Home / Genel Siteler / 450 Milyon Değerinde ki Bitcoin  FSB’ ye Mi Gönderildi?

450 Milyon Değerinde ki Bitcoin  FSB’ ye Mi Gönderildi?

450 Milyon Değerinde ki Bitcoin  FSB’ ye Mi Gönderildi?

BBC’nin 15 Kasım’da yayınlanan Rus Servisi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, şu an feshedilmiş olan kripto para birimi borcundan 450 milyon dolar değerindeki kayıp kripto para birimi Bitcoin, Rus istihbarat ajansı Federal Güvenlik Bürosu’na (FSB) ait bir fona aktarılmış olabilir.

BBC’nin, kurucu Alexander Vinnik’in altı yıl boyunca Bitcoin’de (BTC) 4 milyar dolara kadar dolandırıcılık ve kara para aklama suçu ile suçlandığı Bitcoin-e kripto değişim vakası hakkındaki soruşturması, bağlantıda olduğu iddia edilen yeni detayları ortaya koydu FSB’ye müşteri fonunu kaybetti.

BBC, sözde eski FSB memuru Anton Nemkin olan Anton isimli bir kişiyi Bitcoin-e’nin kurucu ortağı Aleksey Bilyuchenko ve bir spin-off satışının arkasında yer alan WEX satışının arkasındaki Konstantin Malofeyev ile bağdaştığı iddia edilen ses dosyalarını aldı.

Anton, 2018’deki bir iş toplantısında Bilyuchenko’nun WEX’in kripto varlıklarını içeren soğuk cüzdanları kendisine teslim etmesini istedi. Söz konusu devir tesliminin ardından, Bilyuchenko Moskova’daki bir FSB departmanına teslim edildi, burada birkaç sivil polis memuru WEX operasyonları hakkında onu sorguladılar.

Ertesi gün Anton, iddiaya göre Bilyuchenko’dan WEX’in cüzdanlarında depolanan tüm şifrelemeleri kabul ederek, varlıkların “Rusya’nın FSB fonuna” verileceğini belirtti. O dönemde cüzdanların bir kısmı 450 milyon dolar değerinde kripto para birimi içeriyordu.( borsadaki müşterilere aitti)

Bilyuchenko sonunda söz konusu tutarı transfer etmeyi kabul etti. Blockchain.com ve Explorer.Litecoin.net’ten gelen veriler, söz konusu cüzdanlardan 30.000 Bitcoin ve 700.000 Litecoin’in (LTC) transfer edildiğini ve o sırada 350 milyon ABD dolarına eşdeğer olduğunu belirtti.

Temmuz ayında, eski WEX CEO’su Dmitri Vasilyev İtalya’da tutuklandı. Nisan 2019’da Vasilyev, Kazak kenti Almatı kentindeki polis teşkilatı tarafından WEX borsası üzerinden 20.000 dolar tutarında yerel bir yatırımcıyı dolandırmakla suçlandığı iddiasıyla cezai soruşturma konusu oldu.

Aynı ay, Amerika Birleşik Devletleri savcıları BTC-e ve Vinnik hakkında şikayetçi oldu. Dosyalama başına, Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) geçtiğimiz yıl sırasıyla 88 milyon dolar ve 12 milyon dolar para cezasına çarptırılan Bitcoin-e ve Vinnik için cezalar belirledi.

Dosyalama, Bitcoin-e ve Vinnik’in FinCEN’e kaydolmayı, Para Aklama Önleme uygulamalarını uygulamadığını veya genel olarak şüpheli faaliyetleri bildirmediklerini açıkça belirtti.

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …