Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet üzerinden UYAP Baro Portalına Giriş Yap

e-Devlet üzerinden UYAP Baro Portalına Giriş Yap

e-Devlet kapısına giriş yap sistemi üzerinden UYAP Baro Portalı’na daha hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

BARO NEDİR?

Baro bir kentte, veya bölgede bulunan avukatların bağlı oldukları meslektir. Baro kelimesi Fransızca “Barreau”  kelimesinden türemiş olup dilimize geçmiştir. Fransızca “Barreau” kelimenin anlamı ” Demir Parmaklık, Çubuk” anlamına gelmektedir. Türkçe’ye geçtikten sonra anlam değiştiren Baro kelimesinin Türkçe  anlam ise ” Bir şehirdeki bütün avukatların zorunlu olarak bağlı oldukları meslek kuruluşu” anlamına gelmektedir. Tarihteki ilk  Baro kurumuna M.Ö. 500-600 yıllarında Atina ve Roma’da rastlanmaktadır.

Barolar bölge içinde en az 15 avukat bulunan her il merkezinde bir baro kurulmaktadır. Barolar, 1136 sayılı Avukatlar kanununun 76-133. maddelerinde belirtildiği şekilde kurulup düzeltilir.

Barolar Fransa’da 600 İngiltere’de ise 700 yıllık bir geçmişe sahiptir. Osmanlı Devletinde ise “12 Zilhicce 1292” yani 20 Mart 1876 tarihinde kurulmuştur. Günümüzde TBB (Türkiye Barolar Birliği) Adalet Bakanlığı bünyesine bağlı olmakta olup e-Devlet ve UYAP’ın resmi internet siteleri aracılığıyla giriş yapılmakta ve işlemler bu sistemler içeriğinde yapılmaktadır.

e-Devlet KAPISI ÜZERİNDEN UYAP BARO PORTALINA NASIL GİRİŞ YAPABİLİRİM?

e-Devlet kapısı üzerinden UYAP Baro Portalına giriş yapabilmek için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapmak için google arama motoruna “e-Devlet kapısına giriş” yazın gelen seçeneklerden en baştakine tıklayın. Daha sonra sağ üstte bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayın. Gelecek olan sayfada sizden T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifrenizi isteyecektir. Bu kısımları doldurduktan sonra “Sisteme giriş yap” butonuna tıklayın ve artık e-Devlet sistemine giriş yapmış olacaksınız. Giriş yapıldıktan sonra ana sayfa üzerinde bulunan “merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” yazan kutucuğun içine “UYAP Portalı Baro Girişi” yazın ve altta gelen seçeneğe tıklayın. Ancak Baro portalına giriş yapabilmeniz için “Mobil İmza” veya “Elektronik İmza” gerekmektedir. Bunlardan herhangi birisi varsa girdiğiniz menün altında bulunan “Uygulamaya Git” butonuna tıklayın. Otomatik olarak UYAP sitesi üzerinde bulunan Baro portalına yönlendirileceksiniz. Portalda güvenli ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi halledebilirsiniz.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …