Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Kapısı Üzerinden Basın Trafik Kartı Sorgulama

e-Devlet Kapısı Üzerinden Basın Trafik Kartı Sorgulama

e-Devlet kapısı giriş, e-Devlet şifremi unuttum, e-Devlete giremiyorum, Basın trafik kartı sorgulama işlemlerini giriş yap sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.

BASIN KARTI NEDİR?

Basın kartı belirli koşulları taşıyan basın üyelerine devlet tarafından verilen bir karttır. Verilen kişiye belirli konularda kolaylık sağlamaktadır.

Basın Kartı Kimlere Verilir?

Basın kartı genellikle yerli Basın – Yayın ve kuruluşlarının Türk uyruklu sahip ve mensuplarına verilmektedir. Ayrıca Uluslararası Basın-Yayın organlarının Türk uyruklu olarak çalışan mensuplarına ve Basın yönetmenliğinde sayılan kamu kurum ve kuruluşların devlet enflasyon hizmetlerinde çalışan personellerine verilmektedir.

e-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN BASIN TRAFİK KARTI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet kapısı üzerinde Basın Trafik Kartı sorgulaması yapabilmek için öncelikle “e-Devlet kapısı sistemine giriş” yapmanız gerekmektedir. Bunun için tarayıcınızın arama motoru bölümüne “e-Devlet kapısına giriş” yazarak e-Devlet sistemine girişinizi yapın. Daha sonra sistem sizden T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet Şifrenizi isteyecektir. Bu kısımlara kişisel T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifrenizi girin ve “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın ve sisteme girişinizi yapın. Daha sonra ana sayfa üzerinde bulunan “Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” yazısının üzerine tıklayın ve boş kutucukta ki bölüme  “Basın Trafik Kartı Sorgulama” yazın ve altta gelecek olan “Basın Trafik Kartı Sorgulama (Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü)” yazısının üzerine tıklayın. Eğer Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde Basın Mensubu olarak kayıtlıysanız bu sayfa üzerinde bulabilir ve görebilirsiniz.

e-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM NE YAPMAM GEREKİYOR?

Eğer e-Devlet şifrenizi unuttuysanız ve e-Devlet sistemine giriş yapamıyorsanız e-Devlet resmi internet sitesine giriş yapın ve burada bulunan “şifremi unuttum” bölümüne tıklayın. Daha sonra sizin için hazırlanmış kimlik doğrulama sistemi olacaktır. Bu bölüme kişisel bilgilerinizi yazın ve hepsini yazdıktan sonra şifrenizi yenileme ekranı gelecektir bu ekrana yeni şifrenizi 2 kere girerek onaylaya bilirsiniz.

NOT: Bu sisteme üzerinden şifre yenilemesi yapabilmeniz için daha önce doğrulanmasını yaptığınız bir cep telefonu numaranızın bulunması gerekmektedir. Eğer, daha önce onaylanmış bir cep telefonu numaranız yoksa PTT şubesine gidip bilgilerinizi vererek yeni şifre almanız gerekmektedir. Aksi takdirde şifre yenilemesi yapılmayacaktır.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …