Home / Genel Siteler / Kripto Para Yatırımcılarına Bir Kötü Haber de ABD Gelir İdaresinden Geldi!

Kripto Para Yatırımcılarına Bir Kötü Haber de ABD Gelir İdaresinden Geldi!

 

Kripto Para Yatırımcılarına Bir Kötü Haber de ABD Gelir İdaresinden Geldi!

 

ABD Gelir İdaresi IRS, 5 yıl sonra ilk kez kripto para sektörüne yönelik bir açıklama yaptı ve nelerin vergilendirmeye dahil edileceğini duyurdu. IRS Komisyon Üyesi Charles Rettig geçtiğimiz bahar ayında kurumun kripto para sektörüne yönelik yeni bir daire oluşturmak için çalışmalara başladığını duyurdu.  Duyurulan  tarihten beri birçok kripto para yatırımcısı açıklanan bu haberin ayrıntılarını merakla beklemeye başladı.  IRS tarafından 2014 senesin de yayınlanan bildiri bir çok alanda verimsiz  kalıyordu. Ve görünür de 2019 senesin de  bunu bir parça olsun  başardı. IRS, yapılan hard fork’lar sonucu kullanıcıların eline hem eski ağdan kalan token’ler, hem de yeni ağın token’leri geçti. Kullanıcıların bunları kontrol edebilmesi durumunda vergiye dahil edileceğini ifade etti. Fakat hard fork sonucu airdrop gibi etkinlikler ile eline yeni bir kripto para geçmeyenlerin vergi ödemesine gerek kalmayacak.

 

Airdrop’lar Vergiye Dahil Olacak!

 

IRS, airdrop yolu ile elde edilen kripto para birimlerinin de bundan sonra vergiye tabi olacağını ve bunların hepsinin beyan edilmesi gerektiğini n altını çizdi Kripto para yatırımcılarını ciddi mana da üzüp sarsacak bu haber hayata geçmek üzere açıklandı. Vergi uzmanları, herhangi bir şahsın farkında bile değilken bir ERC-20 token airdrop’undan çeşitli kripto paralar elde edebileceğini ve bunun değerinin çoğalmasına veya azalmasına göre vergi beyan etme zorunluluğu olma ihtimalini önemle vurguladı.

IRS buna ilave olarak başka bir üzücü haber daha vergi  ve herhangi bir kripto para işlemi yapıldığında, bunun rakam gözetilmeden vergiye dahil edileceğini belirtti. IRS bundan 2 ay önce de kripto para yatırımcılarına çeşitli uyarılarda bulunmuştu.

Son günler de peş peşe çıkan Bitcoin ve kripto para haberleri haddinden fazla yatırımcıların kafasını karıştırırken bu haberle birlikte daha çok karıştıracak gibi görünüyor.  Bir yandan olumlu haberler alan yatırımcılar diğer yanda zihinlerini bulandıracak kötü haberler alıyor. Yatırım yapıp yapmama konusuna ikilemde kalıyorlar. Özellikle yılın sonuna yaklaştıkça ve Bitcoin, kripto paralar isimlerinden sık sık söz ettirmeye başladıkça ardı arkası kesilmeyen dijital para haberleri insanların akıllarında bir çok soru işareti oluşturuyor. Sürekli gündemi takip edip gidişata göre davranmak yapılacak en akıllıca yatırım adına doğru adım olacaktır.

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …