Home / Genel Siteler / Blockchain Adasın’ da Bitcoin, Cinayet ve Mafya!

Blockchain Adasın’ da Bitcoin, Cinayet ve Mafya!

Blockchain Adasın’ da Bitcoin, Cinayet ve Mafya!

Gazeteci Daphne Caruana Galizia’ya suikast ve maruz kaldığı yolsuzluk ağı, ülkenin kripto dostu yönetimini devirmekle tehdit ediyor.

Bu hafta Malta’nın başkenti Valletta sokaklarında “mafya devleti” ve “katiller” sesleri yankılandı. Protestolar ve uluslararası inceleme, Başbakan Joseph Muscat’ a dün gece ulusal bir skandal yüzünden istifa etmesi için yoğun bir baskı yaptı: çözülmemiş gazeteci Daphne Caruana Galizia cinayeti.

Bu arada Çarşamba günü, yakındaki bir oyun konferansında, kendinden ilan edilen Bitcoin mucidi Craig Wright, sadece birkaç mil ötede neyin ortaya çıktığını bilmeden kripto para biriminin müjdesini ve sahtekarlığa karşı koyma kabiliyetini vaaz ediyordu. İroni de şok edici değildi.

Caruana Galizia iki yıl önce öldürüldü. Arabasında havaya uçurulmuştu, yıllarca Malta’yı bozan yolsuzluğu açığa vurma, kurumlarını aşındırma ve Avrupa Birliği’nin geri kalanına yayılma tehdidinde bulunma görevini üstlenmişti.

Malta’yı Sarsan Soru Şu: Öldürmesini Kim Emretti?

Davanın baş zanlısı, 20 Kasım’da lüks yatında Malta’dan kaçmaya çalışırken tutuklanan ünlü işadamı Yorgen Fenech. Fenech, Malta’nın enerji tedarikçisi ElectroGas’ın yönetim kurulundaydı. Şirket, acımasızca susturulmadan önce, Caruana Galizia’nın bir sonraki teşhirine konu oldu. Fenech’in dramatik tutuklanmasından sadece birkaç gün sonra, hükümet bakanları Konrad Mizzi ve Keith Schembri’nin dikkatini çeken yeni kanıtlar ortaya çıktı. Her ikisi de istifa etti, polis tarafından sorgulandı ve yanlış yönlendirmeyi reddetti. Schembri’nin özellikle şu an istifa etmesi yönünde yenilenen çağrılarla karşı karşıya olan Başbakan’a yakın olduğuna inanılıyor.

Cuma günü erken saatlerde Muscat’ın kabine, Fenech’in komplocuları hakkında bilgi alması karşılığında affedilme talebini reddetti ve polis kefaletiyle serbest bırakıldı.

Bitcoin Bağlantısı!

Bir blog yazısında, Caruana Galizia’nın oğlu Paul, annesinin, iki siyasetçi olan Fenech ile ölmeden önce Azerbaycan’la bir doğalgaz tedarik anlaşması arasındaki olası bağlantıları araştırdığını söyledi.

Azerbaycan’ın devlete ait petrol ve doğal gaz şirketi Socar ile yapılan anlaşma, Malta’nın gazının açık pazar oranının yaklaşık iki katı kadar ödeme yaptığını gördü. 2018’de ElectroGas’ın tesislerinde bir Bitcoin madenciliği çiftliği işletmeyi planladığını gösteren e-postalar ortaya çıktı.

Yazışmalar, ülkenin ana elektrik santrali olan Delimara’da bir Bitcoin madenciliği veri deposu inşa edilmesine ilişkin tartışmaları detaylandırdı ve şebekeye elektrik ihraç etmek için ağlarını kullanma kapasitelerini kullanmak üzere devlete ait şebeke işletmecisi Enemalta ile müzakereleri önerdi.

About robot

Check Also

Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü?

  Bitcoin Fiyatı 7.400 Dolar’ a Geriledi! 8.000 Dolar Hala Mümkün mü? Bitcoin fiyatı geçtiğimiz …