Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Kapısı Üzerinden Gelir Testi Sonucu Sorgulama

e-Devlet Kapısı Üzerinden Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Giriş yap sistemi üzerinden güvenilir,hızlı ve kolay bir şekilde e-Devlet kapısından Gelir Testi Sonucu Sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

GELİR TESTİ SORGULAMA NEDİR?

Gelir testi kişinin aylık kazandığı üretin toplamının kayıtlı olduğu bölümdür. Gelir testi yaptırmak 01 Ocak 2012 tarihinden sonra tüm Türk vatandaşları için zorunlu oldu. Böyle olunca da genel sağlık sigortası prim ödemesi de herkes için zorunlu oldu. Çalışanlar, emekli olanlar ve bakmakla yükümlü olanlar için gelir testi yaptırmak zorunlu değil. Ancak çalışmayanlar için gelir testi yaptırmak ve genel sağlık sigortası primi ödemek zorun hale gelmiştir.

E-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN GELİR TESTİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E-Devlet kapısı üzerinden gelir testi yaptırmak için öncelikli olarak e-Devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. Bunun için bilgisayarınızda bulunan internet tarayıcısını açık ve arama motoruna “e-Devlet” yazarak “Enter” tuşuna basın. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sizden T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifresi isteyecektir. Bunları girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın ve e-Devlet kapısı sistemine giriş yapın. Daha sonra ana sayfada bulunan “Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?” yazısı üzerine tıklayarak kutucuğun içine “Gelir testi sorgulama” yazın. Alt kısımda gelecek olan “Gelir Testi Sonucu Sorgulama (Aile ve Sosyal Politikalar Başkanlığı)” yazısına tıklayın. Karşınıza “Gelir Testi Bilgileriniz” gelecektir.

GELİR TESTİ SİSTEMİ İÇERİĞİNDE NELER BULUNMAKTADIR?

Gelir testi sistemi içeriğinde gelirleriniz hakkında bilgiler bulunmaktadır. İşte Gelir testi sistemi içerisinde bulunanlar;

Genel Sağlık Sigortası Tecil ve Prim Borcu Sorgulama Menüsü: Genel Sağlık Sigortası Tecil ve Prim Borcu Sorgulama menüsü üzerinden kişinin genel sağlık sigortası ve prim borcu sorgulamasının yapılabilmesi amacıyla kurulan bir menüdür. Bu menü üzerinden kişi sağlık sigortası ve prim borcunu sorgulaya bilmektedir.

Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları Ücretsiz Seyehat Kartı Başvuru Sorgulama Menüsü: Bu menü üzerinden kişi şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları ücretsiz Seyehat katı başvurularını sorgulaya bilmeleri amacıyla kurulan bir menüdür.

Sosyal Hizmetler Kamu Kapsamında İşe Yerleştirme Tercih İşlemleri: Bu menü üzerinden kişi Sosyal Hizmetler Kamu Kapsamında İşe Yerleştirme Tercih İşlemleri yapabilmeleri amacıyla kurulan menüdür.

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Sorgulama Menüsü: Bu menü üzerinde kişi Genel Sağlık Sigortası Başvurularını Sorgulaya bilmesi amacıyla açılan menüdür.

Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama Menüsü: Bu menü üzerinden Şehit Yakınları Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam başvurularını sorgulaya bilmeleri amacıyla kurulan menüdür.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …