Home / Genel Siteler / İkinci Üniversite’ ye Kayıtlar  Ne Zaman Sona Erecek?

İkinci Üniversite’ ye Kayıtlar  Ne Zaman Sona Erecek?

 

İkinci Üniversite’ ye Kayıtlar  Ne Zaman Sona Erecek?

Anadolu Üniversitesinin (AÜ) Açık öğretim ile İktisat ve İşletme fakültelerine 2019-2020 dönemi “ikinci üniversite” internet başvuru ve kayıt işlemleri, 18 Ekim’de sona erecek.

Üniversitenin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, AÜ( Anadolu Üniversitesi )  tarafından 2002 yılın da  hayata geçirilen sınavsız ikinci üniversite programlarına kayıt başvurularının başladığını duyurdu.

 

Açık Öğretimden Üniversite Okumanın Faydaları Var Mı?

-Elbette, öncelikle hiçbir şekilde derslere katılma zorunluluğunuz yok.

-Maddi sıkıntısı olan aile ve bireyler için daha cazip ve uygun.

-Okurken aynı zaman da başka bir işte de çalışabiliyorsunuz.

-Evli  olan insanlar için okumaya kolaylık sağlar. Ebeveynler çocuklarını yetiştirirken bir taraftan da okullarına devam edebiliyorlar.

Açık Öğretim Okumanın Dezavantajları Nelerdir?

-Derslere girmediğiniz için sadece sınav dönemlerine çalışıp ezber yapılıyor ve dersler hakkında yeterince bilgi sahibi olamıyorsunuz.

– Aynı bölümden mezun olmuş biri örgün diğeri Açık Öğretim, öncelik örgün eğitime verilir sağlanır her alanda.

– Okuduğunuz bölümün bitirdiğiniz zaman ezber yapıldığı için sınav dönemlerinde, kendi bölümünüz ile ilgili ezberledikleriniz kolaylıkla aklınızdan çıkıp bölümünüz ile alakalı çokta bilgi sahibi olamıyorsunuz.

 

İkinci üniversiteye, herhangi bir yüksek öğretim programından mezun olanlar ile merkezi açık öğretim ve uzaktan eğitim sistemine göre eğitim öğretim yapan fakülteler dışındaki yüksek öğretim programında kayıtlı öğrencilerin baş vurma hakları vardır.

Okudukları veya mezun oldukları alanlar dışında lisans eğitimi alanlar lisans veya ön lisans programlarına, ön lisans eğitimi alanlar sadece ön lisans programlarına müracaat edebilecek.

İnternetten başvurusunu yapan adayların, yönlendirilen sayfadan “Döküm Al” butonunu kullanarak, Açık öğretim bürosuna teslim etmesi istenen belgelerin çıktısını alması gerekiyor. Daha sonra ödeme sayfasına yönlendirilen adaylar, online( internet üstünden)  ödeme yapabiliyor.

Ödeme yapan adayların, internet başvuru ve kayıt kılavuzunda açıklanan kayıt belgelerini hazırlayarak 18 Ekim Cuma gününe kadar illerinde bulunan Anadolu Üniversitesi Açık öğretim bürolarına bizzat başvurarak kayıtlarını tamamlaması gerekiyor. Diğer yandan, Açık öğretim büroları, kayıt işlemleri için 12 Ekim Cumartesi günü de açık olacak.

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …