Home / Kripto Paralar / Cardano Nedir? – Cardano Satın Al!

Cardano Nedir? – Cardano Satın Al!

Cardano Nedir? Kurucusu Kimdir?

Son zamanların en değerli kripro paralarının haberleri kulağımıza sıkça gelmektedir. Madenci Kripto paralar piyasa da yeni yeni tutulmasına rağmen pek çok Ülkede bu kripto paralar kullanılmakta. Bu gidişle ilerleyen günlerde kripto paralar Tüm Dünya üzerinde ve günlük hayatımızda kullanılacağa benziyor. Gel gelelim Cardano Nedir Sorusunun cevabına;

Cardano, diğer ismiyle (ADA Coin) olarak nitelendirilmektedir. Yeni bir blok zinciri olarak IOHK isimli bir şirket tarafından yönetilip geliştirilmektedir. Cardano’nun Kurucusu, Charley Hoskinson‘dur. Charley Hoskinson, sadece Cardano’nun değil Etherium‘un da kurucularından biridir. Charley Hoskinson’un, Cardano’yu kurmasının asıl amacı ise Etherium’da gördüğü eksiklikleri kendi coinini kurarak bu eksiklikleri gidermek diyebiliriz. Teknolojik bakımdan sanal para olarak’ta bildiğimiz coinler, son zamanlarda bayağı artış göstermekte. Bitcoin gibi Dünyanın en değerli Kripto parasının yanı sıra Cardano’da en değerliler arasında 7’nci sırada yerini korumakta. Bir Coinin’in daha ileri gidebilmesi için teknolojik bakımdan diğer coinlerden daha faklı çalışması gerekir. Cardano’da Ekonomistlerin söyleyişine göre geleceğe dair çok yükselimler olacağını belirmekteler. Geleceğe dair daha fazla hacim ve daha popüler borsalara isabet etmesi bekleniliyor.

Cardano’nun Çalışma Şekli?

Cardano yani diğer adıyla ADA olan kripto para biriminin özelliklerinden biri, kendi altyapısının Ouroboros adıyla Proof of Stage algoritmasını kullanıyor olması. Diğer bir bakışla, sadece Cardano değil Bitcoin gibi kripto para birimleri de Proof of Work kullanmakta. Madencilerin son teknolojik Kripto para üretimi için kıyasıya yarıştığı Dünyada, üretim yapılırken çok fazla elektrik üretimi tüketilmekte. Çoğu coin üreticileri fazla kar kalmadığı ve ancak elektrik faturasını ödebildiklerini söyleyerek işlerine son verdiklerini belirtmekte. Bu problem ise en başta Bitcoin için geçerli. Çünki Bitcoin’in üretimi oldukça pahalıya mal olmakta.

Cardano çalışma bakımından iki küresel şekilde çalışmakta. Birincisi ödeme İkincisi ise Kontrol. Birincil olanda, hesaplarla ilgili bilgiler bulunmakta. İkincil olanda ise uyumluluk, kimlik ve kara listeye alma ile ilgili bilgiler yer almakta. Cardano’nun özelliklerinden biride, Kart olarak Daedalus ile Debit Kartı gibi özel bir cüzdanı barınmakta. Bu cüzdan sayesinde istenilen karta para havale yada gönderme yapılabiliyor ve ayrıca gönderilen bu para otomatik olarak kullanıcının kendi kullandığı yerel para birimine çevrilebiliyor. Gelişmekte olan Cardano’nun Dünya üzerinde bir çok ATM’lerde işlem görme planları bile bulunmakta.

Cardano Kripto Para Nasıl Alınır?

Bütün borsalarda olduğu gibi Kripto paraların da alınacak bir web sitesi bulunmakta. Genel olarak ilk coin almak isteyenler tedirgin olarak yaklaşmakta. Böylesi riskli kripto paralara yatırım yapacaklar ilk olarak yakın tanıdıklarından bilgi istemeli. Eğer bilgilerdirecek kimse yok ise izlenecek yolu şu şekilde sıralayalım. Bitcoin gibi dijital paranın web sitesi bulunmasa da, Cardano’nun kendine ait web sitesi bulunmakta. https://www.cardano.org/en/buy-sell-ada/ Verdiğimiz linke tıklayarak Cardano’nun web sitesine giriş yapabilirsiniz. Ayrıca her şirketin web sitesinde olduğu gibi, Cardano’nun da web sitesi üzerinde işlem yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Cardono’nun web sitesi üzerinde işlem yapmak için sağ üst bölümde bulunan “menü” bölümüne giriniz ve bubölümde Türkçe anlatımını alt alta yazalım.

  • Başlamak > Daedalus Cüzdanı – Ada’yı Satın Al
  • Öğrenmek > Cardano nedir? – Ouroboros – Takım
  • Kaynaklar > BlokGezgini – Gelişme – Genesis Bloğu – Yol Haritası
  • Şeffaflık > Cardano denetim raporları – Ada dağıtım denetimi – Haftalık teknik raporlar – Genesis blok dağıtımı
  • Beyaz Kağıt > Felsefe – Akademik Makaleler
  • Topluluk > Yardım Desteği – Forum
  • İngilizce > İngilizce

Cardano dijital kripto parayı satın alabilir, satabilir ve ticaretini yapabilirsiniz. Aşağıdaki Ada’yı listeleyen borsaların bir listesi var, önümüzdeki aylarda daha fazla eklenecek. Gelecek değişim ortaklıkları sosyal medya kanallarımız aracılığıyla duyurulacaktır.

Ada, Japonya’daki bir ATM makineleri ağında da mevcut olacaktır. Beş yerden bağlayarak, ağın Ada’nın lansmanından bir yıl içinde yaklaşık 25 ATM’ye büyümesi planlanıyor. Operasyon halindeyken ATM konumlarının bir listesi eklenecektir. Şeklinde yazıyı göreceksiniz Cardano’nun ileriye dönük projelerini az da olsa size aktarmaya çalıştık.

Cardano ve Bitcoin Arasındaki Fark?

Cardanı ile Bitcoin’in maddi yönden üretimde büyük bir darklılığı vardır. Bitcoin’in BTC madencisi Pow algoritmasını çözerek maden üretimi yaparken, Cardano ADA madencisi ise POS algoritmasini çözerek maden çıkarma işlemi yapar. Yani kısaca Bitcoin üretim bakımından Dünyanın en pahalı kripto parasıdır ve üretimde en çok elektrik üretimi gerektirir. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi Bitcoin madenciliği oldukça pahalıdır. Çoğu coin üreticileri elektrik faturasını bile zorla karşıladıklarını söyleyerek madencilik işine son verdiği görülmekte. Cardano madenciliği ise POS algoritmasının çözülmesi esnasında fazla elektriğe ihtiyaç duyulmadı ve buda Cardano madencilerinin ileriye dönük daha çok coin işi yapacağına işaret oluyor.

İleriye dönük yaptırım bakımından bakacak olursak, Cardano Ethereum’dan ayrıldığı için ethereum kullanıcıları şu anda iki dijital paranın içeriğini, çalışma şeklini en çokta yükselişini kontrol etmekte. Ethereum kullanıcıları için Olası bir durum zaafı içinde endişelen kişiler, direkt olarak Cardanoyu seçecekler ve yaptırımlarını Cardano’ya yatıracaklar. Şu anda bile proof of stake yöntemleriyle donanımsal olan masrafları, iş gücünde rahatlığı ve bunun yanı sıra sarfedilen yüksek enrjiyi minimize etmekte.

Diğer bir taraftan Bitcon, Ethereum ve Cardanoyu karşılaştıracak olursak, Birinci nesil kripto para olarak adlandırdığımız Bitcoin halen eski bir alyapı ile çalışmakta. Bu yüzden Bitcoin’le yapılan işlemler sürekli olarak aksamakta ve donma meydana gelmekte. Yapılacak bir işlem en az 10 dakika gibi bir süre içerisinde tamalanmakta. Bitcoin’e nazaran Etherium ise ikinci nesil kripto para ise Bitcoin’e göre biraz daha önde. Yaptığı akıll sözleşmeler ile kullanım alanını genişleten Ethereum şu anlarda durum olarak iyi durumda. Diğer bir yandan üçüncü nesil olarak adlandırdığımız Cardano, Teknolojiyle hareket etmekte. Kısaca teknoloji ilerledikçe her geçen gün yeni bir teknolojik aletlerle karşılaşıyoruz buda demektir ki gerek donanımsal gerek işlemci olarak teknoloji ilerledikçe kripto paranın hem üretimi hemde çalışması hızlanmış demektir. Üçüncü nesil kripto parası Cardano da, gerek hızlılık gerekse madencilik bakımından üretim olarak Bitcoin’den daha önde.

Bizlerde piyasaya şöyle bir teknolojik olarak baktığımızda, Bitcoin ilk değerli para birimi olarak hepimiz görmekteyiz. BTC olarak işlemci ve yapılışı en pahalı paraların ilk sıralarında yer almakta. Peki her yönünye pahalı olan bir kripto dijital para, gerek üretim bakımından gerekse işlemci bakımında bakacak olursak neden bu kadar pahalı ve yatırım bakımından ilk sırada? Bunun tek bir cevabı var oda insanların yeni çıkan blockchain’leri pek fazla tanımadığı ve insanların coin şirketlerine hızlılık bakımından bakmadığını ve borsa üzerinde yükselişe göre karar verdiğini görmekteyiz. Yaptığımız ve gözlemlediğimiz coin kullanıcıları bakımından aldığımız neticeler sonucunda. Yatırımcıların gözüyle baktık vegenel olarak insanları yeni çıkan işletim sisteminin hızlılığı etkilememekte bunun yanı sıra madencinin çıkardığı madenin ucuz yada pahalı olduğunun önemsememekte. Yatırımcılar için burada önemli olan tüm coinler arasında ki bir rekabetin görülmesi ve yatırımcıların hanci coin’in daha çok kazandırdığıdır. Zaten burada önemli olan kural ise yatırımda zarar etmemek ve insanların parasını değerlendirip daha iyi kazandıran coinlere yatırım yapmak.

About beditor

Check Also

ETHOS Coin Nedir? Ethos Satın Al!

ETHOS Coin nedir? ETHOS coin nasıl satın alınır? ETHOS satın alırken dikkat edilmesi gereken konular …