Home / Genel Siteler / Ekran Kartı Bitcoin’i Nasıl Üretiyor?

Ekran Kartı Bitcoin’i Nasıl Üretiyor?

Ekran Kartı Bitcoin’i Nasıl Üretiyor?

Herkes Bitcoin nedir? Kim kurdu? Veya ne işe yarar konularını sürekli olarak araştırıyor ve Google ‘a ilk Bitcoin yazdığımız zaman  çıkan konular Bitcoin’in ne olup kim tarafından kurulduğudur. Bitcoin hakkında az ya da çok herkes bir şeyler duymuştur. Ancak Bitcoin nasıl üretildiğini veya ekran kartının  Bitcoin ürettiğini hiç merak ettiğiniz mi? Ekran kartının Bitcoin üretmesi mümkün mü? Üretiyorsa da nasıl gerçekleşiyor? İşte cevabı ;

Bitcoin üretmek” demek yapılan alış-satış işlemlerinin hesaplanması demektir yani şöyle ki ; aslında yapılan sayısal bir işlemdir. Ekran kartları da oyunlarda bildiğiniz gibi sürekli fizik hesaplamaları yaptığı için bu işlemlerin de üstesinden rahatlıkla gelebiliyor. Yani ekran kartının burada yaptığı, sayısal işlem yapmak, işlemci ile yapılmamasının nedeni ise işlemcinin gücü bu hesaplamaları yaparken daha az kalıyor. Ekran kartı bu işlemleri yapmak için daha verimli. Şöyle de düşünebiliriz ; Ekran kartının dünyanın her yanında ki transferleri bir deftere kaydettiğini düşünün. Yaptığınız bu  kayıt işlemleri karşılığı sistem size  Bitcoin veriyor. Ve ne kadar güçlü bir sisteminiz varsa o kadar çok kayıt işlemiş gerçekleştirir o kadar çok kazanırsınız.

 Yani aslında ; Bitcoin üretilmez. Madencilik dediğimiz,  ekran kartını başkalarının Bitcoin transfer işlemleri için kullanarak karşılığında Bitcoin türünden ödeme yapmaktır. Kısacası,  başka biri sizden başkasına kendi parasını göndermenizi istiyor, siz de bunu ekran kartıyla yapıyorsunuz fakat bu işlemden belli bir oranda komisyon alıyorsunuz. Bu olaya da madencilik denir. Sizde Bitcoin Madenciliği yapmış oluyorsunuz ve Bitcoin’den kazanç sağlamış oluyorsunuz.  Şunu da Dipnot olarak düşelim ;  Ethereum gibi paralar da bu ekran kartları ile yapılıyor, Bitcoin diğer para birimlere göre daha karmaşık. Hem güçlü hem çoklu işlemcili olması gerekiyor. Yani evde  yapılması mümkün değil.  Bir zamanlar ( 4-5 yıl önce ) ekran kartı ile Bitcoin kazılabiliyordu. Şimdi bu kadar zorlaşmasının sebebi Bitcoin’i üreten  Satoshi Nakamoto’ in  madencilik ödüllerini giderek düşecek şekilde ayarlamış olması. Bu nedenle her yıl bir bloğa düşen ödül azalıyor, dolayısıyla da 1 Bitcoin kazmak için olan zorluk artıyor. Zorluk arttıkça da ekonomide zor olan şeyin fiyatı artacağı için kademeli olarak (boğa ve ayı dönemleri hariç orada fiyat ya tavan yapar ya da taban yapar) fiyatı artıyor.

 

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …