Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Kapısı Üzerinden Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama

e-Devlet Kapısı Üzerinden Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama

e-Devlet giriş yap, e-Devlet şifremi unuttum, e-Devlet soy ağacı sorgulama, e-Devlet giriş yapılmıyor, elektronik belge yönetim sistemi nedir? Tüm bu soruların cevabını sitemiz aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?

Elektronik Belge Yönetim Sistemi kısaca (EBYS) olarak yazılmakta olup Devlete bağlı kurumların oluşturdukları dokümanları üretimlerinden son zamana kadar olan süreç içerisinde belgelerin arşivlenmesini sağlayan sisteme verilen isimdir.

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) HANGİ AMAÇLARDA KULLANILIR?

Elektronik Belge Yönetim Sistemi; Devlete bağlı kurumlarda dokümanların arşivlenmesinde kullanılır. EBYS belirli amaçlarla kullanılır bunlardan bazıları şunlardır.

  • Var olan veri kaynaklarına bağlanabilir.
  • Veri kaynaklarını dinleyebilir.
  • Etkileşime geçebilir.

e-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ EVRAK DOĞRULAMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet kapısı üzerinden Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama yapabilmek için öncelikli olarak e-Devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için, bilgisayarınızın arama motoru bölümüne “e-Devlet sistemine giriş” yazın ve tarayıcıda aratın.Daha sonra gelecek olan “e-Devlet Kapısı” yazısının üzerine tıklayın ve sisteme giriş yapın. Daha sonra sizden T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifresi istenecektir. Bu kısımlara kişisel bilgilerinizi girin ve altta bulunan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak sisteme girişinizi yapın. Daha sonra Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulaması yapmak için ana ekranda bulunan “Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” yazısının üzerine tıklayın ve boş kutucuğun içerisine “Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama” yazın ve altta çıkacak olan “Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama (Avrupa Birliği Başkanlığı)” yazısının üzerine tıklayarak sayfaya giriş yapın. Daha sonra sizden istenecek olan “doğrulama formu”nda bulunan “Evrak Doğrulama Kodu, Evrak Sayısı ve Güvenlik Resmi” yazılı bölümleri doldurun ve “Sorgula” butonuna tıklayın. Sistem otomatik olarak sorgulayıp sizin belgeyi sizin karşınıza çıkaracaktır.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …