Home / Genel Siteler / Çin’in Devlete Yönelik Medyası: Bitcoin Blockchain’in İlk Başarısı Oldu!

Çin’in Devlete Yönelik Medyası: Bitcoin Blockchain’in İlk Başarısı Oldu!

Çin’in Devlete Yönelik Medyası: Bitcoin Blockchain’in İlk Başarısı Oldu!

Resmi Çin devleti Xinhua Haber Ajansı, Bitcoin’i (BTC) “blockchain teknolojisinin ilk başarılı uygulaması” olarak tanıyan bir rapor yayınladı.

Bugün yayınlanan ( 11 Kasım) kapsamlı, Çin’in merkezi olmayan kripto para birimleri karşısında zor durumda kalmasına karşı durması nedeniyle istisnai bir durum olup, Pekin’in  Eylül 2017 tarihli kripto borsaları ve ilk madeni para teklifleri üzerindeki yasağı ile özdeşleştirildi.

Xinhua makalesin de ; Bitcoin’ in kapsamı, gelişim ve evrim tarihi bakımından geniş ölçüde olumlu ve ayrıntılı bir şekilde belirtildi. Madeni paranın “gelecekteki döviz kuru gelişiminin kaçınılmaz eğilimini mi yoksa ”yutturmaca mı olduğu” sorusu zihinlerde soru işaretleri uyandırdı.

Makale, madencilik, dijital para ve taklitçilik gibi hususları kapsayan, eşler arası değer aktarımı için merkezden yana, değişmez ve güvenilmez bir sistem olarak Blockchain’in temel prensiplerini tanımlamaya devam ediyor. Bu durumla ilgili olarak yine, kripto para birimlerinin Batıda ki ana akım medya kapsamına benzer şekilde  makalenin, Bitcoin ödemelerinin en önemli kullanımlarının karaborsa işlemleri ve “kara aynı zamanda net satışlar olduğunu” iddia ederek Bitcoin’ in potansiyel risklerini işaret ettiğini  belirtir.

Xinhua, Bitcoin’ in oynaklığını, ulusal fiat para birimlerinden farklı olarak, merkezi bir egemen güç tarafından desteklenmeyen bir para birimi olarak vurgulamaktadır. Bununla birlikte, makale de  özellikle bazı abartma ya da ayrıntılardan arındırılmış ve bazı okuyucuların kapsamın Çin hükümetinden “ Bitcoin böyle bir ilk maruz kaldığında ilk kez” olduğunu temsil etmesini önermiştir.

Bildirildiği gibi, Cumhurbaşkanı Xi’nin son haftalarda blok zinciri yenilikçiliğinin son zamanlarda yüksek profilli olarak onaylanması, bu Ocak ayında yürürlüğe girmesi nedeniyle, blok zincirinin çeşitli yönlerini düzenleyen kriptografiyi düzenleyen ilk ulusal kanunun imzalanmasıyla birlikte gerçekleşti.

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası’ nın da, Tunus gibi diğer ülkelerin başından beri merkez bankası dijital para birimi başlatan ilk büyük küresel ekonomi olması bekleniyor. Devlet medyası yakın zamanda kripto para alım satım işlemlerinde spekülatif aşırı yükselişlere karşı temkinli bir duruşu yinelemiş olsa da, ülke yine de Bitcoin madenciliği gibi faaliyetlere katı bir şekilde karşı çıkmasını engelliyor gibi görünüyor.

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …