Home / Genel Siteler / Bitcoin Core Son Güncel ve Trend Gelişmeler!

Bitcoin Core Son Güncel ve Trend Gelişmeler!

Bitcoin Core Son Güncel ve Trend Gelişmeler!

Kripto değişim BitMex araştırma koluna göre, yazılımda yapılan geliştirmeler için olmasaydı, Bitcoin (BTC) düğüm senkronizasyonu mümkün olmazdı.

BitMex Research, 2012’den 2019’a kadar süren Bitcoin Core yazılımlarının İlk Blok İndirme (IBD) zamanlarını ölçerek blok zinciri indirdi ve doğruladı ve sonuçlarını 29 Kasım’da yayınlanan bir blog yazısında paylaştı. Araştırma ekibi, Bitcoin Core yazılımının eski sürümünün şimdi senkronize edilemeyebileceğini ve yazılıma yapılan ölçeklenebilirlik geliştirmelerinin ağın çalışması için gerekli olduğunu iddia ediyor:

Bitcoin’in eski sürümleri, 2015 – 2016 döneminde gerçekleşen işlem hacminde alımın üstesinden gelmek için mücadele etti. Bu nedenle, yazılım geliştirmeleri olmadan, bugün bir başlangıç senkronizasyonunun neredeyse imkansız olabileceği sonucuna varıyoruz. ”

Ekip ayrıca 0.8.6’dan önce Bitcoin Core versiyonlarını da aldı, ancak bu versiyonlar 2015-2016 dönemini senkronize edemedi. Ekip ayrıca eski yazılımları oldukça güçlü bir donanımda çalıştırmaya çalıştı ancak boşuna. Araştırmacılar şunları kaydetti;

“Daha sonra 64 GB RAM ve 8 Intel i9 işlemcili yeni yerel makinemizde Bitcoin Core 0.7.0 çalıştırmayı bile denedik, ancak düğüm hala 2016’yı geçemedi. IBD zamanları ve eski düğümlerin tam olarak senkronize edilememesi, bu ölçeklenebilirlik geliştirmeleri için olmasaydı, kullanıcıların en yüksek spesifikasyon donanımına sahip olsalar bile, Bitcoin esasen ölmüş olacağını gösteriyor. ”

Hızdaki en önemli gelişme, geliştiriciler standart bir yerine Bitcoin için üretilmiş bir imza doğrulama kütüphanesi kabul ettiklerinde Bitcoin Core sürüm 0.12.0’dan sonra gerçekleşti.

Düğüm yazılımının bu özel sürümü, Ayrıştırılmış Tanıklık (SegWit) işlemlerinin imzalarını da doğrulamamaktadır, çünkü bunları desteklemediğinden, eşitleme zamanlarını daha da kısaltır.

İlginç bir şekilde, Bitcoin Core 0.14.0’a kadar ölçeklenebilirlik geliştirmeleri görünüşte hızlanmaya devam etti ve senkronizasyon zamanlarını nispeten dar bir zaman aralığında tuttu. Bu ilk sürümlerden sonra, Bitcoin ağının ve onun büyüklüğünün popülaritesi, yazılımda yapılan ölçeklenebilirlik geliştirmelerinden çok daha hızlı bir şekilde artmaya başlayarak daha uzun senkronizasyon süreleri sağladı. BitMex araştırma ekibi şu sonuca varıyor:

“Veriler aynı zamanda teknolojik yeniliğin, ilerleyen blokaj zincirine ayak uyduramayacağını ve IBD zamanlarının artacağını gösteriyor” dedi.

Bitcoin geliştirmedeki odağın çoğu, ademi merkeziyetçiliğin korunmasına adanmıştır; bu, ağın bir düğümünü çalıştırmak için gereken donanım şartnamelerinin mümkün olduğunca mütevazı tutulması anlamına da gelir. Gereksinimleri azaltmak için, geliştiriciler ayrıca nispeten düşük dört megabayt blok ağırlık sınırını (SegWit ile) ve blok zincirinin boyutunun kontrol altında kalmasını sağlayan nispeten yüksek bir blok süresi olan 10 dakika tuttu. Hala, Bitcoin blok zincirinin büyüklüğü 293.37GB’tır ve ortalama blok büyüklüğü 1 megabaytın üzerindedir. Bitnodes izleme kaynağına göre, bugün dünya genelinde 9,5 milyondan fazla erişilebilir düğüm var.

En son Bitcoin Core yazılım güncellemesi 0.19.0.1, SegWit işlemlerini doğal olarak destekleyen Bech32 kullanarak ölçeklenebilirliği daha da artırıyor.

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …