Home / Genel Siteler / Bitcoin Şifresi Kırılabilir Mi?

Bitcoin Şifresi Kırılabilir Mi?

Bitcoin Şifresi Kırılabilir Mi?

Bitcoin’ in Blockchain gibi yüksek şifreleme teknolojisi sayesinde çalıştığı birçok insan tarafından bilinir. Bundan yola çıkılınca bu teknolojinin de bir şekilde karşı konulacağı profesyonel hacker’ lar tarafında kırılabileceği akla gelir. Ancak teorik anlamda her şifrenin kırılabilme ihtimali elbette mümkündür. Fakat Bitcoin şifresi kırmak diğer şifreleri kırmaktan bir hayli zordur.

Bitcoin sisteminin kullanmış olduğu şifre teknolojisini yıkmak milyarlarca dolarlık bir yatırımın sorunu diyebiliriz. Bitcoin sistemi, Bitcoin sistemine üye olan milyonlarca bilgisayarların toplam işlem gücü ile çalışır.( Hash Power) Bitcoin sistemini kırmak diğer anlamda başka birinin şifrenizi çalması hash power’ ın yarısından fazlasına sahip olmasını gerektirir. Bu saldırıya da % 51 saldırı denir. Saldırıyı yapan kişi Hash Power’ ın çoğunluğunu ele geçirmek zorundadır. Ve ele geçirdiği takdirde yapabileceği işlem sistemi durdurmaktır. Kayıtları değiştiremez.

Şayet saldırıyı özel sektörün yapması imkansıza yakın zordur. Hash Power’ ı yarısından fazlasını oluşturmak için o güce sahip bilgisayarları bir araya getirip üretmesi ya da satın alması gerekir. Bundan dolayı saldırının yapılması için gereken bilgisayar gücünün toplanması milyarlarca dolarlık yatırım gerektirir. Bununla beraber Bitcoin madenciliğinde zorluk seviyesi oldukça fazla olmasından dolayı, özel yapım bilgisayarlar kullanılmaktadır. Bu durumda saldırı yapılıp Bitcoin’ i kullanılmaz hale getirebilmesi için saldırganın daha sonra kullandığı  bu bilgisayarları başka alanda kullanması olanaksızdır. Milyarlarca dolarlık harcama ile sonuç olarak hiçbir gelir getirmeyecek bir işlem yapılmış olur bu saldırı ile.

Bitcoin sonuç olarak üst düzey, gizlilik esas alınarak tasarlanmıştır. Bitcoin’ e ve Bitcoin sistemine sızmak, ya da herhangi bir saldırı  yapmak ,oldukça profesyonel yöntemler ile bile mümkün değildir. Ayrıca tekniklerin yanı sıra yüksek teknoloji  ile özel hazırlanmış bilgisayar sistemi  gerekir. Yukarı da da bahsettiğimiz gibi bu sistemi kırmak imkansıza yakın zordur.

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …