Home / Devlet Siteleri / E DEVLET / (VBS) Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş Yap

(VBS) Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş Yap

VBS nedir? Ne için kullanılır?

Veli Bilgilendirme Sistemi’nin kısaltılmış hali ”VBS”’dir. Bu sistem 2007 yılının ilk ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) tarafından insanların kolay ve hızlı bir şekilde okula gönderdikleri öğrencilerinin okul bilgilerine İnternet sistemi üzerinden erişimine sağlanmak amacıyla kurulmuş bir sistemdir. Bu sistem Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bağlantısı ile geliştirilmektedir.

Ülkemizde genel olarak baktığımız zaman Eğitimin en üst düzeyde olduğunu görmek mümkündür. Gerek Devlet olarak Gerekse çalışanlar olarak Eğitime verdiğimiz desteklerin sayesinde çocuklarımızı güvenilir bir şekilde geleceğe hazırlamaktayız. Yeni nesil gençlerin okullarda aldığı derslerin sonuçlarını Veli Bilgilendirme Sistemi sayesinde görmek mümkün.

Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS)’ne http://e-okul.meb.gov.tr adresinden giriş yapabilirsiniz. Girişiniz sağlandıktan sonra bu sistem üzerinden veli olarak öğrencinizin okul ile alakalı bütün bilgileriniz izleyebilirsiniz. Örnek olarak.

Sınav Başvuru Sonuçları!

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sisteminin İnternet üzerinden bizlere sunmuş olduğu bu sistem sayesinde öğrencilerimizin sınav başvuru sonuçlarını bu sistem üzerinden takip edebiliriz.

Devamsızlık Bilgisi!

Bazı öğrenim gören öğrenciler velilerinden izinsiz okullarını aksatırlar ve bu yaptığı kaçamağı velisinden saklarlar bu sistem sayesinde artık devamsızlık konusuna son nokta konulmuş olup devamsızlığın önüne geçilmiştir hem öğrenci okula yönelik fazla devamsızlık yapamayacak hemde okulla iç içe olacaktır.

Sınav Tarihleri!

Sisteme Girişinizi yaparak, öğrencinizin sınav tarihlerine bakıp, sınav öncesi hazırlıkların da yardım etmenizle öğrencinizi sınava daha başarılı olmasında bir püf noktanın ışığını yakmış olacaksınız.

Bu ve Buna benzer birçok merak ettiğiniz soruların yanıtını Veli Bilgilendirme Sistemi sayesinde bulabilirsiniz. Sistem İnternet üzerinden çalışan bir sistemdir. Evinizde Bilgisayarınız olmasa bile artık ”Mobil program” sayesinde giriş yapmanız mümkündür. Ülkemizde pek çok Veli tarafından kullanıma açılan Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS), Öğretmen ve okul yönetimi tarafından yönetilmektedir. Öğrencilerin genel okul bilgileri yönetim tarafından düzenlenip online işlemlere aktarılmaktadır. Böylece öğrenciler ve veliler sistem üzerinden yorulmadan kolay bir şekilde genel bilgilerine ulaşmaktadır.

Öncelik olarak bu sisteme İstanbul, İzmir, Adana, Ankara, Eskişehir olmak üzere bu beş Büyük İlde sistem kullanıldı ve sistemin başarılı olmasıyla birlikte Türkiye’nin bütün okulları bu kapsama taşındı. 

VBS’ni Mobil Cihazlarda Kullanma?

Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) E-okul, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi ve İşlem Dairesi Başkanlığının hazırlamış olduğu bir Mobil Uygulamadır. Bu Uygulamayı İnternet Üzerinden mobil erişim cihazınıza indirmeniz oldukça kolaydır yapmanız gereken? Android cihazlarınız dan telefon veya tablet gibi, Google Play Store bölümüne girerek yukarıdaki kodlama yerine MEB E-Okul VBS yazarak Devletin size sunmuş olduğu resmi programı indirerek Android cihazınıza kurmalısınız. Kurulum bittikten sonra size okul tarafından verilen Öğrenci No ve T.C Kimlik Numaranızı doğru bir şekilde girerek giriş yapınız. Girişi tamamladığınız da size açılan sayfanın içerisinde sizin öğrencinize ait bilgilere ulaşabilirsiniz.

İnsanların Eğitime verdiği değer gün geçtikçe artmakta. Bu değerle birlikte öğrencilere verilen Eğitimde de hız kazanmakta. 2007 yılından beridir kesintisiz iletişim sunmak için sunulan bu program 2018 yılında da sorunsuz devam etmesi bekleniyor. Sizlerde bu sisteme giriş yaparak yeni yıl döneminde de sizi ne gibi bir yeniliklerle karşılaşacağınızı bilmiyorsanız bu sistem üzerinden bundan sonraki yıllarda da ulaşmak mümkündür. 2017 ve 2018 yılı Eğitim, Öğretim yılının başlangıcında büyük ilgi görmeye başladı. Bu ilk dönemin başlangıcında ihtiyaç haline gelen işlemlerin gerçekleştirileceği bu sistem yönetim tarafından araştırılmaya başlandı. Binlerce E-Okul yani Veli Bilgilendirme Sistemi girişi için merak edilen bazı konular şunlar.

Bu program yukarıda belirttiğimiz gibi Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç duyduğu bir sistemdir. Bu sistemin ilerlemesini ve içeriklerini Okul yönetimi tarafından sağlanmaktadır. Bu sistemle Öğretmenler de rahat bir şekilde puanlama, ders sonucu vs konuları halledebilecek. Giriş Ana sayfası üzerinde özel duyurular belirtilmektedir. Öğrencilerin yıl boyu çalışıp Taktir, Teşekkür gibi belgelerinin hesaplanması da gene bu sistemde bulunmaktadır. Öğrencinin bütün ders notlarının branş öğretmenleri tarafından bu sisteme girilmiş olaması gerekmektedir. Branş öğretmenleri bütün notları girmesinden sonra Taktir, Teşekkür belgesi için puan hesaplaması yapılabilir. Öğrenci yıl başından başlayıp okul tatile girene kadar çalışmış ve çalışmasının değerlendirilmesini heyecanla beklerken E-Okul sayesinde hesaplama yapabilir.

Taktir, Teşekkür Hesaplama Nasıl Olur?

Öğrencileri çalışıp, yaptığı başarılardan dolayı ödüllendirme yapılır. Bunun içinse puanının ne kadar olduğu hangi derslerden ne kadar puan aldığı çok önemlidir. Taktir vede Teşekkür belgeleri derslerin genel olarak ağırlıklı ortalamalarının Taktir belgesi için ortalamanın 85 ve üzeri olması Teşekkür Belgesi için de 70 ve üstü olması öğrenciyi ödüllendirmeye yeterlilik hakkı kazandırır. Bu belgeleri almak için öğrencilerin kesinlikle zayıf derslerinin olmaması lazım. Bundan dolayı genel olarak bir Ortaokul öğrencisinin tüm derslerinin ortalaması geçerli not 45 ve üzeri olması, Liseler için de 50 ve üzeri olması şarttır. Bu belge için gerekli mevzuat bile vardır.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise Kurumları Yönetmenliği Şeklinde başlık atılan yönetmelikten kısaca biraz bahsedelim.

Taktir ve Teşekkür Ödülleri ve Ödüllerin Verilmesi!

(1) İlkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul ve imam- hatip ortaokullarının bütün sınıflarında puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00 diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00/84.99 olanlar ”Teşekkür” EK-6 85.00 puan ve yukarıda olanlar ”Taktir” EK-7 belgesi ile ödüllendirilir.

(2) İlköğretim kurumlarının tüm sınıflarında derslerinde ki başarı durumuna bakılmaksızın:

a) Ulusal ve Uluslararası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren

b) Çeşitli sosyal, Kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren öğrenciler ” İftihar Belgesi” EK-8 ile ödüllendirilir.

c) İftihar belgesi ilkokullarda sınıf öğretmeninin teklifi ve okul yönetiminin kararı doğrultusun da ortaokul ve imam hatip ortaokulların da ise öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulunca verilir.

ç) İftihar belgesi e-Okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. İlkokullarda okul yönetiminin olur tarih sayısı, ortaokullar da ise Öğrenci davranışları Değerlendirme Kurulunun toplantı tarih ve karar numarası belgenin tarih ve numarası olarak kabul edilir.

(3) İftihar Belgesiyle ödüllendirilenler, özel olarak yapılacak bir toplantı veya törende diğer öğrencilere duyurulur. Bu öğrencilerin adları ve fotoğrafları okulun İnternet sayfasında yayınlanır ve uygun bir yere asılır. Teşekkür ve Taktir Belgesiyle ödüllendirilenlerin belgeleri, sınıf veya rehber öğretmeni tarafından karne ile birlikte öğrencilere verilir.

Taktir, Teşekkür ve İftihar Belgelerine sahip olmak kolaydır. Bu belgelerden her hangi birine sahip olmak için, bol bol çalışıp yıl sonunda iyi bir puanla çıkış yapmak gerekir. Bu belgelere sahip misiniz yada değil misiniz  bu soruların cevaplarını E-Okul’un resmi sitesi olan http://e-okul.meb.gov.tr Milli Eğitim Bakanlığı çerçevesinde sunulan site sayesinde sorgulama yapabilirsiniz.

E-okul ile EBA kurs kaydı yapılmaktadır. Bunun için yapmanız gereken işlem, http://eba.gov.tr adresi üzerinden yapılmaktadır. Yazılı olan İnternet adresinde bulunan üst menünün sol tarafında yer alan EBA ders sekmesine tıklamanız gerek. Sonrasın da ise açılan ikinci pencerede e-Devlet bilgileri, Açık öğretim bilgileri, Mebbis bilgileri, öğrenci bilgileri ve EBA KOD ile girişi yapmanız mümkündür.

About beditor

Check Also

e-Devlet Üzerinden TKGM Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden, “www.girisyap.com” aracılığıyla giriş yaparak yüzlerce kuruma ait binlerce dosya üzerinden faydalandığınız gibi, …