Home / Kripto Paralar / Stellar Nedir? Stellar Satın Al

Stellar Nedir? Stellar Satın Al

Stellar nedir? Stellar nasıl üretilir? Stellar nasıl satın alınır? Stellar nasıl satılır? Stellar’ın özellikleri nelerdir? Sterlar’ın tasarımı nasıldır? Stellar’ın çalışma şekli nasıldır? Stellar gerçek hayatta kullanılabilir mi? Tüm bu bilgilere ve daha fazlasına sitemiz aracılığıyla kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.

STELLAR NEDİR?

Stellar Kripto para birimidir. 2014 yılında geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafından kurulmuştur. Ripple ve Mt Gox’un kurucuları tarafından ortaklaşa kurulmuş olan Stellar Finansal kuruluşlar arasında ödemelere izin ceren açık kaynaklı bir ağ grubudur. Stellar bankaları M-pesa ve buna benzer ödeme platformlarına bağlayarak finansal kuruluşların ulaşabileceği alanı ve ölçeği artırmayı sağlayacaklarını açıkladı. Ayrıca para birimleri arasında kesintisiz değişim yapma ve herkesin düşük maliyetli finansal servis kurasına imkan sağlayacaktır. Stellar’ın para birimi ise Lumens’dir.

STELLAR’IN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Stellar Konsesnsüs Protokol – SCP – işlemlerini kayıt eden kapalı bir sisteme güvenmeden uzlaşmaya ulaşmak amacıyla bir sistem sağlamaktadır. Bu nedenle Stellar , PoW (İş Kanıtı)’na ya da Proof of Stake’e dayanmayıp, ağ Bizans anlaşma sistemine dayanır.

Stellar zinciri, tüm kullanıcıların her bir hesapta en az 20 tutmalarını, kesintisiz bir işlem akışı sürdürmelerini ve bunların orjinal olduklarından emin olmalarını gerektirir. Sistemi tamamlamak için ağ geliştiricileri, Stellar Lumes’i yıllık %1‘lik sabit sabit bir artış oranı ile enflasyona dayalı bir para birimi haline getirmiştir.

STELLAR’IN TASARIMI NASILDIR?

Stellar para alışverişini gerçekleştirmek için kurulan açık kaynaklı bir protokoldür. Stellar içerisinde bulunan sunucular, protokolün bir yazılım uygulamasını çalıştırarak diğer Stellar sunucularına bağlanmak için internet’i kullanır ve global bir değer değişim ağı oluşturur. Her sunucu, tüm hesapların kaydını ağa depolar ve bu kayıtlar “defter” adı altında bir veri tabanına saklanır. Sunucuların hepsi “Consensus” adı verilen bir süreçle mevcut defterine hangi işlemin uygulanacağı konusunda anlaşmaya varırlar.

STELLAR’IN ÇALIŞMA ŞEKLİ NASILDIR?

Stellar fiat para birimi cinsinde olan ödemelere izin verir. Ancak – XLM adında kendi dijital para birimine de sahiptir. Geliştirici beyinler Stellar ağını kendisinden ayırmak istedikleri için bu ismi seçmişlerdir. DDoS saldırılarına karşı güvenli tokenleri olarak görev yapmaktadır. Çünkü Stellar ağı, fiat para birimlerini aktarmak için kullanıcıların az miktarda Lumens – 0.00001 XLM harcamasını gerektirir. Böylece piyasaların daha küçük veya daha az likid olduğu döviz çiftliğine yönelik işlemleri kolaylaştırmak amacıyla köprü görevi görmektedir.

STELLAR ÇALIŞANLARI;

Kripto para, Teknoloji ve Blockchain kadınların varlığının eksik olduğu birkaç alan arasında. Ancak Stellar’da bu genel olarak sektörü yansıtmıyor. Çünkü Stellar’ın personellerinin yaklaşık olarak  yarısı (%50)‘sini kadınlar oluşturmaktadır.

STELLAR GERÇEK HAYATTA KULLANILACAK MI?

Kripto para kullanıcıların merak ettiği soru “Stellar gerçek hayatta kullanılacak mı?” sorusu oluyor. Biz bu soruya şu şekilde cevap vermek istiyoruz.

Stellar bulut tabanlı bankacılı yazılım şirketi olan Oradian, Nijerya’da bulunan mikrofinans kurumlarıyla bağlantı kurmak amacıyla Stellar Ağı’nı kullanmayı planlamaktadır.

Filipinliler, Hindistan ve Batı Afrika’da 2016 Aralık ayında daha fazla ortaklık ilan edildi.

2017 Ekim ayı içerisinde IBM ile Stellar arasında küresel ödemelerin hızını artırmak amacıyla bir ortaklık kuruldu.

STELLAR KÂR AMAÇLI KULLANILABİLİR Mİ?

Stellar’ın kurucuları olan Jed McCaleb projenin asıl amacının para kazanmak olmadığını öne sürerek, bunun yerine yoksullara yardım etmek için Blockchain teknolojisinin gücünü kullanmayı amaçladığını söyledi. Ayrıca Stellar’ın modeli dünyanın herhangi bir yerinden banka hesabı olmayan kişilere para gönderme ve alma olanağı sağladığını da dile getirdi.

STELLAR DÜNYA GENELİNDE İLGİ GÖRÜYOR MU?

Stellar kâr amaçlı değil de para transferi amacıyla kullanıldığı için dünya genelinde yoğun ilgi görmektedir. Bazı ülkelerde ortaklık amaçlı kullanılmaktadır. Bazılarında ise kurumlarla bağlantı kurmak amacıyla kullanılmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse;

Filipinliler, Batı Afrikalılar ve Hindistanlılar aralarında ortaklık kurak amacıyla kullanmaya karar vermişlerdir.

Stellar ve IBM, küresel ödemelerin hızını artırmak için ortaklık kurmuşlardır.

Bulut tabanlı bankacılık şirketi olan Oradian ile Nijerya’daki mikrofinans kurumlarıyla bağlantı kurmak amacıyla Stellar kullanmayı planlıyor.

STELLAR’İN TANITIMI

Blockchain dünyasında her şeyin basit değildir. İnsanlar genellikle bu konuların anlaşılması için makaleler de ya da video çekerek açıklamaya çalışırlar. Stellar bunlardan farklı bir tanıtım yapmak istedi ve dağıtık fikir birliği kavramını açıklamak için birleşik fikir birliği adı altında bir çizgi roman yayınladılar. Yayımlanan çizgi romana Stellar’ın internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

STELLAR’IN REGÜLATÖRLER İLE NASIL BİR UYUMU VARDIR?

Stellar’ın regülatörler ile tamamen uyumlu yeni dalga Kripto paralardan oluşan bir grubun parçasıdır.

En başlarda Kripto kullanıcıları, yeni para biriminin finansal kumlardan farklı bir şekilde çalıştığı gerçeğinden hoşnut kalmışlardı. Ancak bu trend devam ederken bu sektörde çalışan insanlar uzun vadede regülatörlerle çalışmak zorunda olduklarını fark ettiler. Şu anda ise regülatörler ve finansal kurumlar Blockchain teknolojisinin gücünün farkındalar ve Stellar sayesinde kripto paralara eskiden daha sıcak yaklaşıyorlar.

STELLAR ALIM – SATIM İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Stellar alım – satım işlemini gerçekleştirmek için öncelikli olarak Kripto para alım – satım sayfalarından birine kayıt olmanız gerekmektedir. Daha sonra kayıt olduğunuz adres üzerinden alım – satım yollarını takip ederek satın alabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse örnek site olarak Türkiye’de en çok kullanılan Kripto para alım – satım adresi olan www.binance.com adresini verebilirim.

Binance’ye Kayıt Ol

Binance üzerinden Stellar satın almak için öncelikli olarak Binance’ye kayıt olmanız gerekmektedir. Binance’ye kayıt olmak için Binance.com adresine giriş yapın. Daha sonra sağ üstte bulunan “Kayıt Ol” yazısının üzerine tıklayın. Karşınıza gelecek olan sayfada sizden “E-Posta”, “Şifre”, “Şifre Onay” istenecektir. Bu bölümlere kişisel bilgilerinizi yapın. Bilgilerinizi yazdıktan sonra en altta bulunan “Referral ID (optional)” yazılı kutucuğu boş bırakın ve en altta bulunan “Binance’ye katılıyorum Kullanım Koşulları” yazılı kutucuğa tıklayarak onaylayın. Onaylama işlemini gerçekleştirdikten sonra en altta bulunan “Kayıt Ol” yazılı kutucuğa tıklayın. Daha sonra karşınıza yapboz gelecektir. Yapboz parçasını boş bulunan yere oturtun (Bu  Güvenlik açısından bir onay şeklidir). Tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra kayıt olduğunuz E-posta adresine Binance tarafından onay linki gönderecektir. E-posta adresine giriş yapın ve Binance tarafından gönderilen linki onaylayın. Onay işlemini gerçekleştirdikten sonra kayıt işleminiz gerçekleşecektir.

Satın Alma İşlemi İçin

Kayıt işleminiz gerçekleştikten sonra satın alma işlemini gerçekleştirmek için Binance.com adresine tekrar girin. Sağ üstte bulunan “Giriş Yap” yazısının üzerine tıklayın. Karşınıza gelecek olan sayfaya girdiğiniz bilgileri yazarak Binance’ye giriş yapın. Giriş işleminiz gerçekleştikten sonra sol üstte bulunan “Borsa” yazısının üzerine gelin ve altta çıkacak olan “Temel” yazısının üzerine tıklayın. Daha sonra karşınıza gelecek olan sayfanın sağ kısmında bulunan “Search (Arama)” yazılı bölüme “XLM” yazın ve altta çıkacak olan “XLM/BTC” yazısının üzerine tıklayın. Daha sonra sayfanın orta kısmında bulunan grafiğin altındaki tablo üzerinden Stellar satın alma işlemini “Yeşil renkli Satın Al XLM” yazılı tablo üzerinden veya satma işlemini “Pembe renkli Sat XLM” yazılı tablo üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: Aldığınız Stellar Kripto paraları alım – satım yaparken grafik üzerinden borsa durumuna dikkatli bakmanız gerekmektedir. Aksi taktirde zarar edebilirsiniz.

About aeditor

Check Also

ETHOS Coin Nedir? Ethos Satın Al!

ETHOS Coin nedir? ETHOS coin nasıl satın alınır? ETHOS satın alırken dikkat edilmesi gereken konular …