Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / e-Devlet Üzerinden UYAP Bilir Kişi Portalına Giriş Yap

e-Devlet Üzerinden UYAP Bilir Kişi Portalına Giriş Yap

E-Devlet kapısı üzerinden UYAP Bilir Kişi Portalına sitemiz üzerinden güvenli ve hızlı bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

E-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN UYAP BİLİR KİŞİ PORTALINA NASIL GİRİŞ YAPABİLİRİM?

E-Devlet kapısı üzerinden UYAP Bilir Kişi Portalına giriş yapabilmek için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanı gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapmak için; Öncelikle E-Devlet resmi sitesi olan http://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Adrese girdikten sonra, sizden T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifrenizi isteyecektir. T.C. Kimlik No. ve e-Devlet şifrenizi girdikten sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın. Daha sonra e-Devlet sistemine otomatik olarak giriş yapmış olacaksınız. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunan “Size nasıl yardım edebilirim” kutucuğunun içine “UYAP Bilir Kişi Portalı” yazın. Gelen kayda tıklayın. Daha sonra eğer bilir kişi iseniz, giriş yapabilmeniz için yüksek güvenlikli kimlik doğrulama yöntemlerinden olan “Mobil İmza” veya “Elektronik İmza” gerekmektedir. Mobil İmzanız veya Elektronik imzanız var ise “Uygulamaya Git” butonuna tıklayarak UYAP resmi internet sitesine otomatik olarak yönlendirilerek giriş yapacaksınız. 

UYAP SİSTEMİ NEDİR?

UYAP açılımı (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) olup Adalet Bakanlığı Tarafından 2000 yılında kurulmuştur.  Bilişim Sistemi tarafından iki aşamalı olarak 2001 yılında faaliyete geçmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı tarafından güvenlik ve iş sürecini hızlandırmak amacıyla ve  işleri kağıtsız olarak sistem üzerinden daha hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamak amacıyla kurulan bilgi sistemidir.

UYAP NERELERDE KULLANILIR?

UYAP üzerinden Adalet Bakanlığının bir çok işlemini gerçekleştire bilirsiniz. Bu işlemlerden bazıları şu şekildedir.

  • Ehliyet kayıtlarına
  • Sabıka kayıtlarına
  • Adres kayıtlarına
  • Döviz kurumlarına
  • Tapu ve Kadastro kayıtlarına kolayca ulaşabilir ve giriş yapabilirsiniz.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …