Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / eDEVLET ÜZERİNDEN, UYAP ARABULUCU PORTALI GİRİŞ YAP!

eDEVLET ÜZERİNDEN, UYAP ARABULUCU PORTALI GİRİŞ YAP!

e-Devlet sisteminin her konuda yaptığı başarılara ” Uyap Arabulucu Portalı” da eklenerek yaptığı çalışmada büyük bir rağbet gördü.

Arabuluculuk nedir?

Arabuluculuk, Her hangi bir dava da bir uyuşmazlık nedeniyle kişilerin aralarının düzelmesine yardım eden kimsedir. Bu işi yaparken her hangi bir tarafı desteklemeden yapması gerek. Yani bir konu çözüm yoluna gitmesi gerekiyorsa, bu işi de arabulucuya haber verilmişse arabulucu‘nun kesinlikle her hangi bir tarafı desteklememesi gerekiyor.

Arabuluculuk konusunda bir davada belgeler ve konuşulanlar taraf istemediği sürece bu belge hakkında bir şey söyleyemez. Bu gizli bilgiye öncelikle arabulucular, avukatlar, vb kişiler kesinlikle bu gizliliğe uymaları gerekmektedir aksi halde uymaması yönünde bu kişiler altı ay kadar hapisle cezalandırılabilirler. Arabuluculuk işlerini ise sadece Adalet Bakanlığına kayıtlı kişiler yapabilir. Eğer arabulucular kendilerine verilen işlerde doğru ve Adaletli bir şekilde hareket etmezlerse şikayet edilebiliyor. Ülkemizde bir davada arabulucuya dava devam ederken yada dava açılmadan başvuru yapılabilecek. Öncelik oloarak dava açılmadan arabulucuya başvuru yapılırsa o davanın çoğu zaman erkenden anlaşmaya gidilmesinden dolayı davaya gerek kalmamaktadır.

UYAP Arabulucu Portalına Nasıl Girebilirim?

Uyap e-Devlet sistemi üzerinden https://turkiye.gov.tr adresinden giriş yaparak UYAP Arabulucu Portalı’na giriş yapabilirsiniz. Öncelikle girişiniz için sizden bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgiler T.C no ve Postaneden size verilen e-Devlet şifreniz bu şifre ve T.C kimlik numaranızı size açılan bölümden girişinizi sağlayabilirsiniz. Girişten sonraki izleyeceğiniz yol ”Adalet” bölümünden Adalet Bakanlığına giriniz ve sayfayı biraz aşağı indirirseniz orada UYAP Arabulucu portalını  görmeniz mümkündür. Bu portalın içinde Birçok portal bulunmaktadır girişinizde de göreceğiniz gibi başka işinize yarayacak birçok portala giriş yapabilirsiniz.

About beditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …