Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Kapısı Üzerinden Araç Plakalarına Yazılan Ceza Sorgulama

e-Devlet Kapısı Üzerinden Araç Plakalarına Yazılan Ceza Sorgulama

Araç plakalarına yazılan cezaları sorgula, Araç plakama yazılan cezaları nasıl sorgulaya bilirim? Araç sorgulama, tüm bu soruların cevabına sitemiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

ARAÇ PLAKALARINA NEDEN CEZA YAZILIR?

Türkiye’de 22 Milyon’un üzerinde araç bulunmaktadır. Ayrıca 30 Milyona yakın kişide sürücü belgesi (ehliyet) bulunmaktadır. Trafik cezaları da fazlasıyla artmış durumda olduğu için sürücüler çok dikkatli olmaya çalışıyor. Ancak farkında olmadan çoğu sebepten dolayı ceza yiyorlar. Ceza yediren nedenler sürücüler için basit nedenler olsa da,  olası bir durumda oluşacak basit hatalar can kaybına yol açabilmektedir. Bu nedenler trafik polisleri kontrolleri sonucu herhangi bir tehlikeye sebep olabilecek durumlarda sürücülere bir daha aynı hatayı yapmamaları için para cezası yazmaktadır. Yazılan cezaları belirtildiği günler içerisinde ödemeleri gerekmektedir. Aksi taktirde cezanın üzerine faiz binerek ceza yazıldığından daha fazla ödenecektir. Cezalarınızı e-Devlet kapısı üzerinden de görebilirsiniz.

e-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN ARAÇ PLAKALARINA YAZILAN CEZA SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

e-Devlet kapısı üzerinden aracınızın plakasına yazılan cezaları görebilmek için öncelikli olarak e-Devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. e-Devlet kapısına giriş yapabilmek için tarayıcınızın arama motoruna “e-Devlet Giriş” yazın. Daha sonra gelecek olan “e-Devlet Kapısı” yazısının üzerine tıklayın ve e-Devlet kapısına girişinizi gerçekleştirin. Daha sonra sistem sizden T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifrenizi isteyecektir. Bu kısma size ait olan kişisel T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifrenizi girin ve altta bulunan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak sisteme girişinizi yapın. Giriş yaptıktan sonra ana sayfa üzerinde bulunan “merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” yazısının üzerine tıklayın ve bu kısma “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” yazın ve alt kısımda gelecek olan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Emniyet Genel Müdürlüğü)” yazısının üzerine tıklayarak sisteme giriş yapın. Karşınıza açılacak olan sayfada size kayıtlı olan araçların plakalarına yazılan ceza varsa bu sayfa üzerinde yazılacaktır. Bu sayfa üzerinden size yazılan cezaları görebilir ve inceleyebilirsiniz.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …