Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Kapısı üzerinden Muhtaçlık Dul Yetim Maaşı Başvurusu!

e-Devlet Kapısı üzerinden Muhtaçlık Dul Yetim Maaşı Başvurusu!

İçişleri Bakanlığı, Muhtaçlık ( Dul Yetim Maaşı ) Başvuru işlemlerini online olarak “www.girisyap.com” aracılığıyla e-Devlet kapısının resmi İnternet sitesi olan “www.turkiye.gov.tr” adresinden gerekli bilgileri girerek başvuru ve sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

Dul Yetim Maaşı Başvurusu Nedir?

Bir kişinin sigortalı işte çalışırken ölüm durumu olması halinde geride bıraktığı ailesi ( Eş ve Çocuklar)’ne verilen maaştır. Sigortalı bir kişi çalışırken ölüm durumunda eşine dul aylığı bağlanırken çocuklarına da yetim aylığı bağlanmaktadır. Maaş bağlanırken çocukların erkek veya kız ayrımı yapılmaz. Yetim aylığı konusunda kısaca şöyle bahsedelim. Erkek bir insanın annesi yada babası ölüm durumunda fark etmeksizin 18 yaşına kadar yetim maaşı alır fakat erkek okuyor ise 20 yaşına kadar alır eğer yükseköğrenim hayatına devam ediyor ise bu maaş 25 yaşına kadar verilir 25 yaşından sonra kesilir.

Kız çocukları ise tam tersi olmak üzere sigortalı bir iste çalışmadığı sürece, yada evlilik gibi bir durumu söz konusu değilse ömür boyu bu maaştan alabilir ve sağlık yardımlarından faydalanabilir.

Muhtaçlık Dul Yetim Maaşına Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Öncelik olarak Dul Yetim Maaşına başvuru yapmak için e-Devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. e-Devlet kapısı aracılığıyla binlerce hizmetten tek tuşla faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken e-Devlet kapısının resmi kısayoluwww.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Giriş esnasında sizden T.C Kimlik No ve PTT’den aldığınız e-Devlet şifresi istenecektir eğer şifreniz yoksa size en yakın PTT şube müdürlüğünden alabilirsiniz. T.C Kimlik No ve Şifreyi doğru bir şekilde girdikten sonra önünüze açılan sayfada binlerce kuruma ait yüzlerce hizmet dosyası bulunmakta sizlerde gezinerek bir çok işleminizi tek tuşla yapabilirsiniz.

e-Devlet kapısına girişten sonra yukarıda bulunan arama motoruna ” Muhtaçlık Dul ve Yetim Maaşı” yazın enter tuşuna basın. Önünüze çıkan ilk hizmet yazısına tıklayın ve size ait bilgilerle başvuru sorgulamanız mümkündür. Önerilen hizmetler bölümüne bakarak Sosyal yardım bilgileri Sorgulama, Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında İşe Yerleştirme Tercih İşlemleri, Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları Ücretsiz Seyahat Kartı Başvuru Sorgulama, Gelir Testi Sonucu Sorgulama ve Muhtaç Asker Ailesi Başvurusu yapabilirsiniz.

About beditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …