Home / Mail Siteleri / Gmail Giriş Yap

Gmail Giriş Yap

Gmail’e giriş yapmak için http://mail.google.com adresi üzerinden giriş yapabilirsiniz.

GMAİL NEDİR? NE ZAMAN KURULMUŞTUR?

Gmail arama motoru olan google tarafından 7 Şubat 2007  tarihinde Amerika’da kurulan web tabanlı e-posta için kullanılan bir sistemdir. Ayrıca arkadaşlarınla mesajlaşmak amacıyla da kullanılabilir. Ama genellikle telefon – Bilgisayar – tablet gibi elektronik aletlerin kurulumunda kullanılmaktadır. Gmail güvenlik bakımından çok güvenilir olup google tarafından yönetilmektedir.

Gmail şuanda android cihazda 1 milyardan daha fazla indirilmiş olup android tüm cihazlarda bulunmaktadır.

GMAİL NE AMAÇLA NERELERDE KULLANILIR?

Gmail günlük hayatta kullanılan ve teknolojik aletlerde en önemli araçlardan biridir. Günlük hayatta çoğu yerde kullan bir araçtır.

  • Teknolojik bir alet aldığımızda ” Telefon, Bilgisayar, Tablet ” kurulumlarında gmail istemektedir gmail olmadan kurulum gerçekleşmez. Bu nedenle teknoloji kapsamında gmailin önemi büyüktür.
  • Arkadaşlarla mesajlaşmak için kullanılır.
  • Herhangi bir internet sitesinden bildirim almak için kullanılır.
  • Şifreni sıfırlamak için kullanılır. ” örnegin: Facebook – Twitter – instagram v.s gibi internet sitelerinin şifresini unuttuğunda şifre sıfırlama göndererek şifreni sıfırlamak ” için kullanılır
  • Gmail üzerinden “google+” ya bağlanarak arkadaşlarınızın youtube üzerinden arkadaşlarınızın paylaştığı videolarını görebilir, yorum yapabilir veya beğenebilirsiniz.
  • Google Play Store android telefonlarda bulunan mağaza özelliğidir. Telefona herhangi bir uygulama indirmek istediğimizde Google play Store’ye giriş yapmamız gerekmektedir. Bunun için de gmail üyeliğimizin olması gerekmektedir. Gmaile kayıt olduktan sonra google Play Store üzerinden herhangi bir uygulama indirebiliriz.

GMAİLE NASIL KAYIT OLABİLİRİM

Öncelikle googleye gmil kaydol yazarak gelen ilk internet sitesine tıklayınız. Daha sonra hesap oluşturun butonuna tıklayınız. Gelen kutucukları ” ad – kullanıcı adınızı seçiniz – şifre oluşturun – şifrenizi onaylayın – doğum günü – cinsiyet – cep telefonu – mevcut e-posta adresi – konum ” bölümlerini doldurun. Daha sonra gelen listeden en aşağı inin kabul ediyorum butonuna tıklayın. Gelen telefon numarası onayını gönderin ve telefonunuza gelen doğrulama kodunu girin. Gelen hoş geldin butonuna tıklayın ve artık gmaile kayıt oldunuz.

GMAİL PROFİL FOTOĞRAFIMI NASIL DEĞİŞTİRE BİLİRİM?

Gmail profil fotoğrafını değiştirmek için sağ en üstte bulunan baş harfinin bulunduğu yuvarlak kutucuğa tıklayın. Yuvarlak kutucuk büyüyecek. Yine yuvar kutucuğa (kutucuğun altında değiştir yazıyor) tıklayın. Daha sonra fotoğraf yükle bölümünde bulunan bilgisayardan bir fotoğraf seçin bölümüne tıklayın yüklemek istediğiniz profil fotoğraf dosyasının üzerine (çift) tıklayın veya tek seferde tıklayıp sağda bulunan aç butonuna tıklayın. Fotoğrafınız yüklenecektir. Fotoğrafınız yüklendikten sonra fotoğrafınızı kırparak profil boyutunu ayarlayın. Daha sonra sol altta bulunan profil fotoğrafı yap butonuna tıklayın. Böylelikle profil fotoğrafınız artık değiştirilmiş oldu.

GMAİL ŞİFREMİ NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİM?

Gmail şifrenizi değiştirmek için gmail hesabınıza girin. Daha sonra sağ en üstte profil resminin bulunduğu yuvarlak kutucuğa tıklayın gelen seçeneklerden hesabım seçeneğine tıklayın. Gelen menüde oturum açma ve güvenlik bölümü bulunmaktadır. Bu bölümden “Google’da oturum açma” seçeneğine tıklayın. Burada sağ tarafta gelen “Şifre” bölümüne tıklayın daha sonra sizden yeniden eski şifrenizi isteyerek oturum açmanızı isteyecek burada tekrar eski şifrenizi girin ve oturum açın. Karşınıza gelen ekranda yeni şifre ve yeni şifre onaylayın seçeneği gelecektir üstte bulunan kutucuğa yeni şifrenizi ve alttaki kutucuğa da yeni şifrenizi tekrar girin sonrasında şifre değiştire tıklayın ve şifreniz artık değiştirilmiş olup yeni şifreniz mevcut şifreniz olmuş olacaktır. Artık eski şifreniz geçerli olmayıp gmail hesabınıza girmek isterseniz yeni şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

GMAİL HESABIMI NASIL SİLEBİLİRİM?

Eğer gmail hesabınızı silmek istiyorsanız gmail hesabınıza girin. Sağ üstte bulunan profil fotoğrafınıza tıklayın ve buradan hesabım bölümüne tıklayın. Karşınıza gelen sayfadaki “hesap tercihleri” bölümündeki hesabınızı veya hizmetlerinizi silin yazısına tıklayın. Açılan sayfanın sağ kısmında bulunan hesabını ve verileri sil yazısının üzerine tıklayın. Sizden şifrenizi isteyecektir. Şifrenizi girin ve enter tuşuna basın “lütfen dikkatlice okuyunuz. Bu bildiğiniz sıkıcı metinlerden değildir.” yazısının en altına inin ve en attaki iki seçeneğin üzerine tıklayarak onaylayın. Daha sonrasında ise en altta bulunan “hesabı sil” butonuna tıklayın. Artık hesabınız silinmiştir. Gmail hesabınıza yeniden giriş yapabilmek için yeniden kayıt olmanız gerekmektedir. Ayrıca eski hesabınızın içindeki tüm veriler silinmiş olup verileri tekrardan eklemeniz gerekmektedir.

GMAİL’İN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Gmail’in çok sayıda özelliği bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır.

Mesaj Gönderme Özelliği;

Mesaj gönderme özelliği, arkadaşlarına veya akrabalarına gmail üzerinden mesaj göndermek için kullanılan bir özelliktir. Mesaj göndermek için ana sayfada sol menüde bulunan e-posta yaz seçeneğine tıklayın. Sağ altta gelen kutucukta ki alıcı adını – konu bölümlerini doldurup en alttaki büyük alana mesajlarınızı yazabilirsiniz.

Yıldızlı Mesaj Özelliği

Yıldızlı mesaj özelliği ile önemli mesajları daha sonra kolayca bulmak için kullanılır. Önemli mesajlarınıza yıldız koyarak onları yıldızlı bölümüne ekleyebilir ve daha sonra kolayca bulabilirsiniz. Yıldızlı mesaj özelliği için mesajlara yıldızı mesajın sol tarafında bulunan yıldız şeklindeki butona tıklayarak yıldızlı mesaj olarak kayıt edebilirsiniz.

Önemli Mesajlar Menüsü

Önemli mesajlar menüsü size başka şirketler tarafından gönderilen önemli mesajların kayıt edildiği bölümdür. Önemli bölümü ekranın sol tarafında bulunmakta olup önemli mesajların depolandığı yerdir.

Gönderilmiş Postalar Menüsü

Gönderilmiş postalar menüsü başkalarına gönderdiğiniz mesajların depolandığı bölümdür. Gönderilmiş postalar bölümü gönderdiğiniz tüm posta, mesajları depolar.

Taslaklar Menüsü

Taslaklar menüsü yazılıp ta uzun süre gönderilmeyen mesajların kaydedildiği bölümdür.

Kategoriler Menüsü

Kategoriler menüsü size gelen Sosyal medya – tanıtımlar  ve güncellemelerle ilgili mesajların gruplar şeklindeki ayrıldığı bölümdür.

Sohbetler Menüsü

Sohbetler menüsü size gelen sohbet mesajlarının depolandığı bölümdür. Sohbetler menüsünde sohbet ettiğiniz arkadaşlarınızın mesajları bulunmaktadır.

Tüm Postalar Menüsü

Tüm postalar menüsünde giden ve gelen tüm mesajların görüntülendiği bir menü olup giden ve gelen mesajları depolar.

Çöp Kutusu

Çöp kutusu sildiğiniz mesajların depolandığı bölümdür. Sildiğiniz mesajları çöp kutusu bölümünden bulabilirsiniz.

Youtube Giriş Yapma Özelliği

Bilindiği gibi youtube dünyanın en çok kullanılan müzik sitesidir. Youtube ye giriş yapabilmek için de gmail kullanılmaktadır. Gmail üzerinden kayıt olur ve kayıt olduğumuz gmaili youtube ye bağlayarak “video paylaşabilir, paylaşılan videolara yorum yapabilir, paylaşılan videolara like veya dislike atabilmek için kullanılır.

Haber Özelliği

Dünya genelinde paylaşılan haberlerden haberdar olmak için google tarafından kurulan Google Haberler ( news google ) haber sitesine giriş yapabilir ve haberleri anında takip edebilirsiniz.

Fotoğraf Özelliği

Çekilmiş olduğumuz fotoğrafları, fotoğraf bölümüne atabilir ve daha sonralarda istediğimiz yerde bakabiliriz.

Fotoğraf Yedekleme Özelliği

Çekilmiş olduğumuz fotoğrafları ve videoları cihazımız bozulsa dahi silinmemesi için yedekleme yaptığımız taktirde, güvenli bir bölüm olan fotoğraflar bölümüne kaydederek fotoğraflarımızı, videolarımızı veya anılarımızı güvence altına alabiliriz.

Drive Özelliği

Tüm dosyalarınızı güvenli bir şekilde depolamak için kullanabileceğimiz bir bölümdür. Yedekleme yapmak istediğimiz tüm dosyaları 15 GB kadar depolama alanı olarak depolayabiliriz.

Böylelikle Gmail hesabımızı günlük hayatımızda çoğu yerde kullanabilir ve gmail üzerinden çoğu işlemi halledebiliriz. Gmail adnroid tüm telefonlarda bulunmakta olup gmail olmadığı taktirde telefonunuzun kurulumu tamamlanmayacaktır.

Değerli site takipçilerimiz sizlere sanal ortamda güzel ve rahat bir şekilde zaman geçirmek dileğiyle. SİTEMİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN.

About aeditor