Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Kapısı Üzerinden Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama

e-Devlet Kapısı Üzerinden Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama

Geçici Kimlik Belgesi Sorgula, Geçici Kimlik Belgesi Nedir?, Geçici Kimlik Belgesi Nasıl Sorgulanır?, tüm bu soruların cevabına Türkiye’nin resmi sitemiz olan  http://www.girisyap.com” internet sitesi üzerinden hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.

GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?

Geçici Kimlik Belgesi, herhangi bir sebepten dolayı kimlik kartı çıkarma ihtiyacı olan kişilere verilen kimlik kartıdır. Bu kart 15 gün geçerli olup 15 gün sonra yeniletmek gerekmektedir. Yeni kimlik kartı gelince yeni kimlik kartı geçerli olur.

e-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet kapısı üzerinden geçici kimlik belgesi sorgulama işlemini yapmak için öncelikli olarak e-Devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. e-Devlet kapısına giriş yapmak için bilgisayarınızın tarayıcı kısmını açın ve arama motoruna “e-Devlet Kapısı Giriş” yazarak aratın. Arama sonuçlarında çıkacak olan “e-Devlet Kapısı” yazısına tıklayarak e-Devlet kapısı sayfasına giriş yapın. Sayfaya girişinizi yaptıktan sonra sizden T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifresi istenecektir. Bu kısımlara kişisel T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifrenizi girin. Bilgilerinizi girdikten sonra alt kısımda çıkacak olan “Sisteme Giriş Yap” yazılı butona tıklayarak sisteme girişinizi yapın.

Sisteme girişinizi yaptıktan sonra Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama işlemini yapmak için “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” bölümüne giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra “Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama” yazısına tıklayarak sayfaya girişinizi yapın.

Sayfaya daha hızlı giriş yapmak istiyorsanız ana sayfa üzerinde bulunan “merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” yazısının üzerine tıklayın. Boş kutucuğun içerisine “Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama” yazın ve alt tarafta çıkacak olan “Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü)” yazısının üzerine tıklayarak sayfaya giriş yapabilirsiniz.

Giriş yapmış olduğunuz sayfada bulunan Form’u okuyun. Form’u okuduktan sonra altta bulunan “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” yazısına tıklayarak onaylayın ve yazının altında bulunan “Devam Et” yazılı butona tıklayarak devam edin. Daha sonra karşınıza kimlik bilgileriniz gelecektir kimlik bilgilerinizi kontrol edin. Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra yine “Sorgula” butonuna tıklayın. Sorgulama işlemlerinizin sonucu, bu işlemlerden sonra karşınıza gelecek olan sayfada görünecektir.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …