Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Üzerinden Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında İstihdam Hakkı Sorgulama

e-Devlet Üzerinden Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında İstihdam Hakkı Sorgulama

Giriş Yap ile e-Devlet üzerinden Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında İstihdam Hakkı Sorgulama Yapmak artık hem kolay hemde zahmetsiz. Bunun için Yapmanız gereken ilk işlem e-Devlet sistemine giriş yapmış olmanız.

e-Devlet sistemi Üzerinden Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında İstihdam Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet sistemine giriş yapmanız için ilk olarak resmi site olan ” https://www.turkiye.gov.tr” adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında izlenecek yol ise sizden T.C Kimlik Numaranız ve PTT den e-Devlet giriş için almış olduğunuz şifre istenecektir. Eğer e-Devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesinden e-Devlet şifresi almanız mümkündür. E-Devlet şifresi ve T.C Kimlik numarasını kontrol ederek doğru bir şekilde giriş yaptıktan sonra ” Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ” bölümüne girerek buradan ” Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında İstihdam Hakkı Sorgulama ” işini yapabilirsiniz.

Bu hizmet için Gerekli Mevzuatlar Şu Şekilde!

Amaç;

Madde 1- Bu kanunun amacı: Korunmaya, bakma veya yardıma ihtiyacı olan aile, çocuk, engelli, yaşlı ve diğer kişilere götürülen sosyal hizmetlere ve bu hizmetleri yürütmek üzere kurulan teşkilatın kuruluş, görev, yetki ve sorumluluklar ile faaliyet ve gelirlerine ait esas usulleri düzenlemektir.

Kapsam;

Madde 2-  Bu Kanun, sosyal hizmetlerle ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek kişileri ve özel hukuk tüzel kişileri, sosyal hizmet kurum ve kuruluşlarında çalışan personeli, sosyal hizmetlerden faydalananları ve faydalanacak durumda olanları kapsar.

Tanıtım;

Madde 3- Kanunda geçen; a) Sosyal Hizmetler kişi ve ailelerinin kendi bünye ve çerçeve şartlarından doğan veya kontroller dışında oluşan maddi, manevi ve sosyal yoksunluklarının giderilmesine ve ihtiyaçlarının karşılanmasına, sosyal sorunlarının önlenmesi ve çözülmesine yardımcı olunmasını ve hayat standartlarının iyileştirilmesi ve yükseltilmesini amaçlayan sistemli ve programlı hizmetler bütününü,

b) Korunmaya ihtiyacı olan Çocuk, beden, ruh, ve ahlak gelişimleri veya şahsi güvenlikleri tehlikede olup;

  1. Ana veya babasız, ana veya babasız
  2. Ana veya babasız veya her ikisi de belli olmayan,
  3. Ana ve babası veya her ikisi tarafından terk edilen,
  4. Ana veya babası tarafından ihmal edilip; fuhuş, dilencilik, alkollü içkileri veya uyuşturucu madde kullanma gibi her türlü sosyal tehlikelere ve kötü alışkanlıklara karşı savunmasız bırakılan ve başı boşluğa sürüklenen.

Bu ve buna benzer olayların geneli Sosyal Hizmetler Kanununda yer almaktadır. Daha detaylı ve başka konularda bilgilendirmek isteyenler sitemizin diğer bölümlerine girerek takibini sağlayabilirler.

About beditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …