Home / Kripto Paralar / Litecoin Nedir? Litecoin Satın Al!

Litecoin Nedir? Litecoin Satın Al!

Litecoin Nedir?

Litecoin tarihi yapısı olarak, 2011 yılında Charlie Lee tarafından kurulmuş olup, işletme aracılığıyla GitHub diğer adıyla git yazılımı ile entegre edilmiş bir tür depolama ürünüdür. Litecoin de GitHup ile piyasaya sürülmüştür. Yeni çağın son zamanlarında en çok merak edilen konular arasında Kripto paralar gelmektedir. Kripto paraların sayısı eskiden parmakla sayılacak kadar azken son zamanlarda kripto para bosrasında epeyce çoğalma gözükmekte. Kripto para deyince akla ilk gelen Bitcoin olmakta. Ama Bitcoin’in iki bölünmesi sonucu diğer coinlere bir şans doğmuştur. Şu anda da Bitcoin’in rakipleri arasında Litecoin de görülmekte.

Litecoin, Açık kaynak kodlu küresel bir ödeme sistemine sahip olamasının yanı sıra, Dünya çapında insanlar için yok denecek kadar cüzi bir maliyetle para transferi yapma olanağı sağlamaktadır. Bitcoin gibi maliyeti yüksek bir dijital paraya nezaketen Litecoin alcoinler gibi merkezi olmayan açık kaynaklı kodu kullanmakta. Ayrıca blok oluştuturken 2,5 dakika gibi bir zaman sarf etmekte. Bitcoin ise 10 dakika gibi bir zaman içerisinde yapabilmekte. Depolama konusunda ise diğer altcoinlere göre çok daha gelişmiş bir depolama alanına sahiptir. Litecoin’le Bitcoin arasındaki en büyük farkı düşünürsek, Litecoin, miming algoritmasının, normal kişisel bilgisayarlarla bile sürekli olarak her zaman madencilik yapabilme imkanı sağlamasıdır.

Litecoin Alımı Nasıl Yapılır?

Litecoin altcoin olarak eskiden beridir varlığını sürmeyi başarmış bir tür ktiptp para birimidir. Son dönemlerin gözde haberlerinden olan coinler, İnternet üzerinden değerine göre alım satım işlemleri yapılmaktadır. Peki Litecoin almak için ne yapmalı?

Litecoin kripto para üzerinde işlem yapmak için öncelikle Binance‘nin resmi Web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu aralar Binance üzerinden işlem yapma sayısı fazlasıyla artık yaptığından dolayı bazen sayılı üye alınmaktadır. Eğer ilk işlemi gerçekleştiremezseniz biraz bekleyip tekrar deneyin. Binance de üyelik bakımından fazla belge istememekle beraber kimlik, Fatura, fotoğraf gibi dosyaları sadece yüksek işlem yapacağınız durumlarda istenektedir. Normal günde 2 BTC’ye kadar işlem yapılabiliyor. Buda basite alınabilecek bir rakam değil. Bitcoin’lerinizi Litecoin’e çevirmek mi istiyorsunuz? O zaman izlenecek yolu şu şekilde sıralayalım.

 • Binance’nin resmi web sitesine girin ve üst menüde bulunan Funds > Deposit & Drawals’a tıklıyorsunuz.
 • Elinizde bulunan Ethereum gibi altcoinler varsa onlar için Deposit kutucuğuna tıklamanız gerekiyor. Bitcoin’iniz var ise, Bitcoin klonunda bulunan Deposit kutucuğuna tıklamalısınız.
 • Bir sonraki adımda, Sizin kopyalayacağınız şekilde karışık harflerden oluşan kod çıkacaktır. Bu kod sizin cüzdan adresinizdir. Bu harfleri kopyalama yapıyorsunuz.
 • Eğer Bitcoinlerinizi Tükçe anlatımlı sitelerden aldıysanız BTC Çek’e tıklayın. Bitcoin aldığınız siteden Withdrawal’a girerek önceden tıkadığınız adresi siteye giriyorsunuz.
 • Eğer işlemleri anlattığımız gibi yaparsanız Bitconleriniz Binance’ye geçecektir. Yaptığınız işlem sonucunda biraz bekletilebilirsiniz sistemin yavaş olmasından kaynaklıdır.

Litecoin Üretimi Nasıl Yapılır?

Litecoin Temel olarak Bitcoin protokolünün üzerinde yer almaktadır. Üretim şekilleri ise Bitcoin gibi olmayıp tam tersi farklıdır. Farklılığının nedeni ise, Litecoin’in Scrypt tabanlı algoritmaya sahibliliği. Madencilik şekline gelecek olursak her ikiside aynı biçimdedir. Kısacası gerekli donanımlara sahip bir bilgisayarınız ve mining programınız sayesinde belli algoritmaların çözülmesi temellerine dayanmakta. Litecoin Kripto madenciği, üretim sayısı Bitcoin’e göre daha çok olduğundan daha da kolaydır. Mesela Bitcoin’de üretim miktarı 21 milyona endeksli iken, Litecoin de bu sayı 4 kat kadar artarak 84 milyonu bulmaktadır. Mining işlemini yurt dışında güçlü cihat kiralayarak yada özel bir mining cihazları alım yaparak yapabilirsiniz.

Litecoin, hacim bakımından Bitcoin’e göre çok daha yüksek işlem hacmi gerçekleştirebilme özelliğine sahip. Blok zinciri bakımından Bitcoin’den daha hızlı bir şelikde onay işlemi sunmakta. Bitcoin’e nazaran Litecoin satan işletmecilerin avantajı ise, yüksek fiyatlı ürün satışlarında işlemler hem daha çok hızlı hemde sayı olarak çok sayıda işlem avantajları sunmakta.

Madencilik yapma konusuna gelince. Madencilik yapabilmeniz için, öncelik olarak birden fazla ASIC Miner’a ihtiyaç duyulmakta. Bu tür cihazları üreten şirket sayısı çok olduğundan bir elin sayısını geçmez. Ayrıca bu tür şirketler her gelene cihaz üretmemekte. Sınırlı sayıda üretim yapmakta.

Litecoin’in Bitcoin’den Farkı Nedir?

Madencilikte kripto paralar değer olarak şekillenirler. Günümüz hayatımızda bir şeyin tutulabilmesi için hızlı ve güvenilir olması şarttır ayrıca yeniliklerle kendini korumayı bilmesi gerekir. Bitcoin’le Litecoin arasındaki farka gelecek olursak.

 • Bitcoin işlemleri Litecoin ağına göre 4 kat kadar yavaş çalışmasıdır. Yani Bitcoin 10 dakika gibi bir zamanda çalışmakta. Litecoin ise 2.5 dakika gibi bir sürede işlemleri yapmakta. Ayrıca geliştiriciler de bunu onaylayarak Litecoin’in Bitcoin’den daha hızlı onay aldığını onaylamakta.
 • Bellek bakımından Litecoin Bitcoin’e oranla çok daha hafıza alabilme kapasitesine sahip. Bu yüzden Bitcoin’in rakipleri arasında yerini almakta.
 • Ayrıca Litecoin ‘in üretimi Bitcoin’den hem kolay hemde daha az masraf gitmekte.

Lİtecoin kullanıcılarının yorumlarına bakacak olursak, Litecoin’in son zamanlarda altcoinler arasında en çok tutulan para brimi olarak görülmekte. Diğer bir mana da piyasanın en hızlısı olarak bilinmekte. Bunun nedeni ise Litecoin’in sistemsel olarak hızlı işlem yapabilmesi, hem de yapılış olarak çok daha az miktarda emek sarfedilişi.

Ekonomistlerin Gözüyle Litecoin?

Ekonomistler tüm coinler hakkında ara ara şişmeler olduğunu belirtse de, Bazı Ekonomistler önümüzdeki yıllarda sanal dijital paraların Dünya genelinde kullanıma geçileceğini ve kripto paraların yükseleceğini söylemekte.

2018’in en hızlı yükselişe geçen ve bundan sonraki yıllarda da insanları yüzünü güldürebilecek kripto paraları sıralarken litecoin’in 5’ci sırada olduğunu görmekteyiz. Bu değerlere bakacak olursak?

 • Bitcoin piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana gerek güvenirliği ile gerek değeri ile ilk sıra bulunmakta. Bazi Ekonomistler Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde ileriye dönük olumlu bakmasa da, diğer ekonomistler olumlu yönde yorumlar yapmıştır. Şu anda Madencilikte piyasa değeri 200 milyar dolara yaklaşan Bitcoin, Dünyanın en pahalı kripto parasıdır.

 • Bitcoin’ini çok yakından takip eden Ethereum, listede kendini ikinci sıra buluyor. Kendisine özel yazılım kullanan Ethereum, merkezi bir sistemi olmayan ve aynı işletim sistemi içerisinde tek bir blockchain üzerinden milyonlarca coin yapılmasına izin vermektedir. Ethereum’un piyasa değeri ise 46 milyar doları ile 480 dolar civarlarında işlem görmekte.

 • Bitcoin Cash ise en çok işlem görenler arasında 3’cü sırada bulunmakta. Bitcoin Cash’ın piyasadaki değeri ise 27 milyar dolar olarak 1.600 civarlarında satılmakta.

 • Ripple, piyasa değeri olarak 10 milyar dolar’dır. 0.26 dolar bazında satılmakta ve piyasanın 4’üncü değerli kripto parasıdır.

 •  5’inci sırada bulunan Litecoin ise, önde bulunan kripto dijital paralardan katça hızlı işlem onay süresine ve gelişmiş depolama imkanına sahiptir. 100 doların üzerinde işlem görmekte. piyasa değeri ise 5.5 milyar dolar.

 • Dash ise piyasanın 6’ncı değerli parası olarak görülmekte. piyasa değeri 800 dolara kadar yükselen kripto paranın en önemli özelliğ ise, Gizlilik merkezli Bitcoin altyapısına dayalı olarak işlem görmesidir.

 • Neo ise Çin Devletinin Ethereum’u olarak bilinmekte. Ethereum’dan farklılığı konusunda, akıllı kontratlarda çalışabilen ve farklı dilleri destekleyen kripto para birimidir. Değer bakımından 0.14 dolardan başlayıp 38 dolara kadar yükselmiştir.

 • Henüz yeni kurulan IOTA şu anda 1.60 dolardan işlem görmektedir.

 • Monero ise, Güveni ve sağlam para birimidir. piyasadaki değeri ise 206 dolar civarındadır.

 • Listenin ononcu sırasında yer alan Nem, Diğer kripto paralardan farklılığı, kendi orjinal kaynak koduna sahipliği. Şu an ki piyasa değeri ise 2.5 Milyar dolardır.

Bu değerler bakımandan bakacak olursak 5’inci sırada Litecoin’in iyi bir sıralamada olduğunu görüyoruz. Litecoin’in ileriye dönük neler yapabileceğini hepimiz bekleyip göreceğiz.

About beditor

Check Also

ETHOS Coin Nedir? Ethos Satın Al!

ETHOS Coin nedir? ETHOS coin nasıl satın alınır? ETHOS satın alırken dikkat edilmesi gereken konular …