Home / Genel Siteler / Rus Oligarş Sovyet Bitkilerini Büyük Bitcoin Maden Merkezine Dönüştürüyor!

Rus Oligarş Sovyet Bitkilerini Büyük Bitcoin Maden Merkezine Dönüştürüyor!

Rus Oligarş Sovyet Bitkilerini Büyük Bitcoin Maden Merkezine Dönüştürüyor!

Bloomberg’in 24 Kasım’da yaptığı açıklamada, eski Sovyetler Birliği’ndeki en büyük veri merkezi olan BitRiver, bir yıl önce Sibirya’daki Bratsk kentinde açıldı ve müşterilerinin çoğu tesisi Bitcoin’e (BTC) madencilik yapmak için kullanıyor. Veri merkezi, kripto para birimi madencilerinin, bir zamanlar dünyanın en büyük alüminyum eriticisi olduğu şeyde ucuz enerjiden faydalanmalarını sağlar. Tesis, 1960’larda SSCB tarafından, faaliyetlerini sürdürmek için hala aktif olan hidroelektrik santrali ile inşa edildi.

Veri merkezinin konumu aynı zamanda soğuk bir iklimden de faydalanır ve madencilik donanımının soğutma maliyetlerini düşürürken daha yüksek verimlilik oranlarında çalışmasını sağlar. Milyarder ve dünyanın en büyük ikinci alüminyum şirketi olan Rusal Rusal Oleg Deripaska, Bitriver’ın en büyük hissedarı. Veri merkezini yaklaşık beş yıl önce inşa etme fikrine sahip olduğunu ve tesislerini yeniden inşa etmek için Rusal şirketini alüminyum ve elektrik üreticisi En + ile birlikte yönlendirdiği bildirildi.

Bloomberg’e göre, Rus hukuku kripto para birimi madenciliğini tanımıyor. Bu yasal gri alandan dolayı, Bitriver doğrudan madencilikle uğraşmaz, ancak yalnızca Japonya, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer veri merkezleri gibi çalışan müşterilerine ekipman ve teknik hizmetler sağlar. Deripaska ve ailesinin % 45 hissesine sahip olduğu En +, tesise 100 megawatt’a kadar enerji ve 100.000 evi sürdürecek kadar enerji sağlıyor. Tesis Rusya’daki en büyük hidroelektrik santralidir ve veri merkezi sürekli fazla enerji satmasını ve müşteri tabanını çeşitlendirmesini sağlar.

BitRiver, kilowatt-saat başına 2.4 ruble, katma değer vergisi olmadan yaklaşık 0.038 dolar ‘a eşdeğerdir ve madencilere kWh başına 3.5 ruble (0.055 dolar) satmaktadır. Karşılaştırma için, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama elektrik fiyatı kWh başına yaklaşık 0,12 ABD dolarıdır.

Bitcoin Madencileri Bitcoin Fiyat Düşüşünden Etkilenmedi!

Bitcoin kısaca 7.000 dolar ‘ın altına düştüğü için, Bitcoin ve genel kripto para birimi piyasası bu hafta başlarında önemli bir düşüş kaydetti. Yine de, madenciler kapasitelerini artırmaya devam etmek istiyorlar.

“ Hiç bir madenci kapitülasyonu yok” yorumunda, ağ karma oranındaki bir artışın ve beklenen zorluk artışının ardından Bitcoin girişimci Alistair Milne’nin Pazar günü yaptığı açıklamada. Devam etti:

“Yaklaşan yarıya kesinlikle dikkat ediyorlar ve görünüşe göre son zamanlardaki düşüşe kapılmamışlar.”

Alman Bitcoin maden şirketi Northern Bitcoin, dünyanın en büyük madencilik çiftliğinin ne olacağı konusunda ortaklaşa inşa etmek için ABD merkezli rakip Whinstone ile birleşme anlaşması imzaladı.

 

 

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …