Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet üzerinden Transkript Belgesi Doğrulama ve Sorgulama Yap

e-Devlet üzerinden Transkript Belgesi Doğrulama ve Sorgulama Yap

Giriş yap sistemi üzerinden e-Devlet kapısı tarafından hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde Transkript doğrulama ve sorgulama yapabilirsiniz.

TRANSKRİPT NEDİR?

Transkript diğer adı ile not döküm belgesidir. öğrencilerin genel “GANO” ve “DANO” not ortalamalarıyla birlikte, ğitim aldıkları okullardaki eğitim-öğretim dilini, başarı durumlarını ve gerçekletirmiş ise resmi staj bilgisini içeren bir belgedir. Traskript belgesi öğrencinin karnesi olarak da görebiliriz. Transkript belgesi kurumlarda mühürlenmesi veya kurumun konu ile ilgili görevlisi tarafından imzalanması gerekebilmektedir.

TRANSKRİPT BELGESİ NEYE YARAR?

Transkript belgesinin ne işe yaradığını normal hayatta pek çok kişi bilmemektedir. Aslında Transkript belgesi hayatımızda pek çok yerlerde işe yaramaktadır. Örneğin; Askerlik ertelemesi veya tecil ettirilme işlemi esnasında, Yüksek Lisans yapmak isteyenler için başvuru esnasında, Staj başvurusu yaparken, Açık Öğretim (ikinci Eğitim) kurumlarının muafiyet başvurularını yaparken istenmektedir. Ayrıca kişi mezun ise Transkript belgesi mezun olduğunu gösteren belge olarak da kullanıla bilmektedir.

E-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN TRANSKRİPT BELGESİ DOĞRULAMA VE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E-Devlet kapısı üzerinden Transkript belgesi doğrulama ve sorgulama yapabilmek için öncelikli olarak e-Devlet sistemine giriş yapmamız gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için tarayıcınızın arama bölümüne “e-Devlet giriş” yazın ve gelecek olan ilk linke tıklayın. karşınıza gelen sayfanın sağ üstünde bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayın. Daha sonra sizden istenilecek olan T.C Kimlik No. ve e-Devlet şifrenizi girin. İstenilen yerleri doldurduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak e-Devlet sistemine giriş yapın. Karşınıza gelecek olan ekranda bulunan “merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?” yazılı kutucuğa tıklayın ve kutucuğun içine transkript sorgulamak istiyorsanız; “Transkript Sorgulama” doğrulamak istiyorsanız; “Transkript Doğrulama” yazın ve altta gelen yazıya tıklayarak giriş yapın.

Transkript Sorgulamak İçin; Kutucuğa Transkript sorgulama yazdıktan sonra transkript sorgulama sistemine giriş yapın. Daha sonra e-Devlet sistemi otomatik olarak Trankript dosyanız var ise karşınıza çıkaracaktır.

Transkript Doğrulamak İçin; Kutucuğa Transkript doğrulama yazdıktan sonra transkript doğrulama sisteme giriş yapın. Sisteme giriş yaptıktan sonra sizden T.C. Kimlik Numarası ve Barkod Numarası isteyecektir. T.C. Kimlik Numaranızı ve Barkod Numaranızı girdikten sonra “Devam Et” butonuna tıklayın. Karşınıza Transkript dosyanız var ise çıkacaktır.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …