Home / Genel Siteler / 2020 Yılı Bitcoin Halving’ e Yaklaşırken! Bitcoin Halving Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey!

2020 Yılı Bitcoin Halving’ e Yaklaşırken! Bitcoin Halving Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey!

2020 Yılı Bitcoin Halving’ e Yaklaşırken! Bitcoin Halving Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey!

 Mayıs 2020 yılının ortalarında, madencilik ödülü olarak verilen Bitcoin arzı, tekrar yarıya indirilecek. Söz konusu halving  Bitcoin fiyatında bir artışa neden olur mu? En son ne zaman gerçekleştiğine bağlı olarak, tamamen söz konusu değil. İşte bilmeniz gereken her şey.

Bitcoin 630,001 bloğuna ulaşıldığında, 14 Mayıs 2020’de gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Madencilik ödülü blok başına 12.5 Bitcoin’den 6.25 Bitcoin’ e düşecek. Bu Bitcoin için üçüncü yarı olay olacak; yaklaşık dört yılda bir veya 210.000 blokta gerçekleşir. 2012’deki ilk yarı yarıya blok ödüllerini 50’den 25 Bitcoin’ e düşürdü , 2016’da tekrar 25’den 12,5 Bitcoin’ e düşürdü.

Bitcoin blok zincirindeki bu kodlanmış fikir birliği kuralı, 2140 Bitcoin‘in son sirkülasyonunda mayınlanacağı 2140 yılına kadar her dört yılda bir blok ödül sübvansiyonunu kesmeye devam edecektir. Sonuç olarak, zaman içinde, ağ üzerinde genel enflasyon oranını düşürerek her gün daha az Bitcoin oluşturulacak.

Bitcoin’in belirteç ihracı, altın gibi diğer kıt varlıkların arz ve enflasyon eğrisini taklit etmek içindir. Ancak altından farklı olarak, Bitcoin‘in kıtlığı, dünya çapında dağıtılmış bir düğüm ağı (blok zincirinin bir kopyasını tutan ve onaylayan bilgisayarlar) ve ağdaki işlemleri işlemek için kaynak kuran madenciler tarafından yönetilir.

Yeni Bitcoin‘leri açık dolaşımda yayınlama mekanizması olarak hareket etmenin yanı sıra, madencilik blok ödülü, özel işlem donanım ve elektriği yoluyla, karma oranını gerçekleştiren madencilere ekonomik bir teşvik sunmaktadır. Her yarıya indiğinde, madencilere yeni bloklar bulma teşviki yarıya indiriliyor. Bugün her gün yaklaşık 1.800 yeni Bitcoin basılıyor (yaklaşık 11 milyon dolar değerinde), ancak bir sonraki yarıya çıktıktan sonra bu günde sadece 900 BTC’ye düşecek.

Bitcoin’in ilk iki yarı döngüsünde, hem Bitcoin’in fiyatında hem de ağın ilgili maden hash oranında bazı vahşi dalgalanmalar gördük. Önceden yarıya vurma etkinlikleri, 2020’de neler olabileceğine dair herhangi bir ipucu verebilir mi?

İlk yarı: 28 Kasım 2012!

Bitcoin’in ilk yarısı 210,001 numaralı blokta bir aksamadan gerçekleşti. 2012’de, Bitcoin hala yeni ortaya çıkan bir dijital varlıktı. O zamanlar tek büyük Bitcoin takas şu an için geçerli olan Mt. Gox, Bitcoin’in toplam işlem hacminin yaklaşık% 70’ini oluşturuyordu – o zamanlar günde sadece birkaç milyon dolar tutuyordu.

İlk yarıya çıkan 12 ayda Bitcoin, çoğunlukla 5 ile 15 dolar arasında işlem görüyordu. İlk yarı günü, 10,5 milyon – tüm Bitcoin’ lerin yarısı – açık dolaşımda bulunmuştu. Bitcoinin fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 30 YTL’nin 2011’in ortasından% 60’a düşerek, yaklaşık 200 milyon ABD doları değerinde toplam piyasa değeriyle 12 dolar civarındaydı.

2012 yılında, günlük yeni para basımı 7.200 Bitcoin‘ e ulaştı – o zamanlar 86.000 dolar civarındaydı. Yeni Bitcoin’ler için madene nispeten düşük ekonomik teşvik verildiği göz önüne alındığında – ve onları bir borsaya atılmasının zorlukları göz önüne alındığında – Bitcoin’in madencilik karma oranının o dönemde saniyede sadece 22 terahash (trilyon karma) olması sürpriz değildi. Bu, şu anki madencilik karma oranının saniyede yaklaşık 100 Exa hash’tan (EH / s) yaklaşık beş milyon kat daha azdır.

Bugünün donanımını kullanarak, yarım dolar sırasındaki tüm ağa uyması için 1.000 dolar ‘dan daha az madencilik ekipmanı yeterli olacaktır; 2012 yılında, çoğu madencilik, bugün kullanılan özel ASIC donanımı yerine, grafik kartlarında yapıldı.

Bitcoin için gerçek fiyat hareketi ilk blok ödül indiriminin ardından aylarda arttı. Protokolün ilk büyük teknik engelini sorunsuz bir şekilde geçmesiyle, kripto para birimine duyulan güven haklı gibiydi – ve Kıbrıs’taki finansal kriz, 2008 tarzı bir küresel bankacılık çöküşünün korkularını canlandırırken, Bitcoin tüm zamanların en yüksek 30 dolarını geçmişe 2013 yılının Mart ayında% 1,500’den fazla artış göstererek 200 dolar ‘a yükseldi. 2013 sonunda, Bitcoin dört rakamlı bir değere ulaşmak için% 500’lük bir pompalamaya devam edecek – sonunda dijital varlıklarını aşağı çeken yorucu bir ayı piyasasına girmeden önce 2015 yılı başlarında yaklaşık 200 dolar düşük.

 

Bitcoin’in ilk yarıya çıkarılması, o zaman, temel olarak, matematiksel ilkelerin gerçekten kıt bir dijital varlık oluşturmak için kullanılabileceğini kanıtlayan protokoldü – ve bir seferde madencilik için verilen ödülleri, token ekonomisini dengesizleştirmezdi. Kıtlığının arkasındaki matematiğin sağlam olduğunu belirleyen Bitcoin, gelecek aylarda güçlenmeye başladı. Ekonomik belirsizlik karşısında giderek daha titrek görünen geleneksel para birimleri ile, dijital, sansüre dayanıklı güvenliğe olan talep Bitcoin’in büyümesini körüklüyor.

 

İkinci yarı: 9 Temmuz 2016!

Bitcoin’in bir sonraki yarıya etkinliği 420.001 numaralı blokta gerçekleşti. 2016’ya gelindiğinde, Bitcoin ekosistemi, dört yıl öncesine kıyasla büyük ölçüde olgunlaşmıştı. Günlük işlem hacmi günde 75 milyon dolara çıktı, Bitcoin fiyatı ise 400 dolara ve 6 milyar dolara satıldı. Bu süre zarfında, Mayıs 2016’da BitMEX’in 100x kaldıraç sürekli takas ürününün lansmanını takiben yüksek kaldıraçlı Bitcoin türevleri ticareti başlamaya başlamıştı.

Bitcoin, ikinci yarıdan önce, 2016 yılının ilk birkaç ayında, çoğunlukla 400-450 dolar civarında işlem görüyordu. Mayıs ayında fiyatı% 65 oranında artarak 750 dolar ‘a ulaşmadan önce 750 dolar’ lık bir anlık yüksek seviyeye ulaştı. Ancak, yarıya çıktıktan birkaç hafta sonra, Bitcoin fiyatı% 15 artarak 550 dolar ‘a düştü. Anlaşıldığı üzere, çöplük sahte bir şeydi, Bitcoin bu seviyelerde bol miktarda alım desteği bulmuş ve yılı 1000 dola ‘a kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar kapatmak için neredeyse% 100 yükselişe geçmiştir.

Bitcoin’in maden ağı da hızla büyüyordu. 2016 yılına gelindiğinde, Bitcoin madenciliği, GPU’lar üzerine inşa edilen kuleler yerine özel ASIC donanımı gerektiren giderek daha profesyonel hale geldi. Hash oranı, önceki yarıdan bu yana 68.000 kat artmış ve rekabetçi bir madenci ağı şu anda 3.600 Bitcoin ‘lik günlük bir pay için savaşıyor – o zaman 2.3 milyon dolar değerinde. Bu, 2012’de yapılan esas olarak hobisi madencilik operasyonunun tam tersi bir durumdaydı. Madencilerin, Bitcoin’in fiyatlarının istikrarını korumaktan giderek daha fazla endişe duymaları anlamına geliyordu.

Bitcoin’in ilk yarısını sorunsuz bir şekilde bıraktıktan sonra, tüccarlar 2016 yarısına daha iyi hazırlanabilirler; bu, yarısından önce bir pompa ve yarısından sonra dökümü için mükemmel koşullar yaratır. Fakat daha büyük resme ve Bitcoin’in yüksek oranındaki görünen boğaya bakıldığında, Bitcoin’in ikinci madencilik ödülünün düşürülmesini izleyen aylarda, tüm zamanların en yüksek fiyatlarını yakalaması bir sürpriz olmadı.

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …