Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / MEBBİS Giriş Yap

MEBBİS Giriş Yap

MEBBİS Nedir?

MEBBİS, Milli Eğitim Bakanlığınca Kurulan Bir Bilişim Sistemidir.

Giriş Yapmak için http://mebbis.meb.gov.tr adresinden T.C Kimlik numara ve şifreniz ile online giriş yapabilirsiniz.

MEBBİS, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemlerinin kısaltılmış halidir. En başta e-Okul olmak üzere çoğu hizmet İnternet üzerinden MEBBİS sayesinde kolaylığı sağlamak amacıyla kullanıcılara sunulmuştur. Bu sistemin kurulum nedeni Öğretmenler, Öğrenciler ve veliler aynı çatı altında toplanıp işlerini en hızlı hale getirmek. Bu sisteme giriş yaparak bir çok modülden yararlanabilirsiniz.

MEBBİS’te Hangi Modül Ne İşe Yarar?

Devlet Kurumları Modülü!

Bu Modül Milli Eğitim Bakanlığınca, ilgili kurumların açma, kapama, dönüştürme ve kurumların genel hareketliliğini izlemek bu modül tarafından yapılır. Yeni bir kurum açıldıktan sonra bu kurum ne zaman eğitime ara verdiği, kapanma zamanı, yapılan değişiklikler vb gibi şeyleri bu modül sayesinde yapılmaktadır.

Hukuk Takip Sistemi’

Hukuk Takip Sistemi bölüme girdiğinizde buradan Bakanlığımıza açılmış davaların ve önemli bilgilerin kayıt edildiği ve bu davaların takibinin yapıldığı bir programdır.

Devlet Kurumları bölümüne girdiğinizde Rehberlik, Denetim ve Planlama Modülü, Evrak Modülü, Kitap Seçim Modülü, Sosyal Tesisler Modülü, Kurum Standartları Modülü, MEİS Modülü, Öğretmen evleri Faaliyet Modülü yazıları içermektedir. Bir alt kutucuğa indiğinizde,

Özel Eğitim ve Özel Öğretim bölümüne girerek orada bulunan Modülleri görmeniz mümkündür bunlar? Özel Öğretim Kurumları Modülü, Özel MTSK Modülü, RAM Modülü, Engelli Birey Modülü, Sayısallaştırılmış Kimlik Bilgisi Kayıt ve Doğrulama Sistemi, İş Makineleri Modülü, ve e-YURT bölümleri yer almaktadır.

Personel işlemleri bölümüne girerek oradan size uygun kutucuğu seçip gerekli işlemlerinizi yapabilirsiniz bu kutucukta şu hizmetler mevcuttur. e-Personel Modülü, Başvuru Modülü, Hizmetçi Eğitim Modülü, Norm İşlemleri Modülü, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Sorgu Modülü, Mernis İşlemleri Modülü, Eksik Personel Modülü, Kimlik Kartı Modülü, Kişisel Bilgiler Modülü, Teeftiş Modülü, E-Soruşturma Modülü, Çağrı Merkezi Personeli Modülü, BEY Sertifikası Modülü.

Bir alt kutucuğa indiğimizde Öğrencileri ilgilendiren bölümle karşılaşıyoruz bu bölümde ise e-Sınav Projesi, Soru Bankası Projesi, Performans Yönetim Sistemi bulunmaktadır.

Sonraki bölümde ise, Online Tahsilat Projesi, TEFBİS, e-Alacak Modülü, e-Yatırım Modülü, e-Talep Modülü, Mal Hizmet ve Yapım Harcamaları Modülü, Lojman Tahsis Modülü, Nakit Talepleri Aktarım Sistemi Modülü, Merkezi Sistem Sınavları Ücret Tahakkuk Programı, Ödenek Takip Modülü Bulunmakta.

Bir alt sekmeye indiğimizde gene öğrencileri ilgilendiren bölümle karşılaşıyoruz bu bölümde ise, Milli Eğitim ;Bakanlığı (MEB) Anket Projesi, Okullar Hayat Olsun Modülü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Soru Önergeleri Modülü vardır.

MEBBİS sayfasına İnternet üzerinden gerek bilgisayar gerek Tablet ve Telefonlarınıza indirdiğiniz Android programla kolay ve hızlı bir şekilde T.C Numaranız ve Şifreniz ile girebilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız şu adımları izlemelisiniz.

MEBBİS Şifremi Unuttum?

MEBBİS İnternet Online sitesine http://mebbis.meb.gov.tr giriş yaparak sağ tarafta bulunan ”Şifremi Unuttum” bölümüne girerek açılan sayfada sizin kayıtlı bilgileriniz istenecektir bu bilgileri doğru bir şekilde girmelisiniz aksi taktirde yanlış girdiğinizde şifrenizi yenileyemezsiniz. Bu bölümde sizden istenenleri şu şekilde sıralayalım. En üst bölümde Güvenlik Kodu, Bu kod bilgisayarın kendi belirlediği bir kod’tur siz belirleyemezsiniz. Sonrasında Kullanıcı adınız, cep telefon numaranız ( Sisteme bağlı olan), T.C Kimlik no, Doğum Tarihi ve Yakın bir akrabanız yani Aile bireylerinden birinin T.C Kimlik numarası istenmektedir bunları doğru girdiğiniz taktirde şifre değişiklik işleminin büyük bir bölümünü tamamlamış olursunuz. Doğal olarak insan bazı nedenlerden veya unutkanlığından dolayı şifreyi ister istemez unutabiliyor.Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu bu sistem sayesinde şifrenizi tekrar alma işleminde kolaylık sağlanmaktadır. Yeni şifre belirlerken eski şifrelerden aynılarını yazmamaya dikkat etmelisiniz. Sistem dışı kalacağı için farklı şifreler kullanmalısınız. İmla, noktalama, harf kurallarına da dikkat etmelisiniz.

MEBBİS Sistemi Üzerinden BİLSEM Öğretmen Başvurusu Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemi (MEBBİS) sayesinde insanların merak ettiği bir çok konuyu İnternet Bilişim Sistemi sayesinde hızlı bir şekilde yapmalarıdır. Bu sistemin asıl kurulumu olan sıra beklemeden, hızlı ve zaman kaybından tasarruf gibi kolaylıklardan faydalanmak. (MEBBİS) Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemi tarafından, (BİLSEM) Bilim ve Sanatlar Merkezi başvuruları ve vb konulara da MEBBİS Sayesinde ulaşabilirsiniz. Bilim ve Sanatlar Merkezi (BİLSEM) Öğretmen Başvurusu yapmak için öncelikle, Başvuru şartlarını okumanız gereklidir bu şartlar?

Bilim ve Sanatlar Merkezlerine öğretmen atanabilmek için başvuru yapacak adaylarda aranan şartları bilmeniz lazım.

  • Başvuru tarihi itibariyle öğretmenlikte adaylığı kalmış olmak
  • Öğretmen olarak görev yapmakta olduğu ilin bilim ve sanat merkezinde alanında boş norm kadro bulunması
  • 20.02.2014 tarih ve 9 (dokuz) sayılı Kurul Kararı ile belirlenen EK-1 atama yapılacak alanların çizelgesinde yer alan bir alanda başvuru tarihi itibarıyla öğretmen olarak yapıyor olmak
  • Başvuru işlemleri için 2.1. Başvuruda bulunacak öğretmenler, elektronik başvuru formuna ” http://mebbis.meb.gov.tr ”  adresinden kişisel kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yaptıktan sonra başvuru işlemleri seçeneğine tıklayarak ulaşabilirler.
  • 2.2 Elektronik başvuru formu öğretmenler tarafından doldurulacaktır.

Bu kılavuzun içerisinde başvuru kılavuzu ile birlikte ”Öğretmen Seçme ve Atama” Kılavuzu da bulunmaktadır bu kılavuzu kısaca özetleyelim.

2.3 Başvuru yapan EK-2 Değerlendirme Kriterleri Formunda yer alan puan aldıkları tüm kriterlere ilişkin belgeleri görevli oldukları okul veya kurum müdürlüklerine teslim edecektir.

2.4 Okul – Kurum müdürlüğü, başvuru formu ve belgelerini inceleyip kılavuzdaki şartlara uygun olanları onaylayacaktır. Uygun olmayanlar ise onaylanmayacaktır.

2.5 Onaylanan başvuru formunun iki adet çıktısı alınarak öğretmene imzalatılacaktır. Bir nüshası öğretmene verilip, diğer nüshası ekleriyle birlikte İl Öğretmen Komisyonuna gönderilecektir.

2.6 Başvuru süresi içinde onaylanmış başvuru formunu yanlış doldurup daha sonra düzeltilmesini yazılı olarak talep eden öğretmenlerin taleplerinin uygun olması halinde onay birimi tarafından değerlendirilerek gerekli işlemler yapılacaktır.

2.7 Başvuru ve onay işlemleri, İnternet ortamında takip edilebilecektir. Onay birimlerinin onay işlemini tamamladıktan sonra atama takvimi doğrultusunda başvurular İl öğretmen değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirmede ise başvuru formunda alınan her bir kritere ilişkin eklenen gerekli belgeler kontrol edilecektir. Geçersiz yada eksik bir belge tespit edilmesi durumunda ilgili kriterlerden alınan puan değerlendirme dışı bırakılacaktır. İldeki bilim ve sanat merkezlerinde boş norm kadrosu bulunmayan alanlarda yapılmış başvurular değerlendirmeye alınmayacak. Sözlü sınava hak kazanan adaylar ve EK-2 değerlendirme kriterleri Formundan elde edilen puanları İl Milli Eğitim Müdürlüklerince Bakanlığa bildirilecektir. Sözlü sınava girecek adayların sınava ilişkin tarih, yer bilgileri ve saat Bakanlıkça ilan edilecektir.

MEBBİS sistemi sayesinde bu ve buna benzer bir çok konuları elektronik ortamda yapmanız mümkündür. MEBBİS sistemine Android cihazlar ile bağlana bilirsiniz bunun için yapmanız gereken şey. Bilgi ve İşlem Dairesi başkanlığının elektronik sistemi hızlandırmak amacıyla hazırlanan Resmi Mobil uygulamasını Android cihazınıza indirmeniz gerekmektedir. İndirme işlemini bitirdikten sonra sisteme giriş yapmak için gerekli olan T.C kimlik no ile size verilen şifreyi doğru bir şekilde girip, buradan kişisel bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bu sistemde hizmet içi eğitimlere başvuruda bulunabilir, ders programlarını görüntüleyebilirsiniz. Bu mobil ve android cihazlar bu programlarını MEBBİS ” http://mebbis.gov.tr adresinden ve e-okul http://e-okul.meb.gov.tr” adreslerinin sistemlerinden alınmaktadır. kısaca güvenilir ve sağlam sistemdir. Bu android programa aklınıza şüphe duymadan girebilirsiniz.

About beditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …