Home / Kripto Paralar / Ethereum Nedir? – Ethereum Satın Al

Ethereum Nedir? – Ethereum Satın Al

Ethereum nedir? Ethereum nasıl satın alınır? Ethereum üretimi nasıl yapılıyor? Ethereum ne amaçlarla kullanılabilir? Ethereum’da Token Nedir? Ethereum ileriki zamanlarda Bitcoin’in yerini alabilir mi? tüm bu bilgilere ve daha fazlasına sitemiz aracılığıyla kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.

ETHEREUM NEDİR?

Ethereum (ETH) kripto paralar arasında Bitcoin’den sonra en çok kullanılan para birimidir. 2013 yıllarının sonlarında Vitalik Buterin tarafından kurulmuştur. Ethereum ilk defa Kuzey Amerika’da Bitcoin konferansında dijital paraların “Petrolü” olarak tanıtılmıştır. Tanıtımdan önce kendilerinin bile beklemediği büyük bir ilgi ile karşılaşmışlardır. Ethereum dışarıdan bakılınca “Altcoin” gibi görünse de diğer altcoinlere göre çok daha farklıdır. Günümüzde borsaya açılmadan önce ön plan toplayan Coin’lerde bağışlar ve talepler Ethereum ile alınmaktadır.

ETHEREUM NE AMAÇLARLA KULLANILABİLİR?

Ethereum akıllı kontrat ve token gibi sistemlere sahip olmakla birlikte, diğer Kripto paralardan faklı özelliklere sahiptir.  Bu sistem ve özellikler sayesinde para transferi daha güvenilir ve hızlı bir şekilde gerçeklemesi mümkündür.

Kripto para dünyanın ilk ortaya çıkış mantığına uygun olan Ethereum, belki de gelecek zamanda Bitcoine göre daha iyi bir ödeme aracı haline gelmektir. Hatta litecoin ile birlikte akıllı kontrat özelliklerinin bulunması, Ethereumu birkaç adım öne taşıyabilir.

Eğer ki Kripto para birimleri gelecek zamanda kabul edilirse, Ethereum akıllı kontrat sayesinde araba kiralama veya ev tın alma-kiralama işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz. Yada internet üzerinden alışveriş gerçekleştireceğiniz zaman daha güvenli bir transfer işlemi yapılmasını mümkün kılacaktır. Almış olduğunuz ürün sizin elinize gelene kadar, paranız güvenle ve sistemdeki herkesin görüp, şahit olabileceği bölüme saklanmış olacaktır.

 

ETHEREUM NASIL ÜRETİLİR?

Ethereum üretimi diğer kripto paralardan farklıdır. Diğer altcoinler ASIC ve CPU madenciliği kullanırken Ethereum bunları kullanmadan üretilir. Ethereum üretiminde GPU madenciliği yapılmaktadır. Ayrıca Ethereum zorlu blokları çözmede GPU yani ekran kartları daha etkili ve efektiftir.

Ethereum üretimi yapmak isteyenler kişilerin bazı şeylere ihtiyacı vardır. Bunlar;

İyi bir ekran kartına, Github üzerinden indirebileceği bazı yazılımlara ihtiyaç vardır. Ethash algoritması ile çalışır. Ayrıca madencilik yaparken veya alıp satarken bir cüzdana da sahip olmanız gerekiyor. Bunun için de online olarak kolayca Ethereum cüzdanı edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Pool (havuz ) olarak adlandırılan ve çözülen blok başına hediye veren karlı sistemlere de dahil olabilirsiniz.

ETHEREUM NASIL SATIN ALINIR?

Ethereum satın alma işlemini www.binance.com adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Binance üzerinden Ethereum satın alma işlemini gerçekleştirmek için öncelikli olarak Binance internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir.

Binance’ye Üye Olmak İçin

Binance.com internet sitesine giriyoruz. Daha sonra sağ üstte bulunan “Kayıt Ol” yazısının üzerine tıklıyoruz. Karşımıza gelecek olan sayfada bulunan E-Posta, Şifre, Şifre Onay kutucuklarını kişisel bilgilerinizle doğru bir şekilde dolduruyoruz. Bilgileri doldurduktan sonra “Binance’ye Katılıyorum Kullanım Koşulları” yazılı kutucuğu işaretliyoruz. Daha sonra karşınıza gelecek olan yapboz’u boşluğa yerleştirin. (Bu bir onay şeklidir.) Daha sonra Binance’ye kayıt işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Binance Üzerinden Ethereum Satın Almak İçin

Binance’ye kayıt işleminiz gerçekleştikten sonra Binance üzerinden Ethereum satın alma işlemini gerçekleştirmek için, Binance internet adresine giriş yapın. Daha sonra sol üstte bulunan “Borsa” menüsünün üzerine gelin ve altta çıkacak olan “Temel” yazısının üzerine tıklayın. Daha sonra sağ üstte bulunan arama bölümüne “ETH” yazın ve altta çıkacak olan “ETH/BTC” yazısının üzerine tıklayın. Daha sonra sayfanın orta kısmında bulunan grafiğin altında bulunan “Satın Al ETH” yazılı kutucuğun içinde bulunan “Fiyat”, “Miktar” yazılı kutucukların içine satın almak istediğiniz Ethereum fiyatını ve miktarını yazarak doldurun. Daha sonra en altta bulunan “Satın Al ETH” yazılı kutucuğa tıklayarak Ethereum satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Binance Üzerinden Ethereum Satmak İçin

Binance üzerinden Ethereum satma işlemini gerçekleştirmek için öncelikli olarak Binance internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Binance internet sitesine giriş yaptıktan sonra “Borsa” menüsünün üzerine gelin ve altta çıkacak olan “Temel” yazısının üzerine tıklayın. Daha sonra sağ üstte bulunan arama bölümüne “ETH” yazın ve altta çıkacak olan “ETH/BTC” yazısının üzerine tıklayın. Yazının üzerine tıkladıktan sayfanın orta kısmında bulunan grafiğin altında bulunan “Sat ETH” yazılı kutucuğun içinde bulunan “Fiyat”, “Miktar” yazılı kutucukların içine satmak istediğiniz Ethereum fiyatını ve miktarını yazarak doldurun. Daha sonra en altta bulunan “Sat ETH” yazılı kutucuğa tıklayarak Ethereum satma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

ETHEREUM’DA TOKEN NEDİR? NE AMAÇLA KULLANILIR?

Ethereum’da merak edilen konulardan biride token sistemidir. Tokenler dijital varlıklardır. Ethereum amaçlarından biri, herkesin blok zinciri üzerinden istediği türden uygulamayı kodlayabilmesidir. Ancak kodlanan uygulamaların kolayca alınıp satılabilmesi için kendi tokenlerine ihtiyacı vardır. Buterin’in tanımı ile sadakat puanı, senet ve oyun objesi ve hediye çeki gibi birçok şeyi temsil etmektedir.

ETHEREUM İLE BİRCOİN ARASINDAKİ FARK?

Ethereum ile Bitcoin birbirlerine benzer özelliklere sahip olsa da aslında pek çok açıdan farklılıklar göstermektedir. Ethereum, Bitcoin’e göre imkanlar itibariyle daha gelişmiş bir sistem kullanmaktadır.

Ethereum ile Bitcoin arasındaki farklardan bazıları, transfer süresi, blok zinciri üretim süresi ve madenciliğinde de farklılıklar bulunmaktadır. Ayrıca getirdiği blok zinciri yenilikleri ile Bitcoin’den farklılaşmaktadır.

Ethereum’da yeterince bilgisayar gücü ve zaman olduğu taktirde her şey hesaplanabilirken, Bitcoin bu esnekliğe sahip değildir.

Ethereum kendi Turing tam iç koduna sahiptir. Bu nedenle, herşeyin yeterli bilgi işlem gücü ve yeterli zaman ile hesaplanacabileceği anlamına gelir. Ancak Bitcoin’de bu özellik yoktur.

Ethereum platformu geliştiricileri destekler ve uygulamaları olay bir şekilde geliştirilebilirken, Bitcoin, Ethereum’a göre değişimi daha az teşvik eder.

ETHEREUM’UN DİĞER KRİPTO PARALARA GÖRE AVANTAJLARI NELERDİR?

Ethereum’un diğer kripto paralara göre bazı avantajları bulunmaktadır.

Örneğin, Güvenlik konusunda Ethereum sisteminde uygulamalar hileli etkinliklere ve siber saldırılara karşı korumalıdır. Uygulamalar  bozulmaz ve kapatılamaz, Üçüncü taraflar Ethereum platformunda yer alan herhangi bir veriyi değiştiremez, Ethereum’da yer alan uygulamalar fikir birliği ilkesi doğrultusunda oluşturulan ve gizliliği imkansız hale getiren bir ağa dayanır.

Ethereum bu ve buna benzer bir çok özellikte diğer kripto paralara göre ha güvenilir ve hızlıdır.

ETHEREUM İLERİKİ ZAMANLARDA BİTCOİN’İN YERİNİ ALABİLİR Mİ?

Uzun süre tartışılan bir konu olan “Acaba Ethereum Bitcoin’in yerini alacak mı?” sorusu Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin tarafından yanıtını buldu. Vitalin Butilik tarafından yapılan açıklamaya göre; “Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i “Altın”, Litecein’i “Gümüş” olarak kabul ediyorsak, Ethereum’da “Petrol”dür. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet  sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Bu nedenle biz Ethereum’u “Kripto Yakıt” olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç olduğu enerji ETH (Ether) ile sağlanacaktır.” dedi.

Buteri’nin yaptığı açıklamaya göre Ethereum’un Bitcoin’in tahtında gözü yoktur. Zaten Ethereum ve Bitcoin’in ekip ve kadrosuna baktığımızda her ikisinin de tamamı Ethereum’un kadrosu, Bitcoin’in ilk evresinden bu yana Bitcoin içerisinde yer alan geliştirici beyinler olduğunu görüyoruz.

About aeditor

Check Also

ETHOS Coin Nedir? Ethos Satın Al!

ETHOS Coin nedir? ETHOS coin nasıl satın alınır? ETHOS satın alırken dikkat edilmesi gereken konular …