Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Kapısı Üzerinden Cumhurbaşkanına Yazın (CİMER)

e-Devlet Kapısı Üzerinden Cumhurbaşkanına Yazın (CİMER)

CİMER giriş yap, CİMER Cumhurbaşkanlığına yaz nedir? CİMER şikayet hattı, Cumhurbaşkanlığına yaz (CİMER) üzerinden şikayet ve öneriler nasıl yapılır? tüm bu gibi soruların cevabını sitemiz aracılığıyla bulabilirsiniz.

CUMHURBAŞKANLIĞINA YAZ (CİMER) NEDİR?

Cumhurbaşkanlığına yaz diğer adı ile CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) vatandaşların sorunlarına çare aramaları amacıyla kurulmuş olup BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi)‘nden sonra gelmektedir. BİMER tarafından sorunlarına çare bulamayan vatandaşlar CİMER’e bildirerek sorunlarına çare bulabilmeleri amacıyla kurulmuştur. CİMER direk olarak Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olup sorunlarınızı direk olarak Cumhurbaşkanlığında görevli kişilere ulaşmaktadır. CİMER’e iletilen konular hakkında bilgilerin cevabı en geç 30 gün içerisinde kişiye iletilerek sorunlarına çare bulabilmektedir. CİMER’e Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesi olan http://www.tccb.gov.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz veya daha kolay bir şekilde, e-Devlet kapısı http://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden de ulaşılabilir ve İstek, Şikayet, İhbar, Görüş ve Öneri gibi konuları CİMER’e iletebilirler.

e-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN CUMHURBAŞKANLIĞINA YAZ (CİMER)’e NASIL GİRİŞ YAPABİLİRİM?

e-Devlet kapısı üzerinde Cumhurbaşkanlığına yaz (CİMER)’e giriş yapabilmek için öncelikle e-Devler kapısına giriş yapmak gerekmektedir. e-Devlet kapısına giriş yapmak için tarayıcınızın arama motor bölümüne “e-Devlet Giriş” yazın ve aratın. Karşınıza gelecek olan ekranda bulunan “e-Devlet Kapısı” yazısının üzerine tıklayın ve sisteme girişinizi yapın. Daha sonra sizden T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifresi istenecektir. Bu kısımlara kişisel T.C. Kimlik No ve e-Devlet şifrenizi girin ve alt kısımda bulunan “Sisteme Giriş Yap” yazılı butona tıklayarak e-Devlet kapısına girişinizi yapın. Cumhurbaşkanlığına yaz (CİMER)’e giriş yapmak için ana sayfa üzerinde bulunan “merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” yazısının üzerine tıklayın ve bu kısma “Cumhurbaşkanlığına yazın” yazın. Daha sonra alt kısımda gelecek olan “Cumhurbaşkanlığına yazın (Cumhurbaşkanlığı)” yazısının üzerine tıklayarak CİMER sistemine giriş yapın. Daha sonra sayfada bulunan “İstek, Şikayet, İhbar, Görüş ve Öneri” seçeneklerinden size uygun olanını seçin ve aşağı doğru inerek diğer formu kontrol edin ve boş kısımları size uygun olarak doldurun. Sayfanın en alt kısmına geldiğinizde Mesajınız” kısmına CİMER’e göndermek istediğiniz mesajınızı yazın yazacağınız mesaj anlaşılabilir şekilde olmalıdır. Mesajınızı yazdıktan sonra alt kısımda bulunan “Başvur” yazılı butona tıklayarak başvurunuzu CİMER’e gönderebilirsiniz.

e-Devlet Kapısı Üzerinden Yaptığım CİMER Başvurularıma Nereden Bakabilirim?

e-Devlet Kapısı üzerinde yaptığınız CİMER başvurularına yukarıda belirtildiği gibi CİMER sayfasına girerek sayfanın sol kısmında bulunan “Talep/Öneri/Şikayet Başvuru ve Takip” yazısının üzerine tıklayarak takip edebilir ve başvurularınızı inceleyebilirsiniz.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …