Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Kapısından Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Belgesi, Cetveli Sorgulama!

e-Devlet Kapısından Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Belgesi, Cetveli Sorgulama!

Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Belgesi ve Hafızlık Cetveli Sorgulama işlemlerini “www.girisyap.com” sistemi ile e-Devlet Kapısı üzerinden yapmanız mümkündür. 

Hafızlık Hakkında?

Hafızlık bütün dini ilimlerin başı olarak bilinmektedir. Hafız kelimesi “Ezberlemek ve Korumak” anlamına Arapçadan gelmektedir. Tüm İslam aleminin en birinci kitabı olan Kur-anı Kerimi ezbere bilen insanlara Hafız denir ve Hafızlık Peygamber Efendimizin zamanından bu yana ayrıcalığı olandır.

Peki Hafızlık Belgesi Nasıl Sorgulanır?

Hafızlık Belgesi sorgulamak için öncelikli olarak e-Devlet Kapısının Kısayol İnternet erişimi olan “www.turkiye.gov.tr” adresine giriş yapmalısınız.

Peki e-Devlet Kapısına girişi Nasıl Yapabilirim?

e-Devlet Kapısı sayesinden zaman kaybı olmadan, hızlı, güvenilir bir şekilde bir çok işlemi bir tuşla yapmanıza olanak sağlamak için kurulmuş olan hizmet sistemidir. Bu sisteme giriş için öncelikli olarak bir arama motoruna (Google) “www.turkiye.gov.tr” yazın ve çıkan ekranda e-Devletin Kısayolu olana tıklayın. Açılan yeni sayfada üst sağ tarafta bulunan giriş yap kutucuğuna tıklayın ve e-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Bölümüne gireceksiniz bu bölümde mobil imza, Elektronik İmza, T.C Kimlik Kartı, İnternet Bankacılığı ve e-Devlet şifresi ile hangisiyle giriş yapmak istediğiniz sorulacaktır genel olarak e-Devlet şifresi ile giriş sağlanmaktadır. Sizde T.C Kimlik Numaranız ve e-Devlet Şifresi ile girişinizi sağlayın.

Açılan yeni sayfada ise arama motorunu göreceksiniz bu bölüme tıklayarak bir çok işlemi tek tıkla yapmanız mümkün. “Hafızlık Belgesi Sorgulama” yazın  ve Diyanet İşleri Başkanlığı/Hafızlık Belgesi Sorgulama adı altında bulunan 1 kayıt bölümüne tıklayın. Açılan yeni sayfada ise sizin Hafızlık adına başvuruda bulunduğunuz herhangi bir belge varsa veya yoksa bu sistemde gözükecektir.

Bu bölüm üzerinden önerilen Hizmetler olarak “Hizmet Cetveli Sorgulama” işlemlerini de yapmanız mümkündür. Takıldığınız bir yerde biz site yönetimi olarak yorum yazıp bizden her zaman yardım isteyebilirsiniz.

About beditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …