Home / Kripto Paralar / Ripple Nedir? Ripple Satın Al!

Ripple Nedir? Ripple Satın Al!

RİPPLE NEDİR VE ÇIKIŞ TARİHİ HAKKINDA?

Ripple, 2012 yıllarında dijital sanal ağ parası olarak piyasada kullanılmaya başlandı. Ripple, Kurucu ise “OpenCoin, Coe Chris Larsen ve CTO Jed McCaleb” tarafından ortak olarak kurulmuştu.  Türkçe kökeni olarak Dalgalanmak anlamına gelir. Dünyanın son zamanlarda teknolojiye oldukça fazla yönelmesiyle birlikte birçok sanal para birimi türemektedir. Bitcoin’i en yakın takip eden sanal para birimlerinin en başında “Ripple” gelmektedir.

Geçtiğimiz sene içerisinde gündeme oturan Reeple ve diğer sanal paralar, gündeme düşmesiyle birlikte yaklaşık 10 kat artım göstermekte. Şu ana kadar toplamda 100 Milyar kadar Ripple para üretimi yapıldı. 38 Milyarı Kullanım oranı olarak’ta piyasada. Şimdiye kadar bildiğimiz pek çok kripto paranın aksine Ripple, Yapılamayan Madenciliği ve Ledger adı altında blockchain tabanlı defterlerin hepsinin bir şirket tarafından yönetildiği bir koin’dir. Şu anda da bunun dezavantajını görmekte. Ripple kazandıranlar olarak yerini ilk sırada almakta. 2017 yılının en çok kazandıran kripto para birimi olarak diğer kripto para birimlerini geride bırakmıştır. Bu yıl ise yardımcısına en çok kazanım sağlayan 14’ncü kripto para birimi oldu.

Ripple değer bakımından oldukça zengin bir değere sahip. Bir Bitcoin’in masrafı ve kar’ı bakımından düşünecek olursak, Bitcoin’in yapımı işlenişi piyasaya sürülüşü oldukça pahalıya mal olmakta bu nedenle Ripple yapılış bakımından oldukça zengin bir kripto para birimidir. Son zamanlarda hem gelişmesi hemde güvenilirliği ile Ripple kendini amorti etmiş durumda. Dünya da en çok kullanım gören ve tercih edilen üçüncü kripto para birimidir. Bundan sonraki yıllarımızda artık kripto sanal paralar hayatımıza iyice yerleşeceğe benziyor. Buda demektir ki şimdiden alt yapımızı hazırlamamız ve kripto para birimlerini iyi takip etmemiz gerekiyor.

RİPPLE PARA NERDEN ALINIR?

Dünya üzerinde kripto para birimi yeni yeni yaygınlaşsa da, teknolojinin hızlı olduğu bir dönemde bir malzemenin çıkmasıyla yayılması arasında fazla bir aralık olmadığını görüyoruz. Yani Dünya üzerinde kripto para satan çok sayıda şirket ve sanalsal İnternet siteleri var demektir. Şöyle bir baktığımızda bu tür İnternet siteler arasında “Binance“nin ilk sıra olduğunu görüyoruz.

NEDEN RİPPLE VE AVANTAJLARI NELER?

Ripple, Türkiye’den Akbank ve American Expres, Santander gibi 100’ü aşkın güçlü ve güvenilir para ve varlık transferi yönetmektedir. Ayrıca blockchain teknolojisi ile son derece hızlı ve maliyet bakımından da oldukça düşük ve global çapta işlem yapma olanakları sunmakta. Hızlılık konusunda da Dünyanın her hangi bir yerinden başka bir yere hızlılık konusunda gözetlersek 4 saniye gibi zamanda işlem hızlılığı sunmakta. Sistemsel olarak Ripple ağı hızlılık konusunda saniyede 50 bin civarı işlemi aynı anda kaldırabileceğine inanılıyor.

KRİPTO RİPPLE KAÇ ADET VAR?

Block zincirinin çalışması için belli bir kriptoya ihtiyat duyulmakta Bitcoin gibi maden bakımından yapılışı zor ve masralı değildir. Tam aksine en büyük dezavantajı da kolay ve masrafsız yapılmasıdır. Şu an için Dünya üzerinde yaklaşık 1 Milyar adet Ripple XRP dijital para vardır. Ancak sadece 38 XRP adeti işlem görmekte. Değer bakımdan da Ripple, uzun bir süre 0.25$ dolar gibi işlem görürken, son zamanlarda kripto dijital paralara olan yoğun ilgiden dolayı 1.37$ dolar’a yükseldi. TL bakımında bakarsak 2,99 TL gibi işlem görmekte.

RİPPLE KULLANIM ŞEKİLLERİ?

Kullanım bakımından Ripple, Dolar , Euro, Pound ve yen gibi para birimleri farketmeksizin her hangi bir para birimini kesinti yaşamadan direkt olarak aktarılmasına izin verilmek için tasarımı gerçekleştirilmiştir. Gerek hızlılık gerekse güvenlik bakımından son derece güvenilir bir sistemi sayesinde kendini bu zamana kadar taşımayı bilmiştir. Ripple hayatımıza girdiği günden beridir, Ripple hakkında bazı ekonomistler para birimi hakkında şüphede kalırken bazıları da son derece güvenilir olduğunu aktarmakta. Şimdiye kadar Dünya üzerinde bir çok para birimi üretimi yapıldı, bazı şirketler Bitcoin gibi masrafı yüksek olmasından dolayı iflas edip bırakmakta bazıları ise teknolojinin farkından faydalanmakta ve değer kazanmakta.

ALTCOİN RİPPLE’NİN KURUCUSU VE MAL VARLIĞI?

Son zamanlarda haberlerin ve medyanın da sıkça söz ettiği kripto paralar popüler bir ivme ile büyümeye başlıyor. Bir çok İnsan dijital paraların doyum noktasına ulaştığını gözlemlerken altcoinlere yöneldiler. Altcoin denirken akla ilk olarak Ripple geliyor. Ripplenin kurucu olarakta “Chris Larsen” ilk akla gelen isim. Chris Larsen, Aaltcoinler olarak piyasaya sürdüğü Ripple’yi Dünya’ya tanıtmasının ardından Dünyanın zenginleri arasında yerini 14. sıraya getirmişti. Dolar bazında şu anda 2,47 dolar olarak işlem gören Ripple, kurucu olan Chris Larsen’i Dünyanın en zengin 14’cü olmasına yetti. Bundan sonraki zamanlarda da Chris Larsen’in kurduğu Ripple, bakalım sahibini daha ilerilere taşıyabilecekmi.

Ripple dijital para biriminin kurucusu Chris Larsen hayatını kaleme alacak olursak, 1960yılında San Francisco/California’da doğdu. Annesinin iş mesleği İliüstratör’lük yapıyordu. Babası ise San Francisco Uluslararası United Airlines uçak firmasında tamirci olarak çalıştı. 1984 yılında Muhasebe işinde çalıştı. Üniversite hayatından sonra Brezilya, Ekvador ve Endenozya’da mezun oldu. Taki 2012/2013 yılına kadar bir çok sektörde farklı dallarda işler yaptı ve sene 2012’yi gösterdiğinde Eylül ayında Larsen, Ryan Fugger tarafından geliştirilmiş bir konsepte göre Ripple adı altında yeni bir dijital para birimi ile ödeme protokolünü geliştirmeye başladı ve kendi şirkeni kurdu. Ripple Protokolünün asıl amacı ise her iki tarafın kendi aralarında yapacakları para işlemlerini anında ve doğrudan transferini sağlamaktır. Yönetim şekli ise Güvenlik bakımından OpenCoin sürekli olarak işlem kayıtlarını doğrulamak için Ripple’yi programladı.

Piyasa değeriyle 700 milyar dolara ulaşan kriptp para piyasalarında Bitcoin adlı para birimi 15 bin 78 dolar bazında işlem görerek 250 milyar doların üzerinde yer alırken, Geçtiğimiz yılın (2017) en değer göreni en büyük sıçramayla önde gelen Altcoinler arasında Ripple XRP yapmıştır. Piyasada çalışan çok sayıda dijital para trendi bulunmakta. İleriye dönük geleceğinizi teminat altına almak için her hangi bir dijital para üzerine yatırım yapmak için deneyime ve birikime sahip değilseniz bir danışman aracılığıyla bilgi desteği alarak gereken işlemleri başltın. Bu tür Kripto paralar riskli işlerdir. Çünki her yatırım kararı sizin kişisel sorumluluğunuzdur.

2019 YILINDA ÇOK SAYIDA BANKA RİPPLE KULLANACAK?

Kripto para olarak son zamanlarda çağın en gözde haberleri arasına da girmiş olan Ripple dijital para şimdiden kullanıcının yüzünü güldürmekte. Dünyanın bir çok Ülkesinde kullanılan Ripple kendini genişletip dünyanın bütün Ülkelerinde kullandırmayı hedefliyor. Teknolojinin son hızla haret ettiği şu zamanda İnternet aracılığı sayesinde para transfer etmek için kullanıma geçirilen bir iletişim protokolü CEO’su Brad Garlinghouse, 2019 başlayacak ve düzinelerce bankanın dijital sanal paralarını kullanacağını belirmiştir.

Bitcoin gibi maliyeti yüksek olan para birimlerden olmadığını belirten CEO Garlinghouse, Son söylemlerine göre, Ripple bankaların kendi aralarında işlemlerini daha hızlı bir şekilde sağlamak için uğraşlar peşinde olduğunu belirtmekte. Amaç, Hem yapım olarak çok ucuza mal olacak hemde zaman kaybı olmadan hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Şu an XRP’yi kullanan bankalar olduğu ve sistem yeni olduğundan pek fazla anlaşılmamakta. İleriye dönük bakılırsa 2019 yılının son zamanlarına doğru işlemlerin hem kolay yapılabileceği, hemde eskisinden daha hızlı işlem yapılabileceği öngörülmüştür.

About beditor

Check Also

ETHOS Coin Nedir? Ethos Satın Al!

ETHOS Coin nedir? ETHOS coin nasıl satın alınır? ETHOS satın alırken dikkat edilmesi gereken konular …