Home / Eğitim Siteleri / EBA Giriş Yap

EBA Giriş Yap

EBA giriş yap, sitemiz üzerinden EBA’ya daha hızlı ve güvenilir bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

EBA GİRİŞ İÇİN TIKLA

EBA HAKKINDA BİLGİ

EBA açılımı Elektronik Bilişim Ağı demektir. EBA MEB ve Fatih Projesi kapsamında kurulan internet sitesidir. EBA üzerinden ilkokul, ortaokul, lise, açık öğretim lisesi, üniversite sınavlarına internet aracılığıyla çalışmak amacıyla kurulan bir internet sitesidir. EBA üzerinden öğretmen ve öğrenciler giriş yapabilir ve eklenen içeriklerden yararlanabilir veya katkıda bulunabilirler. EBA ayrıca Android Google Play ve İphone App Store mağazalarında da bulunmakta olup cep telefonlarınızdan da istediğiniz yerde giriş yapabilir ve derslerinize nerede olursa olsun çalışabilirsiniz.

EBA NE AMAÇLA KULLANILIR?

EBA zengin içeriklere sahip olup öğretmenlerin işlerini kolaylaştırarak iletişimleri hakkında kolaylık sağlamaktadır. Öğrenciler için daha fazla içerik bulundurup, günlük hayatta gireceğimiz sınavlara çalışmak veya uzaktan eğitim almalarını sağlamaktadır.

EBA uygulaması sistemi içerisinde çok fazla içerik barındırmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

  • Eğitici ve öğretici içerikler bulundurmaktadır.
  • Bilgi alışverişi sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.
  • Eğitim hakkında akllarda bulunan sorulara cevapları kolayca bulabilmelerini sağlamaktadır.
  •  Vermiş olduğu bilgileri öğrenirken aynı zamanda yeni bilgiler üreterek insanlara bilgiden bilgiler vermektedir.
  • Derslerde zengin içerik bulundurup öğrencilerin kolayca öğrenmesini ve daha fazla bilgi öğrenmesini sağlar.

EBA NASIL KULLANILIR?

EBA’yı kullanmak için öncelikle EBA resmi internet sitesi olan http://www.eba.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra sağ üstte bulunan giriş butonuna tıklayın. Gelen sayfada kayıtlı olduğunuz bölüme tıklayın ve gelecek olan sayfaya bilgilerinizi yazıp giriş yapa tıklayın ve artık EBA’ya giriş yapacaksınız. Girmek istediğiniz sayfaları buradan seçip işlemlerinizi halledebilirsiniz.

EBA SİSTEMİ ÜZERİNDEN KLASÖR NASIL EKLENİR?

EBA da klasörü tıpkı bilgisayarda klasör oluşturmak kadar kolaydır. Öncelikle EBA internet sitesi üzerinden sisteme giriş yapınız. Daha sonra ana sayfanın sol üst kısmında bulunan “klasör ekle” butonuna tıklayınız. Daha sonra gelen ekranda bulunan klasör şeklindeki “yeni klasör ekleme butonuna” tıklayınız. Karşınıza çıkan penceredeki klasörünüze isim verip daha sonra kaydet butonuna tıklayarak kaydedebilirsiniz.

EBA SİSTEMİ ÜZERİNDEN DOSYA YÜKLEME NASIL YAPILIR?

EBA sistemindeki dosya uygulamalarına kendi kişisel dosyalarınızı ekleyip istediğiniz yerden güvenli ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sisteme Dosya yüklemek için; EBA internet sitesi üzerinden sisteme giriş yapınız. Daha sonra Sol üstte bulunan “dosya yükle” butonuna tıklayın. Gelen ekranda “Gözat” singesine tıklayın ve yüklemek istediğiniz dosyayı seçin veya yüklenecek olan dosyayı sürükleyerek gözat butonu üzerine bırakın. Daha sonra yükleme işaretine tıklayın. Dosya yüklendikten sonra “Dosyalarım” üzerinden görebilirsiniz.

EBA SİSTEMİ ÜZERİNDEN YÜKLEDİĞİM DOSYALARI NASIL KOPYALAMA VEYA TAŞIMA YAPABİLİRİM?

EBA sistemi üzerinden yüklediğin dosyaları kolayca kopyalayıp/yapıştırma işlemi yapılabilmektedir.

Öncelikle EBA sistemine giriş yapın. Daha sonra dosya yükleme bölümüne girin ve yüklediğiniz dosyayı seçin. Diğer İşlemler menüsüne tıklayıp kopyala butonuna tıklarsanız. Sistem otomatik olarak dosyanın kopyasını oluşturacaktır. Daha sonra kopyalamak istediğin dosyanın içerisine girip farenin sağ tuşuna tıklayıp kopyala seçeneğine tıklayın. Dosyanız otomatik olarak kopyalama işlemini başlatacaktır.

Taşıma işlemi yapmak içinde aynı menü üzerinden Diğer İşlemler menüsüne tıklayıp Taşı Butonuna tıklayınız. Taşımak istediğiniz dosyanın içerisine girin ve farenin sağ tuşuna basıp taşı seçeneğine tıklayın. Dosya otomatik olarak taşınacaktır.

ÇOKLU DOSYA KOPYALAMA VE TAŞIMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

EBA sistemi üzerinden toplu kopyalama ve taşıma işlemi yapmak için EBA sistemine üzerinden dosya bölümüne girin. Dosyaların en üstünde bulunan boş dörtgen kutucuğa tıklayın. Daha sonra “Diğer seçenekler” bölümü üzerinden kopyalamak isterseniz kopyalaya, taşımak isterseniz de taşıma butonuna tıklayıp dosyalarınızı kolayca kopyalayıp taşıyabilirsiniz.

GOOGLE PLAY STORE ÜZERİNDEN EBA UYGULAMASINI NASIL İNDİREBİLİRİM?

Eğer Google Play Store üzerinden EBA uygulamasını indirmek isterseniz android telefonunuz üzerinden Google Play Store (mağaza) uygulamasına girin. Daha sonra arama bölümüne “EBA” yazarak arama sonuçlarında çıkan EBA profil fotoğraflı uygulamaya girin ve yükle butonuna tıklayıp indirebilirsiniz.

EBA İÇERİĞİNDE NELER BULUNMAKTADIR?

EBA (Eğitim Bilişim Ağı) uygulaması içeriğinden zengin içerikler bulundurmaktadır. İçerikler şu şekildedir.

Paylaşım bölümü; Paylaşım bölümünde, eğitimle ilgili öğrencilerin içerik paylamak amacıyla açılan bölümdür.

Kodlama bölümü; Kodlama bölümünde, öğrencilerin kodlama eğitimi almaları amacıyla kurulan bir bölümdür ayrıca kodlama öğrenmek isteyen adayların kodlama eğitimini anlaşılır bir şekilde kodlama eğitimi verildiği bölümdür.

Yabancı dil içerik portali bölümü; Yabancı dil içerik portalinde yds sınavlarına girmek isteyen adayların kolayca yds sınavlarına çalışmaları amacıyla kurulmuş olan bölümdür.

Uluslararası sınavlar bölümü; Uluslararası sınavlar bölümünde, uluslararası sınavlar olan PISA  ve TIMSS sınavlarına girecek olan adayların sınavlara çalışmaları amacıyla kurulan bir bölümdür. 

EBA ders bölümü; EBA ders bölümünde giriş yaptığınız bölüme göre dersler vermektedir. Bu içerikle kolayca ders çalışabilir ve sınavlarda başarılı olabiliriz.

EBA içerik bölümü; EBA içerik bölümünde, ” haber, video, görsel, ses, kitap, dergi, doküman “ bölümleri bulunmaktadır. Haber bölümünden; Eğitim haberlerinden kolayca güncel, son dakika haberlerinden haberdar olmamızı sağlar. Video bölümünde; Eğitimle ilgili ders ve bilgileri örgün eğitim alıyor gibi her bölümden eğitim almamızı sağlar.Görsel bölümünde; Her türlü eğitimi görsel olarak almamızı sağlar. Ses bölümünde; Eğlenceli sesleri, çocuk şarkılarını, eğitim derslerini, görüntü olmadan sesle dinlemek amacıyla ayrılan bölümdür. Kitap bölümünde; Her türlü derslerin anlatıldığı kitapların bulunduğu ve öğrencilerin okuyarak öğrenmesini sağlayan bölümdür. Dergi bölümünde; Minik öğrencilerin eğlenceli bir şekilde bilgilendirilmeleri amacıyla kurulan bir bölümdür. Doküman bölümünde; Site üzerinde bulunan içeriklerin tüm dokümanları bulunmaktadır.

EBA  yarışma bölümü; Yarışma bölümünde, resim yarışması, 1. kısa film senaryo yarışması, 4. kısa film yarışması ve 4. fotoğraf yarışması bulunmaktadır.

EBA uygulamalar bölümü; Uygulamalar bölümünde, eğitim öğretim amacıyla MEB tarafından kurulan uygulamaların bulunduğu eğlenceli bir bölümdür.

E-KURS bölümü; E-KURS bölümünde, destekleme ve yetiştirme kursları yönetim sistemi bulunmaktadır. Burada bulunan giriş seçeneklerinden kullanıcı adınız hangisine uyumlu ise uyumlu giriş bölümünden giriş yapıp kurs alabilmeniz için kurulmuş bir bölümdür.

Uzaktan eğitim bölümü; Uzaktan eğitim bölümünde, uzaktan ve daha sağlam eğitim almanız amacıyla kurulmuş bölümdür.

HBÖTV bölümü; HBÖTV bölümünde, öğrencilerin videolu eğitim almalarını sağlamak amacıyla kurulan bölümdür.

EBA İNTERNET SİTESİ İÇERİSİNDE HANGİ DERSLER BULUNMAKTADIR?

EBA ders bakımından zengin içerikler bulundurmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

İlkokul 1-4 Sınıfları İçin; Tüm dersler bulunmaktadır. Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler, İngilizce, Görsel Sanatlar, Müzik, Trafik Güvenliği, İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi, Oyun Ve Fizik Etkinlikleri ( Beden Eğitimi)

Ortaokul 5-8 Sınıfları İçin; Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Görsel Sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi Ve Spor, Teknoloji Ve Spor, Rehberlik Ve Kariyer Planlama dersleri

Lise 9-12 Sınıfları İçin; Türk Edebiyatı, Dil Ve Anlatım, Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi, Tarih, T.C. İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Sağlık Bilgisi, Felsefe, Birinci Yabancı Dil, İkinci Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar/Müzik, Trafik Ve İlk Yardım, dersleri bulunmakta olup içeriğinde zengin ögeler bulundurmaktadır.

Siz değerli takipçilerimize hizmet etmekten gurur duyuyoruz. Bizi takip etmeye devam edin.

About aeditor

Check Also

AÖF GİRİŞ YAP

Aöf giriş yap, aöf kayıt yenileme, aöf otomasyon ve aöf şifremi unuttum gibi bilgileri aşağıdaki …