Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / E-DEVLET ÜZERİNDEN ADLİ SİCİL KAYDI SORGULAMA

E-DEVLET ÜZERİNDEN ADLİ SİCİL KAYDI SORGULAMA

Adalet Bakanlığı, Adli Sicil Kaydı Sorgulama!

E-Devlet sistemine girerek birçok kuruma ait yüzlerce hizmetten sizlerde faydalanabilirsiniz.

Adli sicil sorgulama sistemi ile mahkemece kararlaşmış her ceza görülmektedir. Bu konuya dahil olarak askerlik durumunda bir suçtan dolayı çıktığı mahkemede aldığı suçun bile sabıkası e-Devlet üzerinden adli sicil kaydı sorgulama bölümünden çıkmaktadır.

Bu sistemi kullanmak için öncelikle ” https://www.turkiye.gov.tr” adresi üzerinden e-Devlet sistemine giriş sağlamalısınız. Bu için için sizden istenilen gerekli bilgiler T.C Kimlik no ve e-Devlet şifrenir’ dir. Eğer şifreniz yoksa size en yakın postaneden alabilirsiniz. Yada şifrenizi unuttuysanız şifremi unuttum bölümüne girerek bu bölümde şifrenizi sıfırlayıp yeniden şifrenizi belirleyebilirsiniz.

T.C Kimlik numaranız ve Şifrenizle girişiniz sağladıktan sonra ”Adli Sicil Kaydı Sorgulama” bölümüne girerek buradan sorgulama yapabilirsiniz. Adalet Bakanlığı ile e-Devlet altyapısı üzerinden sağlanan bu sistemde, Adli Sicil Kaydı Sorgulama Bölümünden Neler Yapabilirim? Adalet Bakanlığının Adli Sicil Kaydı Sorgulama Bölümüne girdiğinizde neler yapabileceğiniz şu şekilde sıralanmıştır.

  • Bir gün yani 24 saat içerisinde en fazla 4 adet belde oluşturabilir ve oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri haiz kurumlar için kullanabilirsiniz.
  • Oluşturulacak belgenin ne için kullanılacağını bilgisi önemlidir. Sorgulama yapmadan önce Belgenin neden verileceği alanının seçiminde dikkatli olmalısınız.
  • Oluşturulacak sonuç belgesi, belge üzerindeki Barkod Numarası ve T.C Kimlik Numaranızı paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından Adli Sicil Doğrulama hizmeti ile görüntülenebilecek-tir.
  • Oluşturulan adli sicil sonucu ile tereddütleriniz varsa öncelikle bulunduğunuz yerin mahalli adli sicil bürosuna, tereddütlerinizin giderilmesi halinde Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne başvurunuz.
  • Adli sicil ve/ veya arşiv kaydınız bulunmaması halinde Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Flemenkçe dillerine tercüme edilmiş sorgulama sonucu alabilirsiniz. Adli Sicil ve/ Veya arşiv kaydınız bulunması halinde bulunduğunuz yerin mahalli adli sicil birimine veya Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne başvurunuz.
  • Yabancı dile tercüme edilmiş sorgulama sonucuna apostil şehri verilmesinin istendiği durumlarda; en yakın Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.

Yukarıda yazılı olan bilgilendirme yazısını okudum kutucuğunu işaretleyip gereken bilgileri alabilirsiniz.

About beditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …