Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devler Kapısı Üzerinden Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama

e-Devler Kapısı Üzerinden Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama

Burs sorgulama, Katkı Kredisi sorgulama,  Öğrenim katkı kredisi sorgulama,Öğrenim Kredisi nedir? Burs nedir? tüm bu soruların cevabına sitemiz aracılığıyla kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Öğrenim kredisi Yurtlar Kurumu yani KHK tarafından verilmekte olup geri ödemesi zorunlu olan burs çeşididir. Öğrenim kredisi alan öğrenciler okudukları dönem boyunca almış oldukları miktarı TÜİK (Toplam Eşya Fiyat Endeksi)‘ndeki artışlar uygulanarak hesaplanan miktarın ilave edilmesi ile tespit edilmektedir. Tespit edilen miktar öğrenci tarafından öğrenci öğrenim gördükten sonra herhangi bir işe girdiği zaman aylıklar şeklinde ödeme yapmak zorundadır.

BURS NEDİR?

5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti içerisinde Yükseöğretim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi olan öğrencilere karşılıksız verilen paraya “Burs” denir.

e-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN ÖĞRENİM / KATKI KREDİSİ VE BURS SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

e-Devlet kapısı üzerinden Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle e-Devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. e-Devlet kapısına giriş yapmak için bilgisayarınızın tarayıcısını açarak arama motoruna “e-Devlet Kapısı Giriş” yazın ve aratın. Daha sonra gelecek olan sayfada bulunan “e-Devlet Kapısı” yazısının üzerine tıklayarak e-Devlet kapısına giriş yapın. Giriş yaptığınız adreste sizden T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifreniz istenecektir. Bu kısma kişisel T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifrenizi girin. Bilgilerinizi girdikten sonra en alt kısında bulunan “Sisteme Giriş Yap” yazılı butona tıklayarak sisteme girişinizi yapın. Daha sonra hızlı bir şekilde Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs sorgulaması yapmak için ana sayfada bulunan “Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” yazılı kutucuğa tıklayın. Kutucuğun içine “Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama” yazın ve altta çıkacak olan “Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama (Gençlik ve Spor Bakanlığı)” yazısına tıklayarak sisteme girişinizi yapın. Daha sonra karşınıza gelecek sayfada eğer üzerinize kayıtlı herhangi bir kredi çeşidi varsa bu kısımda görünecektir.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …