca yaklaşık 10 yıla yaklaşan kripto para piyasasında oluşan işlem hacmi yıllarca varlığını devam ettiren bir çok yatırım aracına göre çok daha fazla.

Kripto para piyasasına ilginin arttığı baz alınırsa, yaşanan işlem hacminin de aynı paralel de artmış olması oldukça olası bir durum. Asıl sorun şu; Bitcoin araçları içersin de kendine yer buldu mu? Cevap sizce de çok açık değil mi? 10 sene de kat etmiş olduğu yol ve bu yoldaki başarısı, bu başarıya ilave olarak ismini herkese duyurması yeterli bir cevap değil mi?

ABD’ de Blockchain Capital adına The Harris Poll anket şirketi, oldukça kapsamlı bir anket gerçekleştirdi. Ankete İki bin  yirmi dokuz kişi (2029) katıldı. Anket sonuçlarına göre; Kripto paralar hakkında en çok genç nüfus bilgi sahibi. Amerikalılar’ın % 11 inin Bitcoin’e yatırım yaptığı, ve anketin en can alıcı noktası ise; katılımların yaklaşık 4/1 hisse senedi, emlak ,altın veya devlet tahvillerini yatırımı yerine Bitcoin’i tercih ediyor. Sonuç şu; Bitcoin yatırım olarak bir çok piyasadan birkaç adım daha fazla önde. 2020-2021 yılı için büyük beklentiler içinde olan yatırımcılarının beklentilerini karşılayacağı ön görülüyor. Belli bir süredir düşüş yaşasa da Kripto para dünyasında lider gene Bitcoin!

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …