Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Kapısı Üzerinden Bireysel Başvurusu Sorgulama

e-Devlet Kapısı Üzerinden Bireysel Başvurusu Sorgulama

Giriş yap sistemi üzerinden kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde Ana Yasa Mahkemesi Bireysel Başvurusu Sorgulaya Bilirsiniz.

BİREYSEL BAŞVURU NEDİR?

Bireysel başvuru 12 Eylül 2010 yılında gerçekleşen halk oylaması ile 1982 Anayasası’nın yargıya ilişkin hükümlerinin içeriğinde önemli değişiklikler olan 5982 sayılı kanun kabul edilmiş edilmiştir. Temel hak ve özgürlükleri kamu gücünün eylemler veya ihmaller nedeni ile ihlal edilen bireylerin tüm başvuru yollarını tükettikten sonra istisnai ve ikinci nitelikte bir hak arama yoludur.

e-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN BİREYSEL BAŞVURUSU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet kapısı üzerinden bireysel başvurusu sorgulama yapabilmek için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için, arama motorunuza e-Devlet yazarak e-Devlet sistemine giriş yapın. Daha sonra izden istenilecek olan T.C. Kimlik No ve e-Devlet şifresi istenecektir. Bu kısma kişisel T.C. kimlik Numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girin. Girmiş olduğunuz bilgilerinizi doğru ve dikkatli bir şekilde girin. Daha sonra “Sisteme Giriş Yap” yazılı butona tıklayıp e-Devlet sistemine girişinizi gerçekleştirin. Girişinizi yaptıktan sonra ana sayfa üzerinde bulunan “Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” yazılı kutucuğun üzerinde tıklayın ve kutucuğa “Bireysel Başvurusu Sorgulama” yazın ve altta gelecek olan “Bireysel Başvuru Sorgulama (Anayasa Mahkemesi Başkanlığı)” yazısının üzerine tıklayın. Eğer bireysel başvurunuz var ise otomatik olarak buradan çıkacaktır.

BİREYSEL BAŞVURU BÖLÜMÜ ÜZERİNDEN HANGİ HİZMETLERDEN YARARLANABİLİRİM?

Bireysel başvuru bölümü üzerinde Adli konularla ilgili bilgiler bulunmakta olup bu bilgilerden yararlanabilirsiniz. Bulunan menüler şu şekildedir;

Dava Dosya Sorgulama Menüsü: Dava dosya sorgulama menüsü üzerinden girmiş olduğunuz dava var ise bu davadaki dosyaları sorgulaya bilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Doğrulama Menüsü: Adli dosya kaydı doğrulama menüsü üzerinden Adli dosyalarınızı doğrulayabilirsiniz. Ancak bu işlemi gerçekleştirmek için “Barkod Numarası” istenmektedir. Bu menü üzerinden işlem yapmanız için “Barkod Numaranızın” olması gerekmektedir.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama Menüsü: Adli Sicil Kaydı Sorgulama Menüsü Üzerinden, adli sicil kayıtlarınızı sorgulayabilir ve inceleye bilirsiniz.

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama Menüsü: Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama menüsü üzerinden, mahkeme dosyalarınızı sorgulayabilir ve inceleyebilirsiniz.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …