Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Kapısı, Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgula!

e-Devlet Kapısı, Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgula!

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorulama işlemlerini “www.girisyap.com” aracılığıyla e-Devlet Hizmet kapısından sorgulamak için “www.turkiye.gov.tr” adresini ziyaret edebilirsiniz.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü!

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü hizmet kanalıyla bir çok işlemlerinizi e-Devlet Kapısı vatandaş hizmet porta’lın da sorunsuz ve güvenilir bir şekilde yapmanız mümkündür. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı sistemde işlem yapabileceğiniz konular kısaca şunlar?

 • Adres Değişikliği,
 • Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama,
 • Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama,
 • Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Doğrulama,
 • Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Doğrulama,
 • Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama,
 • Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama,
 • Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama,
 • NVI Adres Bilgilerim,

e-Devlet hizmet kapısı sayesinde bir çok işlemi yapabildiğiniz gibi nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı çoğu doğrulama ve sorgulama işlemlerini de yapabilirsiniz. Yapmanız gerek tek şey e-Devlet kapısına girişinizi sağlamanız.

e-Devlet Kapısından Nüfus ve Vatandaşlık için izlenecek yol?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Yerleşim yeri ve diğer adres belgesi sorgulama işlemleri için öncelik olarak e-Devlet kapısının kısayol hizmet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Giriş için sizden bazı bilgiler istenecektir. İstenen bilgileri doğru ve net giriniz aksi halde giriş yapamazsınız. T.C Kimlik No ve e-Devlet şifrenizi girdikten sonra arama motoru bölümüne “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” yazın ve bir sonraki sayfaya gidin.

Bu hizmeti kullanarak, Nüfus ve vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü Merkez veri tabanındaki yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. Yazısını göreceksiniz alt kısımda bulunan şartları okuyun.

 • Bir takvim günü içerisinde en fazla 1 adet belge oluşturabilir. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri haiz kurumları için kullanabilirsiniz.
 • Oluşturulan belgenin ne için kullanılacağı bilgisi önemlidir. Sorgulama yapmadan önce “Belgenin Kullanım” alanının seçiminde ve amaca göre düzenlenmesi gerekli alanların veri girişinde olmalısınız.
 • Oluşturacağınız sonuç belgesi, belge üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C Kimlik Numaranızı” paylaşacağınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.
 • Oluşturduğunuz “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres” Belgesi ile ilgili tereddütleriniz vae ise kendinize en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğüne veya alo 199 Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüü Çağrı Merkezine Başvurunuz.
 • Oluşturulan “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres” Balgesi geçerlilik süresi boyunca evrak olarak doğrulanabilecek. Geçerlilik süresi dolan “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres” Belgeleri sistemlerimizden silinecektir.

Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, yerini işaretleyip “Devam Et” butonuna basın ve bir sonraki sayfaya da “Belgenin Kimin için Alınacağı” bilgisi mevcuttur Kendisi veya Eş/Çocuk birini işaretleyip devam et butonuna tekrar basın. Son aşama olarak sizin Nüfusunuzun nerede olduğu bilgilerine uzaklaşmaktasın.

About beditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …