Home / Genel Siteler / Bitcoin’ i Tamamen Yasaklamak Yada Kaldırmak Mümkün Mü?

Bitcoin’ i Tamamen Yasaklamak Yada Kaldırmak Mümkün Mü?

Bitcoin’ i Tamamen Yasaklamak Yada Kaldırmak Mümkün Mü?

Lider kripto para birimi Bitcoin ilk dünyaya merhaba deyişi ;  Bundan tam 10 yıl önce  (2009) kimliği henüz tam olarak doğrulanmayan Satoshi Nakamoto isimli bir kişi veya bir grup tarafından bir mail grubuna dokuz ( 9 ) sayfalık bir pdf dosyası gönderildi. Gönderilen bu mail başlığı ise az önce bahsetmiş olduğumuz “ Kişiden kişiye elektronik para sistemi.” Ve bu şekilde Bitcoin hayatımıza ilk adımlarını attı. Daha sonra çok fazla yüksek seviyelere ulaşarak dünya bazında yaygınlaştı ve ismini duyurup gündem de yerini aldı. Peki şu an Bitcoin’ in 10 yıllık başarı, performans ve popülaritesine rağmen kaldırmak ya da yasaklamak mümkün mü?

Bu konu hakkında Rusya Devlet Duması! Na bağlı olan Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov bazı açıklamalarda bulundu. Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov’ a göre Bitcoin yada herhangi bir kripto parayı tamamen yasaklamak oldukça zor. Ana nedenini ise hala resmiyette bir tanımının olmayışına bağlaydı ve ; Rusya’da para ikamesi yasaklanmış durumda. Ama kripto paralar para ikamesi olarak tanımlanmıyorlar. Ülkedeki tek para birimi ruble olarak gözükse de farklı itibari paralar da kullanılıyor. Bu sorunların çözülebilmesi için öncelikle yasal bir tanım yapmak gerekiyor. Kripto paralar para ikamesi mi yoksa dijital para olarak mı değerlendirilecekler?

Yine Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov’ a göre ;Kripto para ve Bitcoin hakkında insanlar hakkında hala şüphe ve soru işaretleri mevcut. Ve ekliyor ; 

“Dijital finans varlıklarıyla ilgili hazırlanan yasa tasarısında bu kripto paraların yasaklanması öneriliyordu. Rusya’ da ki kripto para kullanıcılarına bazı sorumluluklar yüklemeyi öneren bazı tasarılar da hazırlandı. Bu tasarılar hala tartışılıyor olsa da yetkililerin kafalarında bazı soru işaretleri var. Belki bu tasarıların hala yasalaşmamış olmalarının sebebi budur.”

Sonuç olarak; Anatoly Aksakov’ a göre her ne kadar bazı insanlar dijital paralar ve özellikle Bitcoin hakkında tedirginlik duysalar da bir çok sebep Bitcoin’ in yasaklanmasına engel olacaktır ve Bitcoin’ in şu an için yasaklanması söz konusu olamaz.

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …