Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Kapısı Üzerinden Doktora Burs Başvurusu Ve Sonuç Takibi

e-Devlet Kapısı Üzerinden Doktora Burs Başvurusu Ve Sonuç Takibi

Giriş yap sistemi üzerinden güvenli, hızlı ve kolay bir şekilde e-Devlet kapısından Doktora Burs Başvurusu ve Sonuç Takibi yapabilirsiniz.

BURS NEDİR?

Burs bir öğrencinin öğrenim görmesi veya bilgilenmesi, görgüsünü artırması veya araştırmalar yapması için devlet veya özel bir kuruluş aracılığı ile öğrenciye bir süre ödenen aylıktır. Burstan tüm öğrenciler değil de belirli kişiler yararlana bilmektedir. Burs başvurusu yapmış öğrencilere burs çıkmaz ise öğrenim kredisinden yararlana bilmektedir.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Öğrenim Kredisi Yüksek Öğretim Gören Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan öğrencilere maddi yönden desteklemek, sosyal, kültürel ve bilgilerini geliştirmesi amacıyla yüksek öğretimde öğrenim gördükleri süre boyunca devlet tarafından zorunluluğu bulunmayan aylık ödenen borç paradır.

NOT: Eğer Bir öğrenci burs alıyorsa burs alan öğrenci öğrenim kredisi alamaz, eğer öğrenim kredisi alıyorsa bu öğrenci burs alamaz. Yani bir öğrenci hem burs hemde öğrenim kredisi alamaz.

e-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN DOKTORA BURS BAŞVURUSU VE SONUÇ TAKİBİ NASIL YAPILIR?

e-Devlet kapısı üzerinden doktora burs başvurusu ve sonuç takibi yapmak için öncelikle e-Devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. e-Devlet kapısına giriş yapabilmek için bilgisayarınızın internet tarayıcısının arama bölümüne “e-Devlet giriş yap” yazın ve e-Devlet sistemine girişinizi yapın. Daha sonra sizden T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet Şifre isteyecektir. Bu bölümlere kişisel T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girin ve antta bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayın. Kişisel e-Devlet sisteminize giriş yapmış olacaksınız. Daha sonra ana sayfa üzerinden bulunan “Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim” yazısını üzerine tıklayın ve kutucuğun içine “Doktora Burs Başvurusu Ve Sonuç Takibi” yazın. Altta gelecek olan “Doktora Burs Başvurusu Ve Sonuç Takibi (Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı)” yazısının üzerine tıklayın.

NOT: Eğer burs başvurusu yapmak isterseniz belirli günlerde burs başvuru süreleri içerisinde yapmanız gerekmektedir. başvurunuz var ise burada gözükecektir.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …