Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Kapısı Üzerinden Adres Değişikliği Bildirimi

e-Devlet Kapısı Üzerinden Adres Değişikliği Bildirimi

Adres Değişikliği Bildirimi Sorgulama, Adres Değişikliği Nasıl Yapılı? Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır? tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabına resmi sitemiz olan http://girisyap.com internet adresi aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

İkamet eden bir kişinin ikamet ettiği yerden başka bir yere göç etmesi sonucunda adresini değiştirmesine adres değişikliği denir. Adres değişikliği işlemi 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 48.Maddesi  vatandaşların adres bilgilerinin sağlıklı ve güncel tutulması amacıyla yapılan değişikliktir. Adresini değiştiren vatandaş adres değişikliğini zamanında yaptırması gerekmektedir. Aksi taktirde 480 TL ceza ödemek zorunda kalacaktır. Eğer vatandaşın adres değişikliği beyanı gerçek dışı çıkarsa ceza ikiye katlanarak 983 TL ödemek zorunda kalacaktır.  Adres değişikliği Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Adres değişikliği yapacak vatandaşlar e-Devlet kapısı üzerinden daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

e-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN ADRES DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRİMİ NASIL YAPILIR?

e-Devlet kapısı üzerinden Adres Değişikliği Bildirimi yapmak için öncelikli olarak e-Devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. e-Devlet kapısına giriş yapmak için bilgisayarınızın tarayıcı kısmına “e-Devlet Kapısı Giriş” yazın ve aratın. Arama sonucunda çıkacak olan “e-Devlet Kapısı” yazısına tıklayarak e-Devlet kapısına girişinizi yapın. Giriş yapacağınız sayfada sizden T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifresi istenecektir. Bu kısımlara kişisel T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifrenizi girin. Bilgilerinizi girdikten sonra alt tarafta bulunan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak sisteme girişinizi yapın.

Sisteme giriş yaptıktan sonra “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” bölümüne gelin ve “Adres Değişikliği Bildirimi” bölümüne tıklayarak adres değişikliği sayfasına girişinizi yapın. Veya bu işlemi daha hızlı gerçekleştirmek için ana sayfa üzerinde bulunan “merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” yazısının üzerine tıklayın. Boş kutucuğun içine “Adres Değişikliği Bildirimi” yazın ve altta gelecek olan “Adres Değişikliği Bildirim (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü)” yazısının üzerine tıklayarak girişinizi yapın. Ancak adres değişikliği için “Mobil İmza” veya “Elektronik İmza”nızın olması gerekmektedir. Mobil imzanız veya Elektronik imzanız varsa bu sayfa üzerinden adres değişikliği bildirim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …