Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / ÖSYM Giriş Yap

ÖSYM Giriş Yap

ÖSYM giriş yap, sitemiz üzerinden ÖSYM adresine daha hızlı ve güvenilir bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

ÖSYM NEDİR?

ÖSYM açılımı Ölçme, Seçme Ve Yerleştirme Merkezi olup 19 Kasım 1974’te Ankara’da kurulmuştur. ÖSYM okumak isteyen öğrenciler için Yüksek Öğretim Yeterliliklerini ölçmek amacıyla sınavlar düzenleyen Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir kurumudur.  Şuanda ÖSYM’nin düzenlediği sınavlara Türkiye genelinde yıllık toplam 10 milyondan fazla aday girmektedir.

ÖSYM TARİHÇESİ

ÖSYM 19 Kasım 1974 yılında 1750 sayılı üniversite kanunu ile kurulmuş olup ilk ismi Üniversite Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM) adı altında Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuştur. 1980’lı yıllara kadar bu isimde devam etmiştir. 1980 yılında gerçekleşen darbe sonrasında YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu)’na bağlandı ve 1981 yılında ismi ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) olarak değiştirildi. 3 Mart 2011 yılında  6114 saylı kanun ile ÖSYM kamu kuruma dönüşmüştür. ÖSYM şimdiki zamanımızda da YÖK’e bağlıdır. Ancak OHAL (Olağan Üstü Hal)  kapsamında doğrudan Başbakanlığa bağlanarak hizmet vermektedir. ÖSYM’nin düzenlediği sınavlara yıllık giren aday sayısı şuanda 10 milyonun üzerindedir.

ÖSYM TARAFINDAN GERÇEKLEŞEN SINAVLAR NELERDİR?

ÖSYM aralarında orta öğretim ve yüksek öğretim öğrencilerinin de bulunduğu milyonlarca öğrencinin girdiği sınavlar hazırlamaktadır. Bunların en başında KPSS (kamu Personeli Seçme sınavıgelmektedir. Her yıl veya 2 yılda bir gerçekleşen KPSS sınavına 2 milyondan fazla öğrencinin girmektedir. Bunun yanı sıra ayriyeten engelliler için engelli KPSS sınavları da gerçekleştirmektedir.

ÖSYM sadece KPSS sınavlarını yapmıyor bunun yanı sıra lise öğrencilerinin üniversite hayatına atılması amacıyla düzenlenen LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) ve YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı)’nı da her yıl düzenli olarak ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

Ayriyeten her yıl gerçekleştirdiği sınavlar şu şekildedir;

 • ALES = Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı
 • e-YDS = Elektronik Yabancı Dil Sınavı
 • YDS = Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı
 • KPDS = Kamu Personeli Yabancı Dil Sınavı
 • TUS = Tıpta Uzmanlık Sınavı
 • DUS = Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı
 • DİB = Diyanet İşleri Bakanlığı
 • MBSTS = Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı
 • STS TIP = Seviye Tespit Sınavı Tıp
 • YKS = Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı
 • EKPSS = Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı
 • YDUS = Yabancı Dilde Uzmanlık Sınavı
 • EUS = Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı
 • DGS = Dikey Geçiş Sınavı ve ayrıca Tüm Adli Yargı ve sınavları ve Kurum Sınavları ÖSYM tarafından düzenlenmektedir.

GİRMİŞ OLDUĞUM ÖSYM’NİN DÜZENLEDİĞİ SINAVLARIN SONUÇLARINA NEREDEN BAKABİLİRİM?

ÖSYM tarafından düzenlene yukarıda belirtilen sınavlardan herhangi birine girmiş olan adayların sınav sonuçlarını görebilmeleri için öncelikle ÖSYM resmi internet sitesi olan http://www.osym.gov.tr adresine giriş yapmaları gerekmektedir. Daha sonra “e-İşlemler Menüsü” içeriğinde bulunan “Sonuçlar” bölümüne tıklayın. Gelen sayfada girmiş olduğunuz sınavın üzerine tıklayın. Daha sonra açılan pencerede T.C. Kimlik Numaranızı girin T.C. kimlik numaranız yoksa YU Numaranızı girin ve ardından bir alt kutucukta bulunan “aday şifreniz”i girip “Gönder” butonuna tıklayıp girmiş olduğunuz sınavların sonuçlarına bakabilirsiniz.

ÖSYM İNTERNET SİTESİNE NASIL GİREBİLİRİM?

Tarayıcıyı açın ve arama motoru bölümüne ÖSYM giriş yap yazın gelen sayfadaki ilk internet adresine tıklayın veya YAZININ ÜZERİNE TIKLAYIN! ÖSYM resmi internet sitesine otomatik olarak yönlendirileceksiniz. ÖSYM resmi internet sitesinde sınavla ilgili her türlü bilgiye ulaşabilir, sınavları takip edebilir ve inceleyebilirsiniz. 

ÖSYM İNTERNET SİTESİNDE HANGİ İÇERİKLER BULUNMAKTADIR?

ÖSYM internet adresi içerisinde çok fazla ve zengin içerikler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

ÖSYM KURUMSAL MENÜSÜ: Kurumsal bölümü içerisinde, Hakkında, Teşkilat, Mevzuat, Koordinatörlükler, e-Sınav Merkezleri menüleri bulunmaktadır. 

ÖSYM Hakkında Bölümü: Hakkında menüsü içeriğinde, ÖSYM hakkında, Tarihçesi, ÖSYM Misyon Vizyon ve Temel Değerler bilgileri bulunmaktadır.

ÖSYM Teşkilat Bölümü: Teşkilat menüsü içeriğinde ÖSYM’nin teşkilatları (ÖSYM Başkanı, ÖSYM Başkan Yardımcıları, ÖSYM Yönetim Kurulu, Yönetim Kurulunun Görevleri, Başkanlığın Hizmet Birimleri, Başkanlık Hizmet Birimleri ve Görevleri) hakkında bilgiler bulunmaktadır.

ÖSYM Mevzuat Bölümü: Mevzuat menüsünün içeriğinde, ÖSYM’nin dile getirdiği mevzuatlar ve değişiklikler hakkında bilgiler bulunduran bir menüdür.

ÖSYM Koordinatörler Bölümü: Koordinatörler menüsünün içeriğinde, Türkiye genelinde bulunan ÖSYM sınav koordinatörleri haritasının, Bulunan Yerlerdeki yetkili kişinin Adresi, Telefon numarasını ve Faks numarasının bulunduğu menüdür. 

ÖSYM e-Sınav Merkezleri Bölümü: e-sınav menüsünün içeriğinde, Türkiye haritası üzerinde bulunan e-sınav merkezlerinin belirtildiği menüdür. Türkiye genelinde 3 (üç) tane e-sınav merkezi bulunmaktadır. Buralar İstanbul, Ankara ve İzmir bölgelerinde birer tane bulunmaktadır.

ÖSYM E-İŞLEMLER MENÜSÜ: e-İşlemler bölümünde, Aday işlemleri, Görevli işlemler, sonuçlar, Ödemeler menüleri bulunmaktır.

ÖSYM Aday İşlemleri Bölümü: Aday işlemleri menüsü içeriğinde, adayların gireceği sınav hakkında bilgiler vermekte ve adayların sınavlara başvuru yapabilmesi için kurulan bir menüdür.

ÖSYM Görevliler İşlemleri Bölümü: Görevli işlemleri menüsü içeriğinde, görevlilerin T.C. kimlik no. veya YU No. ve şifreleri ile giriş yapabildiği özel bir bölümdür. Bu bölüm görevliler hakkında özel bilgilerin içeriklerinin bulundurmaktadır.

ÖSYM Ödemeler Bölümü: Ödemeler menüsü adından da anlaşıldığı gibi ödeme amaçlı kurulmuş bir bölümdür. Ödemeler menüsü üzerinden sınavlar ile ilgili kişisel ödemelerin bulunduğu bir bölümdür.

ÖSYM Sonuç Bölümü : Sonuç menüsü içeriğinde, adayların girmiş olduğu sınavlar hakkında bilgilerin bulunduğu bölümdür. Adaylar girdikleri sınavların sonuçlarına bu bölüm üzerinden bakabilmektedir.

ÖSYM SINAVLAR MENÜSÜ: Sınavlar menüsü, ÖSYM’nin hazırlamış olduğu tüm sınavlar hakkında bilgiler, duyurular, sınav sonuçları ve cevaplarını almak amacıyla kurulmuş bir bölümdür.

ÖSYM ÖZ GEÇMİŞ PORTALI MENÜSÜ: ÖSYM Öz Geçmiş Protalı Menüsü ÖSYM uzman/akademisyen portföyü oluşturmak amacıyla kurulmuş bir bölümdür. Sizler de öz geçmiş portalına kayıt olmak ve  portföye dahil  olmak isterseniz bu menüye tıklayarak gelen ekranda bulunan öz geçmiş formuna tıklayın. Daha sonra gelen sayfada formu doldurun ve kaydet butonuna tıklayın. Artık sizde portföye kayıt olmuş olacaksınız.

ÖSYM ARŞİV MENÜSÜ: Arşiv menüsü ÖSYM’nin gerçekleştirmiş olduğu sınav tarihlerinin, yerleştirmelerinin ve sınavların arşivlendiği bölümdür. Arşiv menüsü üzerinden geçmişte girilen sınavların yerleştirme takvimine, sınav takvimine ve sınavlarına bakabilirsiniz.

ÖSYM BASIN ODASI MENÜSÜ: Basın odası menüsü üzerinden ÖSYM ile ilgili Haberlerin, Görsel Basın, Eğitim Videoları, Duyurular ve İhale ve Satın Alma Duyurularının bulunduğu bölümdür. Bu menü üzerinden güncel ÖSYM haberlerine bakabilir, görsel basın ile ÖSYM’nin reklam filmlerine bakabilir, Eğitim Videoları ile gireceğiniz sınavlar için eğitim alabilirsiniz.

ÖSYM ARAŞTIRMA,YAYIN VE İSTATİSTİKLER MENÜSÜ: Araştırma, yayın ve istatistikler menüsü üzerinden, Faaliyet Raporları, Yayımlanmamış Tez Araştırmaları, Süreli Yayınlar, Testler ve Sınava Hazırlanma İle İlgili Yayınlar, Basılma, Araştırma ve İncelemeler, Araştırma Hakkında gibi istatistiklerin bulunduğu menüdür. Bu menü üzerinden istatistiklere rahatça ve kolayca bakabilirsiniz.

ÖSYM SINAV TAKVİMİNİN TÜMÜ MENÜSÜ: Sınav takviminin tümü menüsü üzerinden ÖSYM tarafından her sene düzenlenen sınavların bu seneki sınav takviminin bulunduğu bölümdür. Bu bölüm üzerinden gireceğiniz, ALES – e-YDS – YDS – KPSS – EKPSS – KPDS – TUS – DUS –  DİB – İSG – MBSTS – STS TIP – YKS – EUS – YDUS – ÖSYS – DGS sınavlarının sınav tarihler, başvuru tarihleri, geç başvuru günü ve sonuç tarihlerinin yayımlandığı bölümdür.

ÖSYM SIKÇA SORULAN SORULAR MENÜSÜ: Sıkça sorular sorular menüsünde, ÖSYM tarafına sorulan sıça sorularla ilgili bilgilerin bulunduğu bölümdür. Bu menü üzerinden ÖSYM’ye sıkça sorulan soruları görebilir veya inceleyebilirsiniz.

Ayriyeten ÖSYM’yi sosyal paylaşım siteleri olan Facebook – Twitter veya Youtube tarafından takip edebilir ve anlık paylaşımlarından haberdar olabilirsiniz.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …