Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / UYAP Giriş Yap

UYAP Giriş Yap

UYAP giriş yap, sitemiz üzerinden UYAP sistemine daha hızlı ve güvenilir bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

UYAP NEDİR?

UYAP açılımı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olup Adalet Bakanlığı Merkezi tarafından 2000 yılında Bilişim Sistemi içerisinde iki aşamalı olarak kurulmuş olup 2001 yılında faaliyete geçmiştir. UYAP Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’nın güvenlik ve iş sürecini hızlandırmak amacıyla kullandıkları sistemdir. Ayrıca kurumların yaptığı işleri kağıtsız olarak sistem üzerinden gerçekleştirmesini sağlayan bilgi sistemidir.

UYAP’A KİMLER KAYIT VE GİRİŞ YAPABİLİR?

UYAP açılımından da anlaşıldığı gibi Yargı birimlerinde çalışan Hakimler, Savcılar ve Diğer Personeller, e-imza üzerinden giriş yapabilmektedir. UYAP’a giriş yapmak amacıyla şimdiye kadar dağıtılan e-imza sayısı 70.000’den fazladır.

UYAP NE AMAÇLA NERELERDE KULLANILIR?

Bu sistemde UYAP internet sitesi üzerinden bir çok bilgiye ulaşabiliriz. Ulaşabileceğimiz bilgilerden bazıları şu şekildedir;

 • Adli Sicil Bilgi Sisteminin Üzerinden, Sabıka Kayıtlarına
 • MERNİS üzerinden, Nüfus Kayıtları ve Adres Kayıt Sisteminden, Adres Kayıtlarına
 • POLNET üzerinden, Ehliyet Kayıtlarına
 • Merkez Bankası üzerinden, Döviz Kurlarına
 • TAKBİS üzerinden, Tapu ve Kadastro kayıtlarına otomatik ve hızlı bir şekilde anında alınabilmektedir.

UYAP ÜZERİNDEN NE GİBİ BİLGİLERE ULAŞABİLECEĞİ?

AYAP üzerinden çok sayıda bilgiye ulaşabilir ve çok sayıda bilgiden faydalanabilirsiniz. Bu bilgilerden bazıları şu şekildedir;

 • Her gün yapılan güncelleme üzerine en güncel Adalet Bakanlığı haberlerine
 • En güncel mevzuatlara ulaşabilirsiniz
 • Değişmiş olan Kanun Hükümlerinin eski hallerine ve yeni hallerine
 • Metin içeriklerindeki Mevzuat ve İçtihatlar için sorgulama yapılabilmektedir.
 • Ana yasa mahkemesinin gerçekleştirmiş olduğu tüm kararlara
 • AİHM’nin Türkiye hakkında verdiği tüm kararlara
 • Yargıtay’ın ve Danıştay’ın emsal üzerine verdiği kararlara
 • Uyuşmazlık Mahkemesinin verdiği kararlara

UYAP’A NASIL GİRİŞ YAPABİLİRİM?

UYAP internet sitesi üzerinden giriş yapmak isterseniz UYAP resmi internet adresi olan http://www.uyap.gov.tr adresine giriş yapın ve ana sayfada bulunan “PORTALLAR” kısmına tıklayın. Gelen seçeneklerden size uygun seçeneğe tıklayıp gelen sayfadan sağ üstte bulunan “sisteme giriş” kısmına tıklayın. Gelen “yeni UYAP uygulaması ile giriş” veya e-devlet aracılığıyla giriş” seçeneklerinden size uygun olanını seçin ve girişinizi yapın.

UYAP İNTERNET ADRESİNİN İÇERİĞİNDE NELER BULUNMAKTADIR?

UYAP internet sitesi içeriğinde zengin içerikler bulundurmakta olup aramakta olduğunuz işlemlere kolayca ulaşım sağlamaktadır. İçeriği şu şekildedir;

UYAP HABERLER VE DUYURULAR BÖLÜMÜ: Haberler ve duyurular bölümünden en güncel Adalet Bakanlığı haberlerini ve duyuru haberlerini görebilir veya inceleyebilirsiniz.

UYAP BÖLÜMÜ: UYAP internet sitesi içeriğinde bulunan UYAP bölümünde, Tarihçe – Ödül ve kalite – Alt yapı – UYAP eğitimleri – Sempozyumlar – Aşamalar – Genel Bilgi – Projeler – Ziyaretler bölümleri bulunmaktadır.

Tarihçe bölümü; Tarihçe bölümünde, UYAP’ın tarihini anlatmaktadır.

Ödül ve kalite bölümü: Ödül ve kalite bölümünde, UYAP’a yurt dışından ve yurt içinden verilen tüm ödüllerin yer aldığı bölümdür.

Alt yapı bölümü: Alt yapı bölümünde, UYAP Projesinin Yazılımı, Projenin Donanım Alt Yapısı, Projenin UÇ Bilgileri, Projenin Donanım Bilgileri, Projenin Donanım Temini Aşamaları, Uygulama Geliştirme Ve Entegrasyonları, Sistem Merkezi Ve Acil Durum Merkezi, Bilişim Ağı, Donanım Ve Ekipman, Yardım Masası, Bilgi Güvenliğinin Açıklamaları bulunmaktadır.

UYAP eğitimleri bölümü: Uyap eğitimleri bölümünde, Temel Bilgisayar Eğitimi, Uzman Kullanıcı Eğitimi, Teknik Ofis Eğitimi, UYAP Hizmet İçi Eğitimleri, Adalet Müfettişlerine Verilen UYAP Seminerleri, Avukatlara Verilen UYAP Seminerleri, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Adalet Akademisinden Verilen UYAP Eğitimleri, Görevden Yükselme Eğitimleri, Başarılı Personele Verilen Ödüller, Uzaktan Eğitim, UYAP Modüllerinin Yıllara Göre Uzaktan Eğitim İçeriklerinin Üretimi, Uzaktan Eğitimden Yararlanılmasına İlişkin Sayılar, UYAP Eğitimleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular açıklamaları bulunmaktadır.

Sempozyumlar bölümü: Sempozyumlar bölümünde yıllara göre “Törenler, Kongreler, Sempozyumlar, Fuarlar, Konferanslar, Günler, Seminerler” bulunmaktadır.

Aşamalar bölümü: Aşamalar bölümünde UYAP’ın oluşumundaki hangi aşamalardan geçtiğini belirten yazılar bulunmaktadır.

Genel bilgiler bölümü: Genel bilgi bölümünde UYAP hakkında genel bilgileri açıklayan bölümdür. UYAP hakkında geniş bilgiler edinmek için inceleyebilirsiniz.

Projeler bölümü: Projeler bölümünde, UYAP tarafından gerçekleşen ve gerçekleşmek için kurulan projelerin bulunduğu bölümdür.

Ziyaretler bölümü: UYAP ziyaretler bölümünden, Adalet Bakanlığının yıllara göre ülke ziyaretlerini görebilir ve  gittikleri ülke ziyaretinde ne gibi faaliyet yaptıklarını inceleyebilirsiniz.

UYAP PORTALLAR BÖLÜMÜ: Portallar bölümünde giriş yapmak istediğiniz vatandaş, kurum, e-satış, avukat, bilirkişi portalları ve sms bilgi sistemi bölümleri bulunmaktadır.

UYAP YAYINLAR BÖLÜMÜ: Yayınlar bölümünde Sunumlar, İnteraktif CD, El Broşürleri, Uluslararası Tanıtım, Görme Engelliler İçin, Kitaplar, Filmler, e-dergi, Mobil UYAP Sistemi bölümleri bulunmaktadır.

Sunumlar Bölümü: Sunumlar bölümünde, UYAP sunumları hakkında bilgi verilmektedir.

İnteraktif CD Bölümü: UYAP’ın İnteraktif CD’ sinin yayımlandığı bölümdür.

El Broşürleri Bölümü: El broşürleri bölümünde, UYAP’ın şimdiye kadar hazırladıkları broşürlerin tamamının bulunduğu bölümdür.

Uluslararası Bölümü: UYAP’ın Uluslararası Ödülleri, Etkinlikleri, Yurt İçi Ve Dışı Fonlar, Uluslararası Etkinlikler, Kamu Kurumların Yurt Dışı Yarışmalardaki Durumu hakkında bilgilerin verildiği bölümdür.

Görme Engelliler İçin Bölümü: Görme engelliler için bölümünde, görme engelli olan vatandaşların sistem üzerinde rahatça gezebilmeleri için kurulan bölümdür.

Kitaplar Bölümü: Kitaplar bölümünde,  UYAP tanıtım kitaplarının bulunduğu bölümdür.

Filmler Bölümü: Filmler bölümünde, UYAP hakkında hazırlanan videoların yayımlandığı bölümdür.

e-dergi Bölümü: e-dergi bölümünde, UYAP hakkında hazırlanmış olan dergilerin yayımının yapıldığı bölümdür.

Mobil UYAP Sistemi Bölümü: Mobil UYAP sistemi bölümüne girildiği zaman UYAP internet sitesi otomatik olarak mobil uygulama görünümüne geçerek sitenin daha basit olmasını sağlıyor.

UYAP E-TAKİP TANITIMI VE PROGRAMLARI BÖLÜMÜ: E-Takip duyuruları bölümünden “e-Takip duyurularına, kurumların MERSİS numaralarının XML ile UYAP’a aktarılması duyuruları, Tarafların IBAN numaralarının XML ile UYAP’a gönderilmesi” duyurularına bakabilirsiniz. Ayrıca e-Takip programlarına ve kurulumlarına da bakabilirsiniz. Kayıtı programlar; “Java dosyaları, Java e-Takip programı, Linux e-Takip programı, Sunumlar, Dosyalar, Uyum Kodları” gibi dosyaların indirilmesi ve kurulumu hakkında bilgiler alabilirsiniz.

UYAP YARARLI LİNKLER BÖLÜMÜ: Yararlı linkler bölümü adından da anlaşıldığı gibi bize yarayacak olan sayfaların linklerini barındıran bir bölümdür.

Bu bölümde: Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi,  Bakanlıklar, Yüksek Mahkemeler ve Yargılar, Başkanlık, Müsteşarlıklar, Üst Kurullar, Valilikler, Üniversiteler, Askeri Linkler, Barolar, Genel Müdürlükler, Büyükşehir Belediye Başkanlıkları, Uluslararası Kuruluşlar, Araştırma Kurumları Ve Enstitüler, Hukuk Fakülteleri, Diğer Bağlantılar, Bölge Adliye Birimleri, Ceza İnfaz Kurumları, İdari Yargı Birimleri ve Eğitim Merkezleri, bulunmakta olup bu birimlerle ilgili linkler bu bölüm içerisinde yer almaktadır.

UYAP EDİTÖR MAC BÖLÜMÜ: Editör mac bölümünden uygulamanın dokümanlarını inceleye bilir ve editörlerin yazdıkları konuları inceleyebilirsiniz.

BASINDA UYAP BÖLÜMÜ: Basında UYAP bölümünde basında UYAP hakkında yazılan haberlerin yayımlandığı bölümdür.

UYAP HUKUKİ YARDIM BÖLÜMÜ: Hukuki yardım bölümünde UYAP sistemi üzerinden hukuki yönden aklınıza gelen soruların yanıt bulunması amacıyla oluşturulan bölümdür.

UYAP İŞLETİME GEÇİŞ TAKVİMİ: UYAP işletime geçiş takvimi bölümünden, İl ve İlçelere Göre UYAP İşletimde Olan Ağır Ceza Merkezleri, UYAP İletiminde Olan Bölge İdare Mahkemele, UYAP İşlemde Olan Ceza İnfaz Kurumları, UYAP İşletimde Olan Adli Tıp Kurumları, Şube Müdürlükleri, UYAP İşletimde Olan Hakim Evleri, UYAP İşletiminde Olan Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüklerine bakabilirsiniz.

Daha fazla, daha geniş ve daha açıklayıcı bilgi için UYAP resmi internet sitesine girerek bakabilirsiniz. Siz değerli site takipçilerimize daha fazla bilgi vermek amacıyla sitemizi takip etmeye devam edin. Bizi takipten etmekten ayrılmayın.

About aeditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …