Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devet Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama

e-Devet Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama

E devlet Alt Üst Soy Bilgisi (Soy Ağacı) Sorgulama sistemi yeni açılmıştır. E devlet üzerinden bu sorgulama işlemlerini başlatabilir ve sorgulama adımlarına başlayabilirsiniz. Bunun için giriş adresi aşağıdan sizler ile paylaşılmıştır.

Soy Ağacı Sorgula TIKLA

e-Devlet kapısı 2006 yılında yürürlüğe girmiştir. Başbakanlık adına açılıp sonrada Ulaştırma Bakanlığının yetkisine verilmiştir. Kamu hizmetlerinde kolaylığı sağlamak amacıyla vatandaşların elektronik ortamda rahat ve hızlı bir biçimde işlerini halletmeleri amacıyla kurulmuştur. Bu sistem sayesinde vatandaşlar yüzlerce konuyu daha hızlı, kolay ve rahat bir biçimde zaman kaybı olmadan güvenilir bir şekilde yapabilirler. e-Devlet kapısına yeni bir konu olarak eklenen “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” bölümü açılmış olup vatandaşlara bundan sonraki hayatında kolaylık sağlayacaktır.

ALT-ÜST SOY BİLGİSİ SORGULAMA İŞLEMİNİ NASIL GERÇEKLEŞTİREBİLİRİM?

e-Devlet ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa gerçekleştirdiği Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama işlemi vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle e-Devlet resmi sitesi olan http://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra önünüze açılan sayfada bulunan “giriş yap” kısmına tıklayın. sizden T.C. Kimlik numaranız ve Şifreniz istenecektir. İstenen bilgileri doğru bir şekilde giriniz. Girdiğiniz bilgilerden herhangi birisi yanlışsa sisteme giriş yapamazsınız. Bilgileri kontrol edip tekrar giriş yapın. Eğer şifreniz yanlış ise şifremi unuttum bölümüne tıklayarak şifrenizi değiştirebilirsiniz. Daha sonra sisteme giriş yapınız.

Girişiniz yapma işlemini gerçekleştirdikten sonra “Hizmetler” bölümüne girerek “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” kısmını seçiniz. Bu bölüme yeni eklenen “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” seçeneğine giriş yapınız. Yaptığınız işlemler sonrasında Soy Bilgileriniz otomatik olarak görüntülenecektir.

ALT-ÜST SOY BİLGİSİ SORGULAMA NEDİR?

Alt-Üst Soy Bilgisi, E-Devlet ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yönetilen kişinin Soyunu incelemesi ve gerekli yerlerde kullanılan soy bilgilerine kolayca ulaşılabilmesi amacıyla kurulan e-Devlet kapsının bir bölümüdür.

Alt-Üst Sorgulama işlemini kullanarak kişi Soy Ağacını, geçmişte yaşayan akrabalarının isimlerini, doğum ve ölüm tarihlerini kolaylıkla öğrenebilmek amacıyla da açılmış bir bölümdür.

SOY AĞACI NEDİR?

Soy ağacı, bir kişinin soyundan olanları gösteren bir çizelge olup ağaca benzetilmektedir. Bu ağacın altındaki kişi biz üst kısmındakiler ise Atalarımız olup geçmişimize dayanmaktadır. Bizlerde kurulumu yeni olan Alt-Üst Soy Bilgisi sorgulaması sitemi sayesinde kimlerin soyundan geldiğimizi kolayca öğrenebiliriz.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …